Komentár Iva Samsona: Lesk a bieda olympiády

Ivo Samson Bezpečnostný analytik Ivo Samson. FOTO Archív IS

Sledujeme menej atraktívne olympijské hry, konkrétne tie zimné (ZOH), ale tieto sú skôr doménou studeného sveta, akýmsi severským derby. Slováci na sever patria a preto sa od nich aj niečo očakáva.

V zime tu majú zimu, zatiaľ čo v stredných oblastiach Afriky a inde na rovníku málokedy, tam zväčša nepadá sneh, občas im tam zaprší, ak vôbec, pričom na severe Európy mrzne. Severské krajiny bývajú preto hegemónmi ZOH. Pri súčasných olympijských hrách preto logicky v úspechoch, meranými na počet medailí, dominujú európske severské štáty ako Nórsko, Švédsko, Rusko alebo krajiny obdarené, okrem iných, Alpami ako Švajčiarsko, Nemecko či Rakúsko. Zahanbení nezostávajú ani Číňania alebo Japonci, ale tí si vďaka svojej rozpoltenej geografickej polohe tiež môžu nárokovať čiastočnú „severskosť“. Nie je teda prekvapením, že v zime a na snehu neexcelujú borci z Kene, Jamajky alebo Etiópie. Zmenšujúci sa výkonnostný problém ostáva v klesajúcom renomé ZOH a OH vôbec. Ak to zoberieme politicky, a o to mi ide, OH sú vývesnou tabuľou každého štátu bez ohľadu na príjem obyvateľa (HDP) na hlavu, to však nie je jediná galiba.

Realita športových olympiád

Bádatelia či priamo pamätníci olympijských hier potvrdia, že tieto hry dvakrát prerušili obe svetové vojny, hoci práve kvôli olympiádam podľa gréckeho úzu (776 p. n. l. v Olympii na Peloponéze) malo stíchnuť rinčanie zbraní. Taká bola aj idea novodobých OH (od r. 1896), lenže dobre vieme, že politika je mocnejšia ako šport a vojna silnejšia ako politika. Diplomacia sa potom stáva tým najväčším babrákom (po slovensky dnes „lúzerom“). Ešte do roku 1989 sa mnohí bývalí sociálno-nacionalisticky naladení občania bývalého Československa nechali voziť na štatistických triumfoch podávaných oficiálnou propagandou. Športovci reprezentujúci tábor mieru, socializmu a rozvojových krajín získavali na OH viac medailí ako kapitalistické štáty! Do športu sa votrelo politické rozhodovanie Medzinárodného olympijského výboru a neúčinná prevencia pred nešvárom zvaným používanie stimulačných zakázaných prostriedkov (po slovensky doping). V dôsledku tejto neprístojnosti preto v r. 2022 vystupujú ruskí športovci nie ako reprezentanti Ruskej federácie, ale ako predstavitelia ROC-u (nemám na mysli legendárny hudobný žáner, ale Ruský olympijský výbor).

Zásada nezvíťaziť, ale zúčastniť sa

Táto idea bola prinajmenšom od novodobých olympijských hier iluzórna, každý chce zvíťaziť. V najnovšej dobe do olympijských hier vstúpil jednoznačný konflikt záujmov medzi národno-štátnou hrdosťou a ziskom plynúcich z paralelných športových podujatí, ktoré prinášajú nielen viac peňazí (moderný ľudský inštinkt), ale ešte niečo potešiteľnejšie – slávu! Oni ani grécki športovci by určite nejakými tými pár obolusmi nepohrdli. Tu na Slovensku sa kedysi rozhnevaní občania pustili do jednej úspešnej tenistky, ktorá zlyhala na letných olympijských hrách a po vyradení sa vyjadrila v tom zmysle, že účasť na svetových šampionátoch a postavenie v tabuľke má pre ňu väčšiu váhu ako medaila z OH. Národno-socialistickí pracujúci ju v anonymných príspevkoch do novín zmietli pod čiernu zem. Tak toto že je Slovenka!?

Ľadový hokej na ZOH v Číne

Hokej je pre Slovákov, podobne ako pre Čechov, Švédov, Fínov, Kanaďanov či Rusov emocionálnou kráľovnou zimného športu. Každoročne sa dokonca usporadúvajú údajné majstrovstvá sveta a kto ich vyhrá, je vraj najlepší. Ibaže to bola práve zimná olympiáda, kde v národných súťažiach stíchli hokejky a ZOH sa každý štvrtý rok stali tými pravými majstrovstvami sveta. Tzv. každoročne uskutočňované majstrovstvá sveta boli len atrapou, keďže v Kanade a USA sa pred nimi aj po nich hrala zatiaľ najlepšia hokejová súťaž na svete s bojom o Stanleyho pohár medzi najlepšími tímami kanadsko–americkej NHL. Občas sa nejaká hviezda ukázala aj na „majstrovstvách sveta“ z tých menej lepších mužstiev, ale na tohtoročné skutočné majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji sa (údajne kvôli kovidu) dostali skutočne len „béčka“. A ak sa tam objaví nejaké to “áčko”, tak sa veľmi ochotne nechá zlanáriť do NHL. Americko-kanadskí špióni sliedia všade.

Autor je bezpečnostný analytik.