Čakanie pred železničným priecestím je pre niektorých vodičov obťažujúce. A namiesto toho, aby počkali niekoľko sekúnd, prejdú cez priecestie aj napriek výstražnému svieteniu.
“Cez železničné priecestie neprechádzame každých desať kilometrov, preto ak sa raz za čas dostane vodič na priecestie, mal by si počínať mimoriadne opatrne. Ak aj sú zabezpečené technicky, technika môže kedykoľvek zlyhať. Každý vodič by sa mal preto presvedčiť, či môže vojsť na to železničné priecestie. V tomto konkrétnom prípade je nezodpovednosť o to väčšia, že vodič vedome porušil pravidlá. Napriek tomu, že už svietilo červené svetlo, ktoré znamená STOJ a svieti v predstihu, ako sa spustia závory, vošiel na priecestie. Úmyselne tak porušil pravidlá a mal obrovské šťastie, že ho minul vlak,” hovorí dopravný analytik Ján Bazovský.
Ak dôjde k zastaveniu vozidla na železničnom priecestí, vodič je povinný odstrániť vozidlo zo železničnej trate. „Ak sa tak nemôže stať, musí vykonať také opatrenia, aby bol rušňovodič vlaku pred nebezpečenstvom včas varovaný,” reaguje Ria Feik Achbergerová zo ŽSR.
- Vyriešenie arabsko-izraelského konfliktu je posadnutosťou takmer všetkých amerických prezidentov po 2. svetovej vojne
- Prečo vo Švajčiarsku zakázali okrášľovať mešity minaretmi? Vláda bola za, občania v referende sa jej postavili
- Nikita Slovák: Hymna, ktorá nie je pre všetkých. Na génia primálo, ak berieme do úvahy skladateľský potenciál Slovenska
- Nikita Slovák: Prajem si, aby Ukrajina dosiahla čestný mier, aby mala Európa opäť silné slovo a Slovensko tolerantnú vládu
- Osamelým starkým darovali už takmer tristotisíc darčekov. Často sú dôkazom toho, že vianočné zázraky sa dejú
Podobné prípady sa pritom na železničných priecestiach stávajú pravidelne, niektoré končia i fatálne. Aj preto je nepochopiteľné takéto riskantné správanie vodičov.
“Za to, aby som si chránil život, potrebujem hrozbu? Prvoradý záujem vodičov by malo byť chrániť život svoj i ľudí, ktorých vezie. Má zmysel sankcia? Ak niekto poruší pravidlá a ohrozí ostatných, sankcia má význam. Ale v prípade vodiča, ktorý vošiel úmyselne na priecestie, keď nemal, je paradoxné, že dostane pokutu za to, že sa išiel dobrovoľne zabiť,” konštatuje analytik Bazovský.
V ďalšom prípade napriek spusteným závorám sa viacero vodičov rozhodlo nečakať, jedným z nich bol aj taxikár.
”Na Slovensku som si všimol jednu veľmi nebezpečnú vec. Ak ide prvý vodič, tak druhý vodič ide za ním, bez toho, aby sa pozrel na signalizáciu,” dodáva ďalší analytik, Maroš Palesch.
Vlak sa pritom môže nachádzať iba niekoľko kilometrov od priecestia, pričom ho na danom úseku môže čakať zastávka alebo prekážka. Závory sú ale v činnosti do chvíle, kým posledný vozeň vlaku neopustí koľajový obvod. Pri každom priecestí je to rôzny čas.
“Účastník cestnej premávky nesmie vchádzať na priecestie, ak sa dáva výstraha dvoma červenými, striedavo prerušovanými svetlami je vidieť alebo počuť prichádzajúci vlak, alebo je počuť jeho húkanie a pískanie,” dodáva hovorkyňa ŽSR.