Denne vám prechádzajú rukami, beriete ich ako samozrejmosť, ohmatávate ich pri každom obchode, ale čo naozaj viete o peniazoch vo svojich peňaženkách?
Bavlnený papier
Eurové bankovky sa tlačia na substrát vyrobený zo 100 % bavlny. Ide o špeciálny papier, ktorý sa vyrába v piatich papierňach akreditovaných Európskou centrálnou bankou. Súčasťou ich výroby je aj tlač ochranných prvkov, ktorá prebieha sieťotlačou, ofsetovou tlačou, hĺbkotlačou, tlačou z výšky. Na záver sa očíslujú a prelakujú, vďaka čomu sa predĺži ich životnosť pri používaní.
3-násobok najvyššej hory sveta
Ako uvádza portál 5penazi.sk k 31. 12. 2020 predstavovala kumulovaná čistá emisia eurobankoviek NBS približne 235,5 milióna kusov v celkovej hodnote 16 537,8 milióna eur. Ak by sme tieto eurobankovky naukladali vedľa seba, pokryli by plochu približne 2,4 km2, čo je viac ako plocha 224 futbalových štadiónov. Výška týchto bankoviek naukladaných na seba by dosiahla 28,3 km, čo je viac ako 3-násobok najvyššej hory sveta Mount Everestu (8 850 m).
Bankovka s hodnotou 0 eur
Nejde o žiadny vtip, takáto bankovka skutočne existuje. Neslúži na priamy platobný styk, ale je vytlačená na papier totožný s ostatnými bankovkami, disponuje ochrannými prvkami a má číslovanie aj sériový kód. Ide však o suvenír, ktorý má podporiť turizmus. Táto bankovka fialovej farby bola vytlačená s vyobrazeniami slovenských pamiatok alebo významných osobností. Mnohé z nich sa vypredali v priebehu jedného dňa a stávajú sa zberateľkými kúsakami.
Milióny baktérií
Podľa štúdie Oxfordskej univerzity obsahuje priemerná európska bankovka 26-tisíc bakteriálnych kolónií. Sú medzi nimi aj virulentné kmene ako E.coli či salmonela. Peniaze sú špinavé, prechádzajú mnohými rukami, pri ich používaní treba dodržiavať hygienu rúk.
Váha 22 vráskavcov obrovských
Z celkovej čistej kumulovanej emisie Národnej banky Slovenska (NBS) k 31. 12. 2020 v celkovej hodnote 16 750 mil. eur bola takmer miliarda vo forme mincí. Euromincí v počte 917 miliónov kusov (200,6 mil. eur) a zberateľských euromincí v počte 585,8 tisíca kusov (11,6 mil. eur). Hmotnosť týchto mincí predstavuje viac ako 3 400 ton, čo zodpovedá hmotnosti 22 najťažších žijúcich živočíchov na zemi.
Znak je symbol stability
Znak € je inšpirovaný gréckym epsilonom a je symbolom stability. Dohodli o ňom sa zrodila počas stretnutia Európskej rady v Madride v roku 1995. Epsilon (Є) je odkazom na kolísku európskej civilizácie. V latinskej abecede predstavuje tento znak prvé písmeno slova „Európa“, zatiaľ čo dve rovnobežné čiary, ktoré ho pretínajú, symbolizujú stabilitu.