Louis-François Cartier založil spoločnosť Cartier v roku 1847. Stalo sa tak po tom, čo prevzal ako učeň dielňu po svojom majstrovi Adolphovi Picardovi v Paríži na rue Montorogueil 29. Svoj biznis rozbehol uprostred prevratných čias, práve totiž prebiehala francúzska revolúcia.
V tom istom roku si vzal Alfréd, syn Louisa-Francoisa Cartiera, na starosť administratívu spoločnosti. O veľkolepý rozmach značky sa však postarala až ďalšia generácia. Boli to práve Alfrédovi synovia – Louis, Pierre a Jacques, ktorí začali tvoriť šperky hodné kráľov.
V roku 1848 založil Louis-Joseph, syn Louisa-Françoisa Cartiera, hodinárstvo. O päť rokov neskôr už v spoločnom klenotnícko-hodinárskom podniku uviedli na trh prvé vreckové hodinky, prívesky a brošne pre ženy.
Otvorením prvej predajne Cartier sa biznis plný lesku a luxusu rozrástol. Po tom, ako Alfréd v roku 1874 prevzal vedenie podniku, presunul ho do prestížnej rue de la Paix č. 13, kde predajňa sídli dodnes. Dvaja z jeho synov následne rozšírili značku Cartier do zámoria, Londýna a New Yorku. Alfrédov tretí syn však zostal v Paríži, aby práve tam pokračoval v práci na rozmachu rodinnej spoločnosti. Jeho revolučné nápady, ako napríklad použitie platiny v šperkoch, vyniesli Cartierovi titul „Klenotník kráľov, kráľ klenotníkov“, ktorý mu adresoval kráľ Edward VII.
V roku 1904 sa brazílsky pilot Alberto Santos-Dumont posťažoval Luisovi Cartierovi na to, aké sú nepraktické vreckové hodinky pri lietaní. Na tento podnet Cartier okamžite zareagoval a vytvoril prvé ploché pánske náramkové hodinky s charakteristickým štvorcovým ciferníkom, ktoré si obľúbil nielen Santos, ale aj mnoho Cartierových zákazníkov. Takto vznikli legendárne „Santosky“, ktoré sa medzi mužmi stali nevyhnutným módnym doplnkom.
Louisa však inšpirovala aj stáž na západnom fronte. Podarilo sa mu navrhnúť hodinky založené na tankoch Renault FT, ktoré videl v akcii, čím zmenil profil vojnového stroja na niečo nádherné: Cartier Tank. Tieto hodinky sa stali jednými z najúspešnejších značkových hodiniek. V tomto čase začal Cartier svoje hodinky označovať aj referenčným štvormiestnym číslom, ktoré bolo zvyčajne vylisované do remienka. Nasledovala ďalšia zákazka pre pašu z Marakéša – vodotesné hodinky, ktoré sa dali nosiť pri plávaní. Najikonickejším výtvorom Louisa bol však trojitý zlatý prsteň Trinity, ktorý je vytvorený z troch vlákien červeného, bieleho a žltého zlata.
Louisova smrť v roku 1942 však priniesla Cartierovi smutné obdobie. Jeho nápady a predstavivosť prerástli značku do dnešnej podoby, no našťastie sa dá povedať, že jeho odchod neznamenal koniec Cartierovej kreatívnej tvorby a rozmachu. Vďaka inšpirácii Alaina Dominiqua Perrina a Jeanne Toussaint Cartier naďalej prekvital a zaviedol všemocného Pantera – symbol Cartiera – do radu šperkov a hodiniek.
Cartier aj dnes posúva hranice a spochybňuje vnímanie pomocou kolekcie Concept ID. Concept ID Two využíva úplne priehľadné keramické puzdro utesnené pred vzduchom na zníženie odporu pohyblivých častí. Ide o hodinky, ktoré by sa mohli stať hitom budúcnosti. Jeho titánový strojček je vyrobený s takou presnosťou, že mazacie oleje už nie sú potrebné a jeho hlavné pružiny zo sklenených vlákien a uhlíkové kryštály sú odolné voči magnetickému poľu. Je to dobrý príklad toho, ako tento remeselný klenotník a hodinár udivuje publikum už takmer dve storočia a nevykazuje žiadne známky spomalenia.
Kontrola rodiny klenotníkov Cartierovcov nad spoločnosťou skončila v roku 1964. Rodina však zostane známa výrobou najznámejších kúskov, ako boli napríklad tzv. Beštiár, kolekcia šperkov vyrobených v podobe panterov, drakov, chimér, vtákov alebo krokodílov. Legendárnym symbolom firmy je Pantère broche, brošňa s panterom, ktorá bola vyrobená v roku 1940 pre Wallis Simpsonovú, vojvojkyňu z Windsoru.