Vedci testujú systém umelej inteligencie, o ktorom sa predpokladá, že bude schopný diagnostikovať demenciu po jedinom oskenovaní mozgu. Informácie priniesol spravodajský portál BBC.
Tento systém bude tiež schopný predpovedať, či tento stav zostane stabilný na niekoľko rokov, alebo sa začne pomaly zhoršovať a bude potrebná okamžitá liečba.
V súčasnosti je potrebných na diagnostikovanie demencie niekoľko skenov a testov. Vedci zapojení do tejto štúdie tvrdia, že predchádzajúce diagnózy by mohli výrazne zlepšiť výsledky pacientov.
Identifikácia vzorcov
„Ak zasiahneme s liečbou včas, tak môže spomaliť progresiu ochorenia a zároveň zabrániť ďalšiemu poškodeniu,“ hovorí Zoe Kourtzi z Cambridskej univerzity, členka národného centra pre AI a dátovú vedu The Alan. a dodáva: „Je pravdepodobné, že príznaky sa v živote objavia oveľa neskôr alebo sa dokonca nemusia nikdy vyskytnúť.“
Systém profesora Kourtziho porovnáva skenovanie mozgu tých, ktorí sa obávajú, že môžu mať demenciu a tisíce pacientov s demenciou a ich relevantnými lekárskymi záznamami. Algoritmus môže v skenoch identifikovať vzory, ktoré nevidia dokonca ani odborní neurológovia a priradzujú ich k výsledkom pacientov vo svojej databáze.
Pamäťová klinika
V predklinických testoch dokázali diagnostikovať demenciu ešte roky pred vznikom symptómov, aj keď na oskenovanom mozgu neboli zrejmé známky poškodenia.
Proces skúšky bude prebiehať v nemocnici Addenbrooke a v ďalších pamäťových klinikách. Po celej krajine sa bude testovať, či to bude fungovať v klinickom prostredí aj spolu s konvenčnými spôsobmi diagnostiky demencie.
V prvom roku sa očakáva účasť asi 500 pacientov. Ich výsledky poputujú k lekárom, ktorí im môžu v prípade potreby poradiť priebeh liečby.
Konzultantný neurológ, Dr. Tim Rittman, ktorý štúdiu vedie, spolu s neurovedcami z Cambridgeskej univerzity, nazval systém umelej inteligencie „fantastickým vývojom“. „Tieto choroby sú pre ľudí skutočne devastujúce,“ povedal a dodal: „Keď doručím tieto informácie pacientovi, jediné, čo môžem urobiť, aby som si bol istejší v diagnostike, je poskytnúť mu dostatok informácií o pravdepodobnom vývoji choroby a pomohol mu naplánovať si život. To je skvelá vec, ktorú môžem urobiť.“
Občasné boje s ťažkosťami
Medzi prvými, ktorí sa zúčastnili procesu, je 75 -ročný Denis Clark. Ako výkonný riaditeľ spoločnosti odišiel pred piatimi rokmi zo zamestnania. Jeho manželka Penelope si pred rokov všimla, že niekedy bojuje s pamäťou. Teraz majú obavy, že môže ísť o vyvíjajúcu sa demenciu.
Denis sa pokúšal popísať svoje príznaky, ale Penelope ho prerušila a hovorí, že ťažko sa vysvetľuje, čo sa deje. Manželský pár sa obáva, že kvôli financovaniu Denisovej starostlivosti bude potrebné predať ich dom.
Penelope sa teda uľavilo, keď zistila, že netreba čakať na diagnózu a indikáciu toho, ako bude demencia postupovať. „Na základe toho by sme mohli plánovať aj financie na liečbu,“ dodala. „Vedeli by sme, na čom sme, či by sme ako pár mohli ísť niekam na dovolenku a či sa jeho zdravotný stav nezhorší.“
Psychické problémy
Ďalším z pacientov doktora Rittmana je 57- ročný Mark Thompson, ktorý začal mať výpadky pamäte ešte pred 10 mesiacmi, ešte skôr ako sa začalo skúšanie systému umelej inteligencie. Tvrdil, že keby bol tento systém už vtedy k dispozícii, tak by to preňho znamenalo veľký rozdiel. „Vykonávali mi test za testom, robili mi minimálne štyri skeny pred tým, ako mi zistili diagnózu,“ povedal. „Lekársky tím bol úžasný a urobil všetko, čo bolo v ich silách, aby prišiel na to, čo mi je. Ale neistota mi spôsobovala väčšie psychické problémy než čokoľvek iné, “ priznáva Thompson.