Žujete žuvačky? Buďte opatrní. Vedci upozorňujú, že obsahujú mikropalsty. Ich dopad na zdravie nie je známy

Ilustračná fotka. Zdroj FOTO: freepik

Mnohí si deň bez žuvačky ani nevedia predstaviť. Siahame po nich vždy, keď si potrebuje osviežiť dych, či už po jedle, alebo po cigarete, ale aj vtedy, keď cítime zvýšenú mieru stresu. Vedci však varujú, že to asi nebude najlepším riešením. Najnovšia štúdia, ktorú ešte čaká hlavné vedecké skúmanie, totiž poukazuje na to, že sa v žuvačkách nachádza značné množstvo mikroplastov.

Už jedna žuvačka môže v ústnej dutine uvoľniť stovky až tisíce mikroplastov, upozorňuje Newsweek na zákalde poznatkov zo štúdie. Mikroplasty zo žuvačky sa uvoľnia do slín v ústach, ktoré človek následne prehltne, čím sa dostanú priamo do tela. Či sú pre nás mikroplasty nebezpečné, alebo nie, zatiaľ nie je úplne jasné – v tomto smere prebieha výskum. „Ale vieme, že sme plastom vystavení v každodennom živote, práve to sme chceli preskúmať,“ hovorí autor štúdie Sanjay Mohanty, ktorý vedie výskumný tím Kalifornskej univerzity v Los Angeles zameraný na to, koľko mikroplastov môžu pochúťky na báze polymérov uvoľniť.

Viaceré výskumy pritom vykonali na desiatke rôznych druhov žuvačiek – na piatich druhoch prírodných a piatich druhoch syntetických žuvačiek. Ide pritom o pilotnú vedeckú štúdiu, ktorá sa vykonáva pred hlavným vedeckým skúmaním. Jej prvotné závery predstavili na zasadaní Americkej chemickej spoločnosti ACS Spring 2025 v Kalifornii.

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: freepik

Vedci odhadujú, že ľudia ročne skonzumujú desiatky tisíc kusov mikroplastov. Tie sa dostávajú do samotného jedla, napríklad balením potravín do plastových obalov alebo počas spracovania. Prostredníctvom jedla sa tak dostanú do ľudského tela. Vedecké štúdiu už potvrdili, že mikroplasty boli nájdené napríklad v mozgu, obličkách, placente, semenníkoch alebo v pečeni ľudí. Vedcov znepokojuje, aký vplyv môžu mať na zdravie ľudí, nakoľko štúdie na zvieratách a bunkách ľudí poukazujú na to, že mikroplasty môžu poškodzovať ľudské zdravie.

Vedci pod vedením S. Mohantyho v rámci štúdie skúmali aj to, akou rýchlosťou sa mikroplasty pri žuvaní uvoľňujú. V primere zistili, že jeden gram žuvačky uvoľní približne 100 kúskov mikroplastov, no niektoré žuvačky uvoľnili až 600 kusov mikroplastov na gram žuvačky. Keďže väčšie žuvačky môžu vážiť aj 6 gramov, do slín môžu uvoľniť až 3-tisíc plastových častíc. Najväčšie množstvo mikroplastov sa z novej žuvačky uvoľní v prvých dvoch minútach žuvania – vďaka mechanickému pôsobeniu.

Vedecký tím pred štúdiou predpokladal, že syntetické žuvačky budú obsahovať viac plastových častíc ako prírodné. „Prekvapivo, syntetické aj prírodné žuvačky uvolnili počas žuvania podobné množstvá mikroplastov,“ dodal vedecký tím. Žuvačky pritom obsahovali rovnaké polyméry, z nich najrozšírenejšia skupina zahŕňa polyetylén (používa sa v plastových vreckách, sáčkoch) a polypropylén (používa sa v plastových obaloch).

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: freepik

Podľa profesora chémie Olivera Jonesa z Royal Melbourne Institute of Technology v Austrálii je 600 mikroplastov na jednu žuvačku pomerne malým množstvom, čo by nemalo v ľudskom čreve zanechať žiadne neblahé stopy.

Vedci ďalej upozorňujú, že vyhodená žuvačka predstavuje plastovú hrozbu pre životné prostredie. „Plast uvoľnený do slín je len malý zlomok plastu, ktorý sa nachádza v žuvačke,“ upozorňuje Mohanty.