Presne pred 330 rokmi boli Sarah Doodová, Sarah Osbornová a Tituba predvedné pred súd v Saleme v meste Massachusetts, aby sa s nimi začal súd ako so salemskými čarodejnicami. Obyvatelia mesta boli zdesení. Viera v čarodejníctvo sa v 17. storočí rozšírila tak v Amerike, ako aj v Európe.
V roku 1692 skupina dospievajúcich dievčat zo Salemu dostávala čudné záchvaty po tom, ako si vypočuli príbehy západoindickej otrokyne. Mestskí hodnostári urýchlene zvolali súd, ktorý mal vyšetriť obvinenie dievčat z čarodejníctva. 1. marca 1692 dievčatá vypočuli a následne obvinili niekoľko žien z toho, že sú čarodejnice a že ich trýznia. Ten pohotovo odsúdil a popravil majiteľku hostinca Bridget Bishopovú. V priebehu mesiaca odsúdili a obesili päť ďalších žien.
Hystéria sa však stupňovala. Dôvodom bolo, že súd prijal ako dôkaz aj tvrdenia svedkov, podľa ktorých sa im obvinené ženy zjavili ako duchovia alebo vo videniach. Takýto „spektrálny dôkaz“ bol sám o sebe veľmi nebezpečný, pretože sa nedal ani overiť, ani podrobiť objektívnemu skúmaniu. Na jeseň toho istého roku popravili zo salemského čarodejníctva vyše 20 obetí vrátane niekoľkých mužov a viac ako 100 ďalších zavreli do väzenia, medzi nimi bolo aj niekoľko vážených občanov mesta. Vtedy už hrozilo, že hystéria sa bude šíriť za hranice Salemu, preto kazatelia v celej kolónii vyzvali na skoncovanie s procesmi, čo guvernér kolónie odsúhlasil a súd rozpustil. Väznených neskôr prepustili alebo im výkon trestu odložili.
Z psychologického hľadiska sa väčšina historikov zhodla na tom, že Salem zachvátil určitý druh masovej hystérie, ktorú živila úprimná viera v existenciu čarodejníctva. Poukazujú na to, že kým niektoré z dievčat možno hrali divadlo, ošiaľ sa zmocnil aj mnohých zodpovedných osôb. Salem, podobne ako veľká časť Nového Anglicka, v tom čase prechádzal ekonomickými a politickými zmenami. Z prevažne poľnohospodárskej a puritánmi ovládanej komunity sa stávala väčšmi svetská spoločnosť, ktorá sa venovala obchodu. Mnohí zo žalobcov boli zástancami tradičného spôsobu života, ktorý bol úzko spätý s pôdou a cirkvou, kým viacero žien, ktoré obvinili z čarodejníctva, patrilo k rozvíjajúcej sa vrstve drobných obchodníkov a remeselníkov.
Salemské čarodejnícke procesy slúžia aj ako pôsobivé prirovnanie v prípadoch osudných následkov vznesenia senzačných, pritom však falošných obvinení. Od čias Salemu sa na označenie falošných obvinení proti veľkému počtu ľudí v politickom živote často používa termín „hon na čarodejnice“.
Ďalšie významné udalosti, ktoré sa viažu k tomuto dátumu:
- 1565: vzniklo mesto Rio de Janeiro
- 1803: Ohio sa stalo 17. štátom USA
- 1815: Napoleon Bonaparte sa vrátil do Francúzska z vyhnanstva na ostrove Elba
- 1867: Nebraska sa stala 37. štátom USA
- 1879: V Bratislave začali vychádzať prvé robotnícke noviny socialistickej orientácie na území Slovenska. Bola to po nemecky písaná Die Wahrheit
- 1912: Albert Berry uskutočnil prvý zoskok s padákom z letiaceho lietadla
- 1920: prvé predstavenie opery SND v Bratislave (Hubička od Bedřicha Smetanu)
- 1954: USA uskutočnili pokusný výbuch vodíkovej bomby na Atole Bikiny v Tichom Oceáne
- 1953: Josif Vissarionovič Stalin utrpel mozgovú porážku, na jej následky o 4 dni zomrel
- 1957: Založili Štátne bábkové divadlo v Bratislave
- 1966: sonda Venera 3 dopadla na Venušu
- 1980: Pierre Laques a Jean Lechaceux objavili Saturnov mesia Helene
- 1982: Sonda Venera 13 pristála na Venuši a odvysiela dáta
- 1990: Slovenská národná rada schválila ústavné zákony o názve, štátnom znaku, vlajke, pečati a hymne Slovenskej republiky, pričom názov Slovenská socialistická republika sa zmenil na Slovenská republika
- 1992: Mislimovia a Chrováti sa v referende vyjadrili za nezávislosť Bosny a Hercegoviny
- 1993: Platnosť nadobudla Stredoeurópska dohoda o voľnom obchode (CEFTA) medzi Českom, Maďarskom, Poľskom a Slovenskom, podpísaná 21.12.1992 v poľskom Krakove