Oskar Schindler sa narodil 28. apríla 1908 v českých Svitavách na Morave, v nemeckej rodine poisťovacieho agenta. Po skončení školskej dochádzky pracoval prevažne ako obchodný cestujúci pre rôzne firmy, pokúšal sa aj podnikať – otvoril si autoškolu a po absolvovaní obchodných škôl predával štátne pozemky. Do hitlerovej NSDAP vstúpil päť mesiacov po anexii Sudet.
Schindler sa po nemeckej okupácii Poľska presťahoval do Krakova, kde kúpil spoločnosť Rekord, ktorá vyrábala smaltovaný riad, premenoval ju na Nemeckú továreň na smaltovaný riad Oskara Schindlera. Zamestnával v nej len židovských zamestnancov z neďalekého krakovského geta. V roku 1944 tu pracovalo asi 1 700 ľudí, z ktorých najmenej 1 000 boli židia, ktorých Nemci po likvidácii krakovského geta vysídlili do koncentračného tábora Plaszow, kde boli vystavovaní rôznym zverstvám.
Aby ich Shindler ochránil, vybavil, aby boli deportovaní až koncom roka 1944 a k továrni pripojil divíziu zbrojného inžinierstva. Vďaka tomu argumentoval pred nacistami, že židovské pracovné miesta sú životne dôležité pre nemecké vojenské úsilie a presvedčil nemecké jednotky, aby z jeho továrne urobili podtábor „tábora smrti“. Takto okrem tisícov Židov, ktorí pracovali v jeho továrni, zachránil asi 450 ďalších Židov, ktorých ubytoval, hoci pracovali v iných továrňach. Tým ich však uchránil pred vraždením, ktoré bolo v tábore Plaszow na dennom poriadku.
Príslušníci SS ho postupne začali podozrievať, že Židom pomáha, dokonca ho trikrát kvôli tomu zatkli, no ani raz sa im nepodarilo ho obviniť.
Keď koncom roka 1944 SS premiestnila židov z jeho továrne do tábora Plaszow, požiadal o presunutie svojej továrne na Moravu, kde ju však chcel otvoriť ako čisto zbrojársku fabriku. So svojim asistentov pripravil niekoľko zoznamom židovských väzňov, ktorých tam chcel zamestnať. Zároveň požiadal, aby jeho nová fabrika bola „podtáborom“ koncentráku Gross-Rosen, čím umožnil Židom zo svojho zoznamu prežiť. Napriek tomu, že jeho závod na Morave bol výlučne zbrojársky, za jeden mesiac vyrobil len jeden vagón munície. Existenciu továrne však obhajoval vďaka tomu, že uvádzal falošné výrobné čísla. Tábor opustil, až keď ho oslobodili.
Oskar Schindler zomrel v Nemecku v roku 1974, bez peňazí a takmer neznámy. Oskarovi a Emílii Schindlerovým udelil v roku 1993 titul „Spravodliví medzi národmi“ na počesť ich pokusov o záchranu Židov počas holokaustu s veľkým osobným rizikom.