Medzinárodnému tímu vedcov sa podarilo priniesť zaujímavé výsledky ohľadom potencionálnych spôsobov liečby neplodnosti u ľudí, ale taktiež aj zistiť predpoveď nástupu skorej menopauzy u žien. Výskum bol publikovaný vo vedeckom časopise Nature.
Výskumníkom sa podarilo preskúmať približne 300 génov, ktoré ovplyvňujú dĺžku reprodukcie u žien. Dokonca prostredníctvom určitých zvolených génov sa im podarilo u myší predĺžiť dobu plodnosti.
Výskum identifikoval až 290 génov, po ktorých poškodení predčasne starnú vajíčka, následkom toho je nástup menopauzy a koniec plodnosti. Do výskumu bolo zapojených 180 vedeckých inštitúcií z celého sveta vrátane českých vedcov z Ústavu živočíšnej fyziológie a genetiky Akadémie vied Českej republiky ( AV ČR).
Menopauza
Menopauza je strata menštruácie po prechode. Ide o trvalé ukončenie menštruačných cyklov u žien po strate funkcie vaječníkov. V priemere sa vyskytuje medzi 47 a 52 rokom života na celom svete, ale približne 4 % žien podstúpi menopauzu už v 45 roku alebo dokonca aj v 40. Schopnosť predpovedať, kedy sa vyskytne menopauza, dáva ženám a ich partnerom väčšiu flexibilitu pri výbere, kedy mať dieťa. Tieto poznatky a ošetrenie na meškanie menopauzy by mohli privítať ženy, ktoré majú vysoké riziko skorej menopauzy. Nové genetické zistenia by mohli pomôcť pri liečbe skorej menopauzy.
Spoluautorka štúdie Lucie Knoblochová z AV ČR vysvetľuje, že mechanizmov, ktoré v konečnom dôsledku vedú k neplodnosti, je mnoho. Táto štúdia preukázala, že väčšina popísaných génov súvisí s bunkovými procesmi pri zistení poškodenia DNA a pri och oprave. „Poškodenie DNA je vcelku bežný jav a v bunkách existujú enzýmy, tzv. strážcovia, ktorí poškodenia odhalia. Neopravené poškodenie DNA ale môže viesť k vývojovým poruchám, alebo k zániku oplodnených vajíčok, teda embryí, a tým pádom k neplodnosti,“ popisuje Knoblochová výsledky rozsiahleho výskumu.
Nápomocná je špičková technológia
K získaniu najnovších dát dopomohla vedcom v Liběchově aj novozískaná špičková mikroskopická technológia SPIM. Na rozdiel od klasického konfokálneho mikroskopu je upravená pre pozorovanie vývoja vajíčok a embryí cicavcov s násobne väčšou presnosťou a po dlhšiu dobu.
Vedci upli svoju pozornosť predovšetkým na opravu poškodenej DNA. „To je, ako keď sa v stroji zlomí jedno koliesko. Je dobré celý stroj zastaviť, než niekto zlomené koliesko opraví alebo vymení, a potom sa stroj zase môže spustiť. Keby sa stroj nezastavil a pracoval ďalej aj s poškodeným kolieskom, môže sa postupne nenávratne celý zničiť,“ vysvetľuje Lucie Knoblochová.
Ženy sa narodia so zásobou vajíčok, ktoré v priebehu dospelosti postupne dozrievajú a vylučujú sa formou ovulácie. Za uplynulých 150 rokov sa zdvojnásobila dĺžka života ľudí, doba nástupu menopauzy u žien však zostáva stále rovnaká, a to okolo päťdesiateho roku života.