Hovorí sa, že kto na jar neseje, ani na jeseň nezbiera úrodu. Vie to aj naša bývala misska a výživová poradkyňa Miroslava Luberdová, s ktorou sme sa porozprávali o tom, ako očistiť organizmus od zimných nánosov a ako správne postupovať pri jarnej očiste tela.
Mirka, ako očistiť organizmus od „zimných nánosov“ a škodlivín?
Možno sa aj vám dostala do povedomia čerstvá šťava zo zelerových stoniek. Tento trend, ktorý zaplavil sociálne siete, poznáme už dávnejšie. Mnoho ľudí popisuje príval energie z čerstvej zelerovej šťavy. Aj keď chuť je pomerne náročná, o to viac, ak nie ste zvyknutí na zeleninové šťavy. Ich chuť sa však dá zmierniť pridaním čerstvej uhorky a citróna. Tiež je výborné podporiť pečeň čistením s ostropestrecom mariánskym, či už v podobe šťavy, alebo oleja, čo vám je bližšie. Taktiež odporúčam odšťavenú bielu Daikon reďkvičku a ľanový olej, ktorý môžeme pridávať práve do štiav, podporíme tak aj vstrebávanie vitamínov v nej prítomných, a to napríklad A, D, E, K.
Prečo je práve jar najideálnejším obdobím na očistu nášho tela?
Vychádza to z prirodzeného biorytmu tela, kedy je očisťovanie podporované prirodzene prírodou. Začínajú slnečné lúče, ktoré nám počas jesene a zimy chýbajú. Máme menej energie a väčšinou sa nám nič nechce. Jedia sa ťažšie jedlá ako počas teplejších mesiacov.
Mnohí si často pletú detox s hladovkou. Aký je medzi nimi rozdiel?
Počas hladovky prijímame iba čistú vodu, prípadne bylinkové nesladené čaje a nechávame organizmu priestor, aby sám opravoval, čo potrebuje, tým, že nemusí míňať energiu na trávenie pokrmov. Počas detoxu pomáhame čisteniu organizmu práve tým, čo konzumujeme alebo pijeme.
Čo všetko by mala obsahovať strava, ktorú môžeme považovať za tzv. očistu?
Je vhodné siahať po celozrnných potravinách a telu prospešných sacharidov, aj keď to odporúčam po celý rok. Zaraďme celozrnnú ryžu, quinou, pohánku. Ak konzumujete mäso, tak skúste červené vynechať a siahnite po bielom mäse v bio kvalite, ktoré pripravujeme rýchlym restovaním alebo na pare. Zapojte do jedálnička čo najviac zeleniny, najmä zelenej. Skúste ju tiež pripravovať na pare alebo blanšírovaním. Kombinujte čo najmenej druhov potravín a skúste sa zamerať na nekombinovanie rastlinných a živočíšnych bielkovín.
Čo si myslite o dodržiavaní raňajok?
Záleží od životného štýlu človeka a jeho zdravotného stavu. Mnoho ľudí má zdravotné obmedzenia, pokiaľ majú problémy zo žalúdkom, nemôžu si dovoliť ho nechať pracovať na prázdno. Mnohým ľuďom však prospieva tzv. fasting a konzumovanie pokrmov od obeda na určitý časovo ohraničený úsek.
Čo treba z jedálnička vylúčiť?
Ako som už spomínala vyššie, skúste vylúčiť mäsové pokrmy. Ideálne by bolo úplne. Pokiaľ si bez mäsa neviete predstaviť život, tak vypustite červené mäso, údeniny a určite sa vyhnite vysmážaniu a dlhému pečeniu v tuku. Siahajte po kváskovom a celozrnnom pečive, nie z bielej múky a koláče si skúste pripravovať z mixovaných orechov v kombinácií s ovocím. Obmedzte mliečne produkty, skúste sa upriamiť na kyslo-mliečne, samozrejme, tiež v obmedzenom množstve. Klasické mlieko vymeňte za rastlinné, ideálne doma vyrobené.
Poraďte, ako teda správne začať s očistou alebo jarným detoxom?
Dôležité je stanoviť si cieľ, dať si časový horizont a nastaviť sa mentálne najmä na to, že to robíme pre svoje zdravie, nie primárne na zníženie hmotnosti. Zníženie hmotnosti treba vnímať ako sekundárny benefit.
Keby ste mali odporučiť jeden recept, ktorý je vhodný pre jarnú očistu, ktorý by to bol?
Opäť nám príroda ponúka svojich pomocníkov na očistenie a podporu organizmu v podobe medvedieho cesnaku alebo špargle. Na medvedí cesnak vieme natrafiť pomerne často aj v našich slovenských lesoch. Jeho nezameniteľná cesnaková vôňa by vás mala správne nasmerovať, aby ste si ho nepomýlili s konvalinkami, ktoré sú na konzumáciu jedovaté. Ak si nie ste istí, stačí k listom a kvetom privoňať. Ideálne je zbierať menšie mladé lístky. Tie väčšie by mohli mať horkú príchuť. Medvedí cesnak je úžasný liek najme na odhlieňovanie, prečisťovanie krvi, čriev a tráviaceho traktu. V období, kedy ho máme k dispozícii čerstvý, je vhodné po dôkladnom umytí prisypávať si ho čerstvý do šalátov, na cestoviny, rybu, alebo ho pridať do omelety. Ak si ho chcete uskladniť na neskôr, skúste tak urobiť vo forme pesta.
Pesto z medvedieho cesnaku pripravíme:
50 listov čerstvého medvedieho cesnaku
1/2 misky lieskových orechov
1/2 misky vlašských orechov
1/2 malej lyžičky morskej soli
štipka kurkumy
čerstvú citrónovú šťavu podľa chuti
2-4 lyžice olivového oleja
Medvedí cesnak sa dôkladne umyje. Orechy zľahka popražíme na sucho. Všetko spolu dáme do mixéra a vyšľaháme na hladko. Pesto dáme do sklenenej fľašky a uskladníme v chladničke.