Argentínski boháči majú poriadny problém. V uzavretej komunite, ktorú vybudovali, sa totiž usadili hordy obrovských kapybár, ktoré im devastujú dvory a napádajú domácich miláčikov. Vyvolalo to veľkú diskusiu o nerovnosti v životnom prostredí, informuje The Guardian.
Nordelta je najznámejším súkromným komplexom Buenos Aires, ktorí obýva miestna elita. Pozostáva z viacerých štvrtí. Od roku 1999 v nej na priestranných pozemkoch vyrástli luxusné domy pre bohatých uprostred zasnenej krajiny jazier a potokov. Je postavená na mokradiach Paraná, druhej najdôležitejšej rieky Južnej Ameriky po Amazonke. Práve preto jej existenciu už dlhšiu dobu spochybňujú ekológovia. Teraz však problém nabral na obrátkach a voči obyvateľom luxusného komplexu sa otočila samotná príroda.
V posledných týždňoch do Nordelty vtrhli obrovské hlodavce, ktoré luxusný komplex pustošia. Kapybary už zničili upravené trávniky, pohrýzli miestnych domácich miláčikov a spôsobili niekoľko dopravných nehôd. „nielenže ničia záhrady, ale problémom sú aj ich exkrementy,“ povedal pre denník La Nación jeden z miestnych obyvateľov, ktorý podotkol, že ochranári zakázali obyvateľom približovať sa k týmto hlodavcom, alebo ich likvidovať. Rozhnevaní obyvatelia Nordelty totiž neváhali na kapybary, pre ktoré bola Nordelta v minulosti prirodzeným prostredím, vytiahnuť lovecké pušky. Na obranu kapybár sa však postavili obyvatelia Argentíny, ktorí na sociálnych sieťach vytvorili skupinu na ich podporu.
Dospelé kapybary pritom dorastajú do veľkosti až 1,3 metra, môžu mať výšku cez 60 cm a váhu okolo 65 kíl. je to najväčší žijúci hlodavec na svete. Sú to spoločenské tvory žijúce v menších skupinách.
Významný ekológ Enrique Viale povedal, že prílev kapybár do Nordelty nemožno považovať za útok či inváziu, ako to vnímajú niektorí obyvatelia. „Je to práve naopak. Nordelta napadla ekosystém kapybár,“ povedal Viale, ktorý už desať rokov vedie kampaň za to, aby kongres prijal zákon na ochranu mokradí pred rozvojom a výstavbou debeloperov. „Bohatí developeri s vládnou podporou ničia prírodu, aby svojim klientom predali sen – bývanie vo voľnej prírode, Ľudia, ktorí si kúpia tieto domy, chcú žiť život v prírode, ale bez komárov, hadov aj kapybár,“ dodal Viale.
Tieto rozsiahle paranské mokrade sa rozprestierajú severne po rieku Plate a Atlantický oceán. Sú terčom nielen developerov a rozrastania miest, ale aj veľkých farmárov chovajúcich dobytok a pestovateľov sóje, ktorí sú čiastočne zodpovední za veľké požiare, ktoré zničili rozsiahle oblasti. „Nordelta je obrovským komplexom postaveným na mokradiach. Prvé, čo urobila, bolo, že odobrala pozemkom absorpčnú schopnosť, čiže keď príde k extrémnym dažďom, voda zaplaví okolité chudobnejšie štvrte. Ako vždy, sú to práve chudobní, ktorí zaplatia najvyššiu daň za to, že tu tá výstavba vznikla,“ dodáva na záver.