Znie to priam neuveriteľne, ale skutočne existujú aj knižnice, kde čitateľ nemusí vziať do rúk svoju obľúbenú knihu a čítať si ju sám. V Dánsku totiž existuje knižnica, kde si záujemca pri návšteve knihu nevypožičia, ale „vypožičia si“ rozprávača. Ten porozpráva svoj napínavý životný príbeh.
Ľudksá knižnica ponúkne záujemcom denne niekoľko zaujímavých príbehov, ktoré má k dispozícii. „Čitatelia“ si z nich vyberú a príbeh si priamo vypočujú od človeka, ktorý ho zažil. K dispozícii sú rôzne témy, nedávno napríklad ponúkali príbeh predčasného dôchodcu, sexuálne zneužívaného alebo príbeh obete incestu.
K jedinečnému zážitku prispieva najmä možnosť, že sa „čitateľ“ môže hlavného hrdinu opýtať doplňujúce otázky, ktoré mu dokresľujú príbeh a s hlavnou postavou má tak výrazne prepojenejší vzťah, nakoľko priamo svojím rozprávaním a vlastnými emóciami dáva prítomným možnosť nahliadnuť do jeho vnútra a čítať v ňom ako v otvorenej knihe.
Ide o koncept medzinárodnej organizácie Human library. Myšlienku knižnice priniesol Ronni Abergel v spolupráci s bratom Dannym. Prvá živá knižnica vznikla v roku 2000 na dánskom festivale Roskilde, no prvá stála ľudská knižnica bola založená v Lismore v Austrálii v roku 2006.
Dnes už koncept živej knižnice prenikol do ôsmich desiatok krajín, kde si ľudia môžu vypočuť jedinečný ľudský príbeh namiesto čítania papierových kníh. „Každá ľudská kniha z našej knižnice predstavuje skupinu v našej spoločnosti, ktorá je často vystavovaná predsudkom, stigmatizácii alebo diskriminácii z dôvodu svojho životného štýlu, diagnózy, presvedčenia, sociálneho postavenia, etnického pôvodu…,“ vysvetľuje Human library na svojej webovej stránke.
Podľa R. Abergela, jedného zo zakladateľov, hľadali do „ľudskej knižnice“ ľudí, ktorí boli bez domova, nezamestnaní, depresívni, mali problémy s duševným zdravím alebo postihnutia a mohli by svojimi príbehmi ostatným pomôcť vzdelávať sa.
Ľudská knižnica pozýva ľudí, aby zverejnili svoj príbeh v 30-minútových rozhovoroch s „čitateľmi“. Ako píše euronews, ide o jedinenčné sociálne vzdelávanie, kde knihy sú telá a príbehy skutočné postavy, ktoré príbeh prežili.
Jednnou z postáv, ktoré otvorenie ponúkajú „čitateľom“ svoj vlastný príbeh, je napríklad aj slepý a sluchovo postihnutý Anders Fransen, ktorý navyše trpí vzácnym genetickým ochorením. Vo svojom ľudskom katalógu má tri príbehy vrátane jedného s názvom „Špeciálny hendikep“. „V mojom každodennom živote môže byť ťažké spojit sa s ľuďmi. Myslím si, že sa boja vecí, ktoré sú iné, než na čo sú zvyknutí,“ uviedol pre euronews A. Fransen dôvody, prečo verejne ponúka svoj príbeh.
- Podivná hra Ameriky. Dovolí Ukrajincom zaútočiť až na Moskvu?
- Štúdia ukazuje, ktoré potraviny urýchľujú starnutie. Na tanieri ich možno máte každý deň
- Nikita Slovák: Kým idealisti mleli čosi o lepšom svete, komunisti pochopili, že moc bude mať vždy len ten, kto má peniaze
- Ukrajina po mesiacoch získala dôležité povolenie, Turecko pre ňu chystá plán zmrazenia vojny. Čo ešte priniesol vojnový týždeň?
- USA nútia EÚ k samostatnosti, má si zvyknúť na hrozbu vojny. Rysuje sa projekt európskej CIA, no šance sú malé
- Je vášnivý včelár a zarytý ekológ. Jeden z najzvodnejších mužov sveta dostal meno po renesančnom géniovi