Šesťdesiatdvaročného Oleksandra zastrelil ruský vojak počas jazdy na bicykli. Tento prípad je vôbec prvým, ktorý v súvislosti s vojnovými zločimi ruských vojakov na Ukrajine skončil na kyjevskom súde. Obvinený, len 21-ročný Vadim Šišimarin, dostal doživotný trest. Na súd s ruským vojakom prišla aj Kateryna, vdova po zastrelenom Oleksandrovi. Podľa nej by mal mladý vojak “zhniť v base”.
Člen Kantemirovskej divízie z oblasti Moskvy mal podľa ukrajinskej prokuratúry ešte v prvý týždeň streliť do hlavy 62-ročného muža, ktorý išiel na bicykli. Vadim spolu s ďalšími štyrmi ruskými vojakmi utekali v ukradnutom aute po tom, ako na nich začali útočiť ukrajinské sily. Autom prišli do Čupachivky na severovýchode krajiny. Z auta zbadali telefonujúceho cyklistu. Aby ukrajinskú armádu neinformoval o prítomnosti ruských vojakov, Vadim dostal príkaz, aby ho zastrelil. Cez zadné okno auta ho z kalašnikova strelil priamo do hlavy.
Vadim sa ku skutku priznal: “Dostal som rozkaz strieľať. Vystrelil som naňho jednu (guľku). Padol a pokračovali sme ďalej.”
Dôchodca, v mladosti člen sovietskej armády, v tom čase mieril domov za manželkou Katerynou. Podľa nej sa išiel dedko dvoch vnúčat pozrieť na tank, ktorý bol neďaleko vyhodený do vzduchu. “Hádala som sa s ním. Hovorila som mu, že nie je bezpečné ísť von. Povedal, že bude v poriadku a čoskoro sa uvidíme, že to je len za rohom,” hovorí Kateryna.
Na kyjevský súd šla autom päť hodín. A to len kvôli tomu, aby sa mohla stretnúť s človekom, ktorý zabil jej manžela, s ktorým žila 39 rokov. “Chcela som sa s ním stretnúť osobne. Aj keď vyzerá ako dieťa, svoj trest dostal. Viem, že to je vojak a iba plní rozkazy, ale prečo nestrelil do zeme alebo do vzduchu? Nech zhnije v base a zvyšok svojho života nech rozmýšľa nad tým, čo urobil,” približuje.
Kateryna bola ochotná vymeniť súdeného Vadima za zajatcov pluku Azov, ktorí v čase pojednávania stále odolávali bojom v oceliarni Azovstaľ. Medzičasom sa vzdali. S výmenou súhlasil aj otec Vadima, ktorý povedal: “Nech ide domov, nech ho vrátia. Prečo ho nevymenia ako zajatca?”
Súd ale s takýmto návrhom nesúhlasil a Vadimovi udelil doživotný trest. “Uvedomujem si, že mi nemôžete odpustiť, ale prosím o odpustenie,” vyslovil po vyhlásení rozsudku odsúdený Vadim. Jeho stará mama po skončení súdu označila celé pojednávanie za “bláboly”. “Je to vojna, v nej sa deje všeličo,” vyhlásila.
Ide o prvé priznanie z páchania vojnových zločinov zo strany ruskej armády
A to aj napriek tomu, že hovorca Kremľa Dmitrij Peskov tvrdí, že o tomto pojednávaní nemá žiadne informácie. Rovnako popierajú masaker v Buči. Podľa nich je všetko zinscenované. Všeobecne odmietajú útoky na civilistov a civilné objekty.
Podľa generálnej prokurátorky Ukrajiny Iryny Venedikt sa so svojím tímom zaoberá viac ako 10-tisíc podozreniami z vojnových zločinov naprieč celou Ukrajinou. Ide najmä o zabíjanie civilistov či rabovanie. Vyšetrovanie ale zahájilo niekoľko krajín, detailne sa páchaniu vojnových zločinov venuje aj Medzinárodný trestný súd v Haagu. Ten vyslal na Ukrajinu aj najväčšie jednorazové nasadenie vyšetrovateľov. Čoskoro by sa mal podľa našich informácií zahájiť ďalší súdny proces s ruskými vojakmi.