V očiach sa im odráža nefalšovaný strach. Z Ukrajiny k nám cez hranice neprichádzajú len ľudia utekajúci pred vojnou, ale aj domáce zvieratá, ktoré si majitelia berú pri úteku z vlastných domovov so sebou.
Z Ukrajiny k nám prichádza množstvo ľudí aj so svojimi domácimi miláčikmi. Strach sa úzkosť z úteku a boja o záchranu vlastných životov tak nevidieť len v tvárach ľudí, ale aj pri pohľade na vyplašené zvieratá, ktoré sú často hladné a trasú sa od strachu aj zimy. V tejto mimoriadnej situácii s nimi majitelia môžu pokojne prekročiť hranice smerom na Slovensko, nemusia mať pre zviera urobenú registráciu ani pas.
Problémom nie je ani to, ak nie sú začipované a nemajú k dispozícii vyšetrenie krvi na protilátky proti besnote. Čaká ich však niekoľkodňová karanténa, ktorej počet dní závisí vždy od konkrétneho prípadu. Minimálne je to však 5 dní.
Ľuďom, ktorí pred vojnou utiekli aj so svojim domácim zvieratkom, tak stačí vyplniť tlačivo (na výber je v angličtine a ukrajinčine) Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR. Vyplnené tlačivo týkajúce sa domáceho zvieratka následne colníci odovzdajú ŠVPS SR, odkiaľ putuje do konkrétnej karanténnej stanice.
Tá je následne s majiteľom zvieratka v kontakte a po uplynutí karantény domáceho miláčika odovzdá naspäť jeho majiteľovi. „Väčšina zvierat, ktoré príjmeme v našom Zvieracom hotspote sú zdravé, očkované a majiteľ s nimi pokračuje v ceste ďalej. Zvieratá, ktoré sa túlajú a prejdú cez hranicu, odchytíme, vyšetríme ich zdravotný stav priamo na mieste a riešime ich umiestnenie do útulku,“ uvádza Zvierací ombudsman na svojej webovej stránke.
Ak máte záujem pomôcť a prispieť, môžete tak urobiť práve prostredníctvom Zvieracieho ombudsmana. Ten svoj Zvierací hotspot po týždni na hranici s Ukrajinou presunul do Michaloviec, kde aj naďalej poskytuje akútnu pomoc ľuďom so zvieratami, pomáha útulkom na západe Ukrajiny, zabezpečuje nevyhnutnú veterinárnu starostlivosť zvieratám, ktorých majitelia utekajú pred vojnou do bezpečia.
„Aby sme mohli pomáhať i naďalej, potrebujeme nastaviť kvalitnú logistiku, zabezpečiť potrebný personál aj materiál a minimálne dvoch stálych veterinárov, ktorí budú pôsobiť na hranici. Preto oceníme každé euro, ktoré sa rozhodnete tomuto projektu venovať,“ informovali prostredníctvom sociálnej siete. Od vojenskej invázie sme z Ukrajiny na Slovensko prijali takmer tisíc domácich zvierat.