Valeria Tarrant (34) sa narodila v Michalovciach, ale celý život vyrastala v Humennom. V Bratislave vyštudovala odbor Slovenský jazyk, literatúra a história, no odišla do Anglicka, potom bývala a pracovala v americkom Seattli, avšak nakoniec sa rozhodla pre život v Sydney. Práve tam spoznala aj svojho manžela Philipa. V Austrálii žije už 9 rokov.
Austrália je sen všetkých cestovateľov. Ako si sa tam ocitla?
Do Austrálie som prišla v marci 2012. Rok pred tým som žila v USA, v Seattli. Prišla som sem úplnou náhodou, napísal mi brat môjho dobrého kamaráta, že je v Sydney a sú tam super školy. A tak som sa rozhodla ísť do Austrálie, nikoho som tu nepoznala, o krajine som vedela len to, že v Sydney je opera (smiech). Mala som študentské víza, pol dňa som strávila v škole a potom som pracovala. Prvý rok bol veľmi náročný – všetko, čo som zarobila som minula na stravu a nájom. Až po roku, keď som zarobila trošku viac, tak som išla s kamarátmi von, do baru, kde som sa stretla s mojim budúcim manželom. Myslela som si, ako super viem po anglicky, no rozumela som mu tak 60 %. Po roku a pol randenia ma požiadal o ruku. V súčasnosti žijem v oblasti, ktorá sa volá Mosman, je to jedna z najbohatších štvrtí v Sydney.
V akej oblasti pracuješ? Bolo ťažké nájsť si tam prácu alebo krajina ponúka dostatok pracovných príležitostí pre všetkých?
Pracujem v škôlke, pripravujem deti na nástup do základnej školy. V Austrálii mi neuznali slovenský magisterský titul z pedagogiky, preto mám v rámci práce najnižší level štúdia. Na niektorých miestach v Austrálii uznajú len austrálsky diplom, inde akceptujú aj naše. Ja osobne som nikdy nemala s prácou problém, vždy som pracovala.
A čo austrálske zdravotníctvo?
Zdravotníctvo tu je na veľmi vysokej úrovni. Každý Austrálčan má tzv. medicare card, teda niečo ako štátne zdravotné poistenie a pri návšteve lekára platíš málo, ostatné náklady pokryje poisťovňa. My s manželom si platíme súkromnú zdravotnú poisťovňu, stojí nás to asi 500 dolárov na mesiac a pokrýva náklady na zubára či súkromnú nemocnicu. Poviem ti príklad – keď ideš k zubárovi, tak za korunku zaplatíš okolo 3000 – 4000 $. Ja, keďže si platím súkromné pripoistenie, tak zaplatím iba 1300$. Alebo ak potrebuješ ísť na operáciu, tak v rámci súkromného poistenia máš termín takmer okamžite.
Aké je v Austrálii pôrodníctvo? Pretože na Slovensku to je veľmi diskutovaná téma...
Platila som iba za pôrodníka okolo 6000 $, ostatné náklady preplácala poisťovňa. Starostlivosť bola na vysokej úrovni, chodila som k nemu na preventívne prehliadky, vždy mi volal aj počas svojej dovolenky a informoval sa, ako sa cítim. Na samotný pôrod mám najlepšie spomienky. Mala som obrovskú izbu s telkou, spa a sprchou, jedlo bolo neskutočne chutné. Na izbe som bola s manželom. Prijali ma na izbu, dali mi epidurálku, po ktorej som zaspala, vždy ma len zobudili a informovali sa, ako sa cítim. Súčasťou bolo niečo obdobné škôlke, sestričky sa starali o deti, keď sme my s manželom išli na večeru. Zabezpečili nám kurzy kúpania detí, dojčenia, rady do rodičovstva. Úprimne? Ani sa mi nechcelo odísť.
Aký je život u protinožcov?
Páči sa mi tunajší životný štýl, stále niekam cestujeme, chodíme na víkendy mimo domu, plávame v oceáne, ktorý máme 200 m od domu. Vieš, Austrálčania sú veľmi cieľavedomí a veľa pracujú, často šesťkrát do týždňa a potom pri výbere dovolenky nepozerajú na peniaze. Kupujú najdrahšie vína, jedia v najlepších reštauráciách a vyberajú si najlepšie hotely. A veľmi sa starajú o svoje zdravie – každé ráno napríklad behajú, vstávajú už o 5 ráno.