Alexander Lukašenko má byť zapojený do nezákonného presun ukrajinských detí z Ruskom okupovaných území do Bieloruska. Poukazuje na to bieloruský exminister kultúry Pavel Latuška, ktorý žije v exile. Latuška odovzdal Medzinárodnému trestnému súdu druhý súbor materiálov, ktoré majú túto skutočnosť dokazovať. Latuškove informácie majú pochádzať od ľudí, ktorí sú súčasťou režimu v Minsku. Má ísť pritom o dôkazy o zapojení sa rôznych bieloruských a ruských organizácií do protiprávnych deportácií ukrajinských detí do Bieloruska. Obsahujú informácie o prevýchovnom programe a o štátom prevádzkovanom tábore, ktorého cieľom je zmeniť myslenie detí tak, aby zodpovedalo ruskému videniu sveta. Latuška už tento rok odovzdal súdu jeden balík informácií, ktorý poukazoval na to, že vyše 2100 ukrajinských detí s Lukašenkovým súhlasom nútene presunuli do Bieloruska. Lukašenko na margo situácie povedal, že Bielorusko len poskytlo deťom útočisko.
Európska komisia odporučila začatie prístupových rokovaní s Ukrajinou a Moldavskom. Oznámila to predsedníčka Ursula von der Leyenová a ocenila reformy, ktoré ukrajinská vláda robí v oblasti justície a boja proti korupcii. Bosne a Hercegovine ho odporučí, ak splní podmienky. Gruzínsku komisia odporúča udeliť status kandidátskej krajiny. Gruzínsko a Moldavsko ešte musia splniť určité podmienky a reformy. V prípade Moldavska ide napríklad o pokrok v boji s korupciou. Gruzínsko by malo potlačiť dezinformácie a politickú polarizáciu a zabezpečiť usporiadanie slobodných a spravodlivých volieb v roku 2024. Návrh budú musieť na svojom decembrovom samite jednomyseľne schváliť lídri všetkých krajín EÚ.
Ukrajinský chlapec Bohdan Jermochin, ktorého vlani uniesli Rusi z okupovaného Mariupola, sa môže vrátiť domov do vlasti. Oznámili to ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec aj ruská splnomocnenkyňa pre práva detí Marija Ľvovová-Belovová. „Oficiálne potvrdzujem, že máme dohodu o návrate Bohdana na Ukrajinu,“ napísal Lubinec na Telegrame. Podľa dohody sa má chlapec stretnúť so svojou príbuznou „v tretej krajine v deň svojich narodenín,“ ktoré má 19. novembra. Odvlečený 17-ročný chlapec sa už pokúsil z Ruska vrátiť sám, neskôr dostal predvolanie k ruskej odvodovej komisii. Bohdan Jermochin prišiel podľa serveru Meduza o oboch rodičov pred rokmi, žil v Mariupole, a to najprv v pestúnskej rodine, po nástupe na hutnícku školu sa jeho zákonným zástupcom stal riaditeľ vzdelávacej inštitúcie. Denník Novaja Gazeta však uvádza, že jeho zákonnou opatrovateľkou je jeho sestra Valerija, ktorá žije na Ukrajine.
Vladimir Putin bude mať v decembri prvú veľkú tlačovú konferenciu od ruskej invázie na Ukrajinu. Niekoľkohodinové podujatie je naplánované pred budúcoročnými prezidentskými voľbami v marci, v ktorých sa Putin bude uchádzať o opätovné zvolenie do prezidentského kresla. Priestor pre novinárov skombinujú s programom Priama linka, počas ktorého môžu ľudia naživo telefonovať do štúdia a predniesť svoje problémy. Presný dátum zatiaľ zverejnený nie je, spomína sa však 19. december. Putin začína častejšie vystupovať na verejnosti aj odpovedať na otázky spriaznených médií, nie však nezávislých.
Svoje zločiny môžu vykúpiť krvou. Presne to je prípad vraha 23-ročnej študentky Very Pechtelevovej, ktorému udelil ruský prezident Vladimír Putin milosť. Vladislava Kaňusa odsúdili na 17 rokov väzenia s prísnym režimom stráženia za vraždu svoje expriateľky, ktorú mal v roku 2020 pred smrťou hodiny mučiť a následne ju mal udusiť. Teraz sa však tento muž na internete ukazuje vo vojenskej uniforme a užíva si voľnosť vďaka prezidentksje milosti. Tú si totiž vykúpil. Dmitrij Peskov, hovorca V. Putina, uviedol, že prezidentovu milosť možno získať dvomi spôsobmi, a to buď na odporučenie príslušných úradov, alebo si „svoju vinu vykúpia krvou“. „Platia za zločiny krvou na bojisku, v útočných brigádach, pod paľbou,“ povedal D. Peskov na margo prípadu, na ktorý upozornila matka nebohej študentky.
Podľa ukrajinských úradov sa v bojoch vzdáva do ukrajinského zajatia čoraz viac slabo motivovaných ruských vojakov. Ukrajina pre nich pripravuje už druhý zajatecký tábor – West 2. Bude sa nachádzať vo Vinnyckej oblasti neďaleko hraníc s Moldavsom, jeho kapacita má byť 300 ľudí. Jeho vytvorenie oznámila ukrajinská štátna iniciatíva „Chcem žiť“, ktorá patrí pod Koordinačné veliteľstvo pre zaobchádzanie s vojnovými zajatcami. Prvý zajatecký tábor West 1 sa nachádza v Ľvovskej oblasti pri hraniciach s Poľskom, má kapacitu 600 ľudí.
- Podivná hra Ameriky. Dovolí Ukrajincom zaútočiť až na Moskvu?
- Štúdia ukazuje, ktoré potraviny urýchľujú starnutie. Na tanieri ich možno máte každý deň
- Nikita Slovák: Kým idealisti mleli čosi o lepšom svete, komunisti pochopili, že moc bude mať vždy len ten, kto má peniaze
- Ukrajina po mesiacoch získala dôležité povolenie, Turecko pre ňu chystá plán zmrazenia vojny. Čo ešte priniesol vojnový týždeň?
- USA nútia EÚ k samostatnosti, má si zvyknúť na hrozbu vojny. Rysuje sa projekt európskej CIA, no šance sú malé
- Je vášnivý včelár a zarytý ekológ. Jeden z najzvodnejších mužov sveta dostal meno po renesančnom géniovi