Známa francúzska odevná návrhárka Nina Ricci sa narodila ako Maria Adélaide Nieelli v roku 1883. Pochádzala z Turína, ale keď mala päť rokov, usadila sa so svojou rodinou vo Florencii. Po presťahovaní sa do Francúzska dostala prezývku Nina.
Už počas puberty objavila svoju vášnivú lásku k svetu módy a cestu si našla aj ku krajčírstvu. A touto cestou kráčala až do dospelosti.
Zamilovaná Nina
Už ako 21-ročná sa vydala za skladateľa a dizajnéra šperkov Luiga Ricciho a mali spolu syna Róberta. Štyri roky po svadbe sa opäť vrátila do práce. Začala pracovať ako návrhárka v módnom dome Raffin, kde sa usadila na dve desaťročia. Po niekoľkých rokoch sa dokonca stala partnerom spoločnosti Raffin a v roku 1932 si už bola schopná založiť svoju vlastnú dizajnérsku spoločnosť. V tom čase mala Nina už štyridsaťdeväť rokov a nevedela sa dočkať produkovania návrhov pod svojím vlastným menom.
Zatiaľ čo ona navrhovala šaty, jej syn sa staral o financie a chod obchodu. Aby sa uistila, že látky do seba správne zapadajú, využívala k tomu figurínu. Netrvalo dlho a všetky jej dizajnové kolekcie sa stali jednými z najvyhľadávanejších ženských, romantických a rafinovaných kúskov.
Expanzia spoločnosti
Spoločnosť Niny Ricci sa rozrastala veľmi rýchlo. Z jednej miestnosti sa stali napokon tri budovy s jedenástimi poschodiami. Obchodné operácie sa do druhej svetovej vojny rozvinuli a zahŕňali trendové doplnky a kožené komodity.
Po vojne, v roku 1945, sa dizajnéri pokúsili o oživenie ženskej zamilovanosti do haute couture ako predtým, zároveň sa k tomu snažili získať pomocné fondy. Robert Ricci sa snažil svoj nápad uviesť do praxe s pomocou Luciena Lelonga a Chambre de Commerce.
Výstava sa konala vo svetoznámom múzeu Louvre v Paríži, kde sa nachádzalo viac ako 145 figurín od viac ako 40 módnych návrhárov vrátane Grès a Balenciaga. Figuríny boli dizajnované najlepšími návrhárskymi značkami. Po úspešnej prehliadke v Paríži precestovala táto výstava značnú časť Európy a neskôr aj USA.
V roku 1935 Nina opísala svoju predstavu o ideálnych ženských šatách tak, že by mali byť ľahké, splývavé a ideálne na tanec; elegancia a detail šiat by mali klientov prilákať a stať sa ich obľúbenými. A napokon musia pritiahnuť mladú myseľ.
Nina Ricci začala postupne pracovať aj s farbami. Najskôr ich dala na papier a potom ich modelovala na figuríne. Nina vynikala v zručnosti používania rôznych látok a iných materiálov. Vždy, keď našla látku, ktorá sa jej páčila, snažila sa ju využiť čo najefektívnejšie. Raz sa napríklad dostal do jej ruky čierny hodváb s kvetinovým lemom, ona si z toho vytvorila šaty, ktoré zdobili poprsie kvetmi a zvyšok róby bol obyčajne čierny.
Väčšinu svojho života zasvätila tomuto odboru a milovala obliekanie žien. Taliansko a Francúzsko sú miestami jej narodenia a dospievania, ktoré jej pomohli vyvinúť silné estetické cítenie pre luxusné a výrazné oblečenie. Samotná Nina nosila na večierky exkluzívne oblečenie a šperky, ktoré navrhol jej manžel.