Je známy svojimi neštandardnými názormi na život aj na svet. Elon Musk – vizionár, vynálezca, filantrop aj podnikateľ, ktorý práve oslávil 51 rokov, chce lietať na Mars a následne ho kolonizovať. Upozorňuje na to, že stroje zoberú o pár rokov ľuďom prácu, preto sa vlády musia pripraviť na to, že budú musieť vyplácať základný príjem.
Elon Musk sa narodil 28. júna 1971 v Južnej Afrike ako syn inžiniera elektromechaniky a modelky. Študoval najskôr na kanadskej Kráľovskej univerzite, neskôr na Pensylvánskej univerzite, kde získal titul z fyziky a ekonómie, neskôr si na Stanfordskej univerzite začal robiť doktorát z aplikovanej fyziky a materiálových vied. Školu však rýchlo nechal a vrhol sa na podnikanie.
V súčasnosti stojí za vznikov niekoľkých inovatívnych spoločností. Je generálnym riaditeľom a tzv. technokingom (tento titul si vymyslel sám pre seba) automobilky Tesla (venuje sa výrobe elektromobilov) a súčasne aj jej najväčší akcionár. Vlastní firmu SpaceX, ktorá pôsobí v aerokozmickom priemysle. Spoločnosť vyrába rakety a kozmické lode a poskytuje služby spojené s komerčnými letmi do vesmíru. Nepriamo sa zaslúžil aj o vznik spoločnosti PayPal. Je predsedom spoločnosti Solar City, ktorá sa zaoberá solárnymi článkami.
Bol hlavným iniciátorom vzniku neziskovej organizácie Open AI, ktorá sa zaoberá vývojom a kontrolou umelej inteligencie. V rámci nej sa snažia vytvárať ľudstvu prospešných robotov (aktuálne vytvárajú robota do domácnosti na vykonávanie bežných prác), ktoré by sa nedali zneužiť proti ľudstvu. Musk totiž považuje umelú inteligenciu za najväčšie bezpečnostné riziko pre ľudskú rasu. Rovnaké obavy vyjadril napríklad aj známy teoretický fyzik Stephan Hawking.
V roku 2013 predstavil koncept ultra-rýchleho dopravného systému Hyperloop, ktorý poskytol na ďalší vývoj. Ide o vysokorýchlostnú dopravu, v rámci ktorej kapsula levituje vo vákuovo uzavretom potrubnom systéme. V roku 2017 založil novú spoločnosť The Borning Company, ktorá sa špecializuje na vyhlbovanie podzemných tunelov. Jej cieľom je presunutie mestskej premávky pod zemský povrch.
Vizionár Musk má svoj názor na fungovanie sveta. Podľa neho je šanca, že žijeme v objektívnej realite jedna k jednej miliarde. Je vraj oveľa pravdepodobnejšie, že žijeme v počítačovej simulácii, v akomsi „matrixe“. Jeho hlavným argumentom je extrémna rýchlosť technologického pokroku. Musk okrem toho tvrdí, že je veľká pravdepodobnosť, že na iných planétach existuje tiež život. Tak isto už nejakú dobu upozorňuje na to, že automatizácia dosiahne úroveň, ktorej následkom bude masívny nedostatok pracovných príležitostí, preto by ľudia mali dostať univerzálny základný príjem a práca by mala fungovať na dobrovoľnej báze.