Ukrajinku Oliu pripravila vojna o prácu. Naučila sa po slovensky a rozbehla projekt, ktorý približuje ukrajinskú gastronómiu, kultúru a históriu

Sympatická Olia Zhurba pôsobila na rodnej Ukrajine ako manažérka veľkých televíznych projektov. Zrazu sa však všetko zmenilo a svoju rodnú krajinu musela nedobrovoľne opustiť. Prišla do Bratislavy, naučila sa plynulo po slovensky, začala prekladať texty do ukrajinčiny a rozbehla výnimočný projekt Magnificent picnic, ktorý predstavuje Slovákom ukrajinskú gastronómiu, kultúru a históriu.

Olia, už vyše roka žiješ v Bratislave. Odišla si kvôli vojne na Ukrajine, ako sa ti na Slovensku darí? Si tu zamestnaná?

Na Slovensku som od marca minulého roka. Keď som premýšľala, do ktorej krajiny pôjdem, tak som vychádzala len z vlastných skúseností, no mala som požiadavku, aby táto krajina susedila s Ukrajinou. Bratislavu som už v minulosti navštívila ako turistka, práve preto som si ju bez váhania vybrala. Neplánovala som tu žiť dlho, tak ako väčšina Ukrajincov, všetci sme verili, že o pár mesiacov vojna skončí a my sa budeme môcť vrátiť domov. Plánovali sme pracovať ako pred tým a, samozrejme, chceli sme odstraňovať následky vojny. Všetko sa udialo veľmi rýchlo, z niektorých vecí mi naskakovala husia koža, bolo to neuveriteľné. Dostávali sme správy o úmrtiach spôsobených raketami a guľkami. Bolo to hrozné. Nedalo sa len tak sedieť bez práce a pracovať len na písaní správ. Pracovala som ako manažérka v televízii, ale po 24. februrári sme vysielali len správy, takže sme pracovali len na nich. Začala som si hľadať nejakú inú prácu v Bratislave, aby som sa odreagovala od hrôzostrašných správ. Našla som si prácu ako hosteska a neskôr ma zavolali, aby som pomáhala s prekladmi textov do ukrajinčiny. Začala som sa aktívne učiť slovenčinu, aby som nielen rozumela, ale aby sa mi zvýšili šance nájsť si prácu. V súčasnosti už rok pracujem ako koordinátorka v komunitnom centre a rozvíjam vlastný projekt špeciálnych podujatí. 

Na Ukrajine pôsobila na manažérskej pozícii v televízii, na Slovensku rozbehla svoj projekt Magnificent picnic. Foto: Archív O. Zhurba

Čo si vyštudovala?

Mám ukončené dve vysoké školy v oblasti marketingu a ukrajinskej filológie, predtým som pracovala v televízii a takmer všetky naše televízne „celebrity“ som poznala osobne. Náš tím mal na starosti propagáciu projektov a seriálov. Na Ukrajine som mala zaujímavý a pestrý život marketéra. Ale to mi nestačilo, preto som chcela vytvoriť sociálny projekt. Tak vznikol Magnificent picnic, ktorého cieľom je predstaviť skutočnú ukrajinskú gastronomickú kultúru a ukázať nové neznáme miesta a naše krásne kultúrne pamiatky, hrady, zámky a prírodu. Sociálny rozmer projektu spočíva v tom, že ľudia môžu dobrovoľne prispieť na obnovu ukrajinských budov a pamiatok.

Magnificent picnic predstavuje návštevníkom gastronómiu a kultúru Ukrajiny, má však aj sociálny rozmer – dobrovoľnú zbierku na obnovu zničených ukrajinských pamiatok. Foto: Archív O. Zhurba

Čo sa pod projektom Magnificent picnic skrýva?

Magnificent picnic je projekt, ktorý sa venuje ukrajinskej kultúre a kuchyni, predstavuje cudzincom špeciálne chute nášho jedla. Počas našich piknikov však ponúkame nielen chutné a oku lahodiace jedlo, ale rozprávame aj historické príbehy, porovnávame ukrajinské jedlo s miestnou gastronómiou. Náš šéfkuchár vždy nájde niečo, čím našich hostí prekvapí.

Ukrajinská kuchyňa má bohatú chuť, pretože na Ukrajine sa pestuje veľa obilnín a melónov, na slnku dozrieva nádherná zelenina a ovocie. V riekach žijú desiatky druhov rýb. Ochutnala si niekedy ukrajinský boršč z karasa? Po silnom daždi zase nájdeme huby, ktoré vynikajúco chutia v banoši (národné jedlo pripravené z kukuričnej krupice so slaným syrom, pozn. red.). Spolupracujeme s ukrajinskými výrobcami, ktorí dôkladne poznajú naše jedlá. Naše pikniky predstavia návštevníkom nielen ukrajinské jedlá, ale aj rôznych našich výrobcov vína, syrov a iných produktov. Stručne povedané – cieľom pikniku je exkluzívnym spôsobom predstaviť miestnym obyvateľom ukrajinskú kuchyňu a kultúru.  

Ukrajinská kuchyňa je pestrá. Foto: Archív O. Zhurba

V čom je ukrajinská a slovenská gastronómia podobná a v čom odlišná? 

Samozrejme, naše kuchyne sú si veľmi podobné. Cítiť tu vplyv rôznych historických období a susedov. Východné Slovensko má pravdepodobne 30 % rovnakých jedál ako Ukrajina, len s mierne pozmenenými surovinami. Máte napríklad aj veľa múčnych jedál a syrov. Radi varíte polievky, zeleninové jedlá, často konzumujete jedlo s červenou repou ako v ukrajinských rodinách. Ale zároveň máte viac vyprážaných jedál ako my.

Olia, plánuješ sa ešte niekedy vrátiť na Ukrajinu?

Na Ukrajinu sa plánujem vrátiť hneď, ako sa tam budem cítiť bezpečne.