Laurel a Hardy boli jednou z najpopulárnejších a s nadšením prijímaných filmových dvojíc raného klasického Hollywoodu éry americkej kinematografie. Kým jeden bol chudý a roztržitý, druhý tučný a rozvážny. Práve na týchto kontrastoch vybudovali základy svojich mimoriadne obľúbených grotesiek.
Angličan Stan Laurel sa narodil 16. júna 1890. Spolu s Američanom Oliverom Hardym sa stali známymi koncom 20. rokov 20. storočia vďaka groteskným filmom, ktoré zabávali publikum po celom svete. V nich Laurel hrával neohrabaného detinského kamaráta nafúkaného Hardyho.
„Ďalší pekný malér, do ktorého si ma dostal!“ alebo „Môžeš urobiť niečo, aby si mi pomohol?“ Tieto i viaceré iné Hardyho filmové frázy poznajú ľudia po celom svete.
Stan Laurel, britský komik, herec, scenárista a režisér sa narodil ako Arthur Stanley Jefferson. Mal štyroch súrodencov a jeho rodičia boli z divadelnej brandže, čo u Stana vzbudilo záujem o herectvo. Prvé profesionálne vystúpenie odohral, keď mal 16 rokov. V roku 1910 sa pripojil k hereckej spoločnosti, v ktorej pôsobil aj Charlie Chaplin, ktorá pôsobila aj v USA. Keď sa Chaplin vydal na sólovú dráhu, zoskupenie sa rozpadlo. Stan sa však už domov z USA nevrátil, zostal tam a pôsobil ako kabaretný umelec. Postupne začal účinkovať v prvých krátkych nemých filmoch. V tom čase prijal umelecké meno Stan Laurel. Dokopy hral v takmer 200 filmoch. V roku 1961 dostal Čestného Oscara za celoživotné dielo.
V roku 1918 sa prvý raz stretol Oliverem Hardym. Zahrali si spolu v nemom filme The Lucky Dog. O osem rokov neskôr Stan začal pracovať ako scenárista a režisér v Hal Roach Studio. V tom čase pre Hardyho pripravoval grotesku. No Hardy utrpel pri pečení jahňacieho mäsa vážne popáleniny, tak sa pred kameru zaňho postavil Stan. Svojim výkonom presvedčil všetkých, že práve tam aj patrí. V roku 1927 začala zlatá éra hereckej dvojice Laurel a Hardy
Spoločne vytvorili viac než 100 filmov, spočiatku krátkych, neskôr celovečerných. Medzi najznámejšie patria Oscarom ocenený krátky film Sťahujeme klavír (The Musik Box), Šľahačková revolúcia, Laurel a Hardy za mrežami. Ešte v roku 1951 nakrútili celovečerný film Laurel a Hardy zdedili ostrov (Atoll K) a pripravovali projekt pre televíziu. No v tom čase Stan Laurel ochorel na cukrovku a neskôr ho postihla mozgová príhoda.
V roku 1954 utrpel Oliver Hardy ťažký srdcový infarkt a o dva roky neskôr zase mozgovú mŕtvicu, po ktorej nebol schopný hovoriť ani sa pohybovať, napokon 7. augusta 1957 zomrel. Jeho smrť niesol Stan Laurel veľmi ťažko. V roku 1962 získal Stan Laurel Oscara za celoživotné dielo. Zomrel na následky infarktu 23. februára 1965.