Pôvodom Ind s rodičmi narodanými v Afrike, hlásiaci sa k hinduizmu a bývalý minister financií „Riši“ (Rishi) Sunak získal nomináciu na vedenie Konzervatívnej strany. Tým sa automaticky stáva premiérom Spojeného kráľovstva. Nahradil tak Liz Trusseovú, ktorá vystriedala nešťastného „vrabčiaka“ Borisa Johnsona, lenže tá vydržala v úrade len rovných 50 dní.
Trusseová očarila svet svojou krásou a keby bola kandidovala na Miss Beauty World, sláva by jej vydržala dlhšie, pretože ako najkrajšia zo všetkých Angličaniek by nemala konkurenciu. Bola však príliš ľavicová a vo finančných záležitostiach neschopná, tak sa z nej stala „jesenná premiérka“ a šampiónka v krátkosti na čele britskej vlády.
Kráľovné a premiérky
Kráľovné nie sú v britských dejinách vzácnosťou, predsedníčky vlády tiež. Z 56 doterajších premiérov („Riši“ je 57. v poradí) narátate len tri ženy. Pred Liz Trusseovou túto funkciu zastávala len Theresa Mayová, ktorú zvrhli až po troch rokoch. Liz Trusseová sa tak v britských moderných dejinách stala najkratšie slúžiacou premiérkou vôbec. Prvá v poradí tých troch bola, samozrejme, Margaret Thatcherová, ale o tej by sa dali písať legendy a svoje dve ženské nástupkyne prevyšovala o dve hlavy a aj o účes.
Rishi Sunak je zaujímavý tým, že je len druhým premiérom Británie (oficiálny názov je dnes Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska), ktorý nie je „Brit“. Predtým sa to podarilo len Benjaminovi Disraelimu, ten však múdro prestúpil do Anglikánskej cirkvi, takže oficiálne nebol „zvláštny“. Sunak si však hrdo uchováva hinduistickú identitu, a to napriek tomu, že patrí ku Konzervatívnej strane, ktorá sa hlási k ochrane tradičných britských hodnôt. Ľudia jeho kategórie sa totiž hlásia skôr k labouristom. Skutočnosť, že ho zástupcovia „toryov“ zvolili za svojho šéfa, poukazuje na obrovský posun v myslení britskej spoločnosti.
Pamätám sa na skvelú knihu britsko-anglického spisovateľa H. G. Wellsa, ktorý po Prvej svetovej vojne vydal trojzväzkové dielo „Dejiny sveta“ (Weltgeschichte), vydané v prekladoch vo Viedni aj v Budapešti, inak vysoko hodnotené samotným Georgeom Orwellom. Wells si všimol, že v „Anglicku“ sa na masových zhromaždeniach objavujú čoraz častejšie ľudia orientálneho pôvodu a konštatoval, že „a máme to“. Bolo to myslené pozitívne, Británia sa nedištancovala od svojich koloniálnych dejín tak ako bývalá NDR od tých zlých nemeckých (tie zvrhlosti v Poľsku alebo v Rusku sme predsa nespáchali my, ale „nacisti“…).
Pre tých, ktorí trochu poznajú dnešné londýnske „City“ by voľba hinduistického premiéra za Konzervatívnu stranu namala byť prekvapením.
Kompetencie britských premiérov
Predseda vlády sa zodpovedá, samozrejme, svojím voličom, ale ešte viac svojej strane, ktorá ho nominovala. Ak si pozriete osudy doterajších premiérov, značná časť musela rezignovať v dôsledku vnútrostraníckych sporov vrátane všetkých vyššie uvedených troch premiérok. Kompetencie premiérov boli od 18. storočia nejasné vzhľadom na kráľovskú autoritu. Nazývali ich rôzne: Prvý pán pokladnice (First Lord of the Treasury), Strážca tajnej pečate (Lord Privy Seal) alebo Štátny tajomník (Secretary of State) – ako dnes v USA nazývajú ministrov.
„Rišiho“ považujú za predstaviteľa pravého krídla konzervatívcov, ale zatiaľ sa obmedzil iba na frázy ako „jednota“, „služba“, „pokora“. Borisa Johnsona ale zrejme v rebríčku popularity tak ľahko nedoženie.
Autor komentára: Ivo Samson (Autor pôsobil niekoľko rokov ako pedagóg na University of Wolverhampton v Midlands v strednom Anglicku.)