Pozor na zradné slnečné lúče počas dovolenky: 4-členná rodina spotrebuje 100 ml opaľovacieho prípravku denne

Zdroj foto: pixabay.com

Leto je v plnom prúde a slnečné lúče nám poskytujú dostatočný prísun vitamínu D, ktorý je nevyhnutné pre správne fungovanie našej imunity. Horúce dni sú ideálne na výlety a dovolenky pri mori. Pozor však na zradné slnečné lúče, pred ktorými je nutné chrániť pokožku. Aký opaľovací krém si vybrať a čo si zbaliť do dovolenkovej lekárničky poradí PharmDr. Kamila Horníčková, odborná farmaceutka online poradne MojaLekáreň.sk.

Blíži sa leto a s ním je spojená aj nevyhnutná ochrana pred slnečným žiarením. Aké sú všeobecné zásady „slnenia sa“?

1. Opaľovacie prípravky majú buď minerálne alebo chemické filtre. Opaľovacie prípravky s minerálnymi filtrami chránia pokožku ihneď po aplikácii na kožu, účinok chemických filtrov nastupuje až za 30 minút po aplikácii.
2. Pred slnením aplikujte dostatočné množstvo opaľovacieho prípravku (na telo dospelého človeka až 6 čajových lyžičiek (30 ml) krému).
3. Pri kúpaní používajte vodeodolné opaľovacie prípravky, ktoré použite opakovane, pretože pri sušení uterákom sa ich časť zotrie.
4. Opaľovací prípravok rozotierajte starostlivo – nezabudnite na krk, uši, pery, kožné záhyby, oblasť línie vlasov, priehlavky nôh či chrbty rúk.
5. Pri aplikácii prípravku nezabudnite na jazvy, aj po akné, materské znamienka, miesta s vyšším výskytom pigmentácie.
6. Ochranné opaľovacie prípravky vyberajte s UVA aj UVB slnečnou ochranou.
7. Opaľovacie prípravky pre bábätká, malé deti i ľudí s citlivou pokožkou vyberajte bez parfumácie. Vyskúšajte tie s minerálnymi filtrami, ktoré odrážajú UV lúče z povrchu kože, sú nealergizujúce, šetrné a zároveň účinné.
8. Spálenú pokožku ošetrite prípravkom po opaľovaní s panthenolom, aloe vera a vitamínom E.
9. Pre ženskú pleť tváre sú vhodné ľahké fluidy alebo mierne tónované opaľovacie krémy.
10. Kupujte kvalitné a osvedčené opaľovacie prípravky, ktoré sú teplotne stabilné, vykazujú kožnú znášanlivosť a požadovaný účinok.
11. Pre deti, ktoré sa neradi mažú krémami, použite opaľovacie spreje alebo ľahké mlieka, ktoré sa ľahšie nanášajú a rozotierajú. Ideálne je vodeodolné zloženie prípravku.
12. Ak idete s rodinou na dovolenku k moru, kúpte si dostatočné množstvo opaľovacích prípravkov. 4-členná rodina spotrebuje cca 100 ml opaľovacieho prípravku denne.
13. Po opaľovaní ošetrite aj pokožku, ktorá nie je spálená. Po umytí opaľovacieho prípravku použite chladivé gély alebo mlieka po opaľovaní.
14. Deti do 6 mesiacov veku nevystavujte slnečným lúčom vôbec! U starších detí použite opaľovacie prípravky s faktorom 30 SPF a vyšším. Žiadny opaľovací prípravok nepredstavuje 100 % ochranu.

Ľudia majú často zmätok v SPF. Čo teda znamená?

SPF udáva dobu bezpečného pobytu na slnku pre daný fototyp kože. Pokiaľ sa vaša koža na slnku spáli za určitú dobu, tak vynásobíte tento čas číslom SPF na opaľovacom kréme a vyjde vám doba bezpečného pobytu na slnku s týmto opaľovacím prípravkom.

Čo nesmie chýbať v dovolenkovej lekárničke?

Zdroj foto: pixabay.com

Postačujúca lekárnička obsahuje:

  • probiotiká
  • chladivý gélový vankúšik
  • pinzeta na kliešte
  • gél na popáleniny od slnka a uštipnutie hmyzu
  • lieky na alergiu
  • univerzálnu hojivú masť
  • lieky na bolesť hlavy a teplotu
  • čierne uhlie
  • kvapky na výplach očí
  • obväz, náplaste na pľuzgiere a odreniny

Slnko pri mori je silnejšie. Treba chrániť hlavu a najmä pokožku. Zdroj foto: pixabay.com

Desatoro zdravého pobytu na slnku

1. Pokožku na slnko pripravujte od jari postupným vystavovaním pokožky slnečným lúčom.

2. Vyhnite sa poludňajšiemu letnému slnku a pri opaľovaní dodržujte prestávky pri pobyte mimo slnka.

3. Pokožku chráňte opaľovacím prípravkom s dostatočným ochranným faktorom.

4. Noste slnečné okuliare, pokrývku hlavy a ochranné oblečenie. Miesta vystavené slnku chráňte ochranným slnečným prípravkom.

5. Nezabudnite, že v lete slnečné lúče pôsobia aj v tieni alebo keď je pod mrakom.

6. Pri pobyte na slnku dostatočne pite!

7. Pokožku chráňte zvnútra – príjem vitamínu E, betakaroténu, astaxantínu a ďalších antioxidantov v strave znižuje riziko poškodenia kože UV lúče.

8. Na letnú ochranu pred slnkom myslite aj pri pobyte na Slovensku, na horách, na letnom tábore alebo na záhrade.

9. Nezabudnite na starostlivosť po opaľovaní. Po dôkladnom umytí opaľovacieho krému pokožku ošetrite poopaľovacou starostlivosťou. Pre deti sú vhodné ľahké hydratačné krémy bez parfumácie.

10. Pozor na lieky! Niektoré spôsobujú slnečnú citlivosť a nemali by ste sa pri ich užívaní vystavovať slnku. Vždy si dôkladne prečítajte príbalový leták!