Máte pocit, že dnes deti čítajú málo?
Áno, mám ten pocit. Pracujem v školstve a keď sa detí spýtam, či čítajú, zdvihne sa naozaj veľmi málo rúk. Deti viac zaujímajú mobily a tablety ako príbehy z voňavých stránok kníh. Žijeme zvláštnu dobu. Rodičia mobily strkajú deťom už od útleho veku, aby mali od nich pokoj. Potom sa čudujú, keď pri nich vo vyššom veku trávia niekoľko hodín denne. Čítanie je základ učenia. Ak dieťa nevie dobre čítať a nerozumie textu, nebude z neho ani dobrý žiak. Je to kompetencia, ktorú by sme mali u detí rozvíjať od narodenia tým, že im budeme denne čítať. To je začiatok budovania vzťahu detí ku knihám.
Založili ste aj občianske združenie To je život. Čo je jeho cieľom?
Naše občianske združenie primárne vzniklo za účelom organizovania rôznych podujatí pre deti, najmä z okolia Moravského Lieskového, kde žijem so svojou rodinou, s cieľom zabezpečiť zmysluplné trávenie ich voľného času. Odpútať ich od mobilov, tabletov a ukázať im, že vonku, medzi rovesníkmi zažijú oveľa viac zábavy. Organizujeme napríklad denný letný tábor, pred pandémiou to bol lampiónový sprievod, veľkonočné tvorivé dielne, Noc s Andersenom. Prostredníctvom nášho pilotného projektu Izabelkine dobrodružstvá chceme ukázať deťom (a nielen im), že pomáhať druhým je úplne prirodzené a ľudské. Každý z nás sa v živote môže ocitnúť v situácii, kedy bude potrebovať pomoc. A aj o tom je naše občianske združenie. O ľudskosti, spolupatričnosti a zmysluplne využitom čase.
Martina Pašková (38) žije so svojou rodinou v obci Moravské Lieskové. Vyštudovala masmediálnu komunikáciu a osem rokov pracovala ako redaktorka pre časopis Mama a ja. Doplnila si vzdelanie o pedagogické štúdium. V súčasnosti pracuje ako pedagogická asistentka, no od septembra nastupuje ako učiteľka slovenského jazyka a literatúry. Voľný čas trávi s rodinou alebo organizuje denné tábory. Má rada knihy, prírodu a návštevu hradov a zámkov.