Slovensko zasiahlo extrémne sucho. V niektorých oblastiach nepršalo už niekoľko týždňov. Najhoršie je na tom stredná časť územia, kde vodohospodári vyzývajú na šetrenie vody, aby ľuďom zostala voda aspoň na pitie. Lepšie na tom nie je ani zvyšná Európa, v obľúbenom letovisku vyschli rieky.
Od začiatku roka bojujú viaceré oblasti s nedostatočnými zrážkami, čo ešte zhoršili uplynulé týždne. Podľa portálu iMeteo je na tom pomerne dobre západné Slovensko. “Od západu tu totiž v posledných dňoch a týždňoch postúpilo niekoľko búrkových vĺn, ktoré priniesli dôležité zrážky. Tieto búrkové vlny sa však väčšinou rozpadli nad západným Slovenskom a smerom na východ nepostúpili, čo vidieť aj na dátach.”
Porovnávajú napríklad počet zrážok na našich letiskách. Zatiaľ čo v Bratislave to bolo od začiatku roka viac ako 250 mm zrážok, v Košiciach to je len 170 mm

V okolí Banskej Bystrice je to od začiatku roka len 180 mm zrážok, čo je z pohľadu dlhodobého normálu veľmi málo. Oproti predošlým rokom chýba k dnešnému dňu na Sliači 150 mm zrážok, za posledné 3 mesiace tam spadlo len 50 mm.

“Vplyvom nepriaznivých klimatických podmienok došlo k výraznému poklesu výdatnosti vodných zdrojov v regióne pôsobnosti StVPS, a.s., z ktorých je zabezpečovaná dodávka pitnej vody pre odberateľov napojených na tieto vodovody,” informovali vodohospodári zo Stredoslovenskej vodhárenskej prevádzkovej spoločnosti. Preto žiadajú o dočasné obmedzenia užívania pitnej vody na polievanie záhrad, verejných priestranstiev, umývania áut (okrem áut v zdravotníctve) či napúšťania bazénov.
Obmedzenia sa týkajú týchto obcí:

Vtáky už vyhniezdili a bezprostredne ich to neohrozuje, prichádzajú však o potravinové príležitosti
Problém trápi aj východnú časť Slovenska. Vtáčia pozorovateľňa Ostrovik v Sennom upozorňuje na znížené počty vtákov hniezdiacich na tunajšom jazere. „Mokrade, v ktorých býva po celý rok voda, nám v horúcom počasí miznú pred očami bleskovým tempom. Kvôli nedostatku vlahy už v jarných mesiacoch hniezdi celkovo na Ostroviku tento rok menej vtákov. Sucho je totiž problém, s ktorým sa nedá bojovať, keď už nastane. Treba ho riešiť vopred. Jednou z možností je zadržiavanie vody v krajine obnovovaním a revitalizáciou mokradí, ktoré sú potom oázou pre živočíchy, keď okolitá krajina vyschne,“ reagujú ochranári zo Senného.

Obmedzenia aj u južných susedov
V maďarskej obci Jászberény obecné zastupiteľstvo rozhodlo, že od 6-tej hodiny rannej do 22-hej hodiny je zakázané používať pitnú vodu na umývanie áut či napúšťanie bazénov. Obmedzenie má pomôcť ušetriť vodu na ďalšie týždne a mesiace, keďže predpovede počasia o dažďoch veľmi nehovoria.
Rovnaké obmedzenia prijali aj v Taliansku a v hre sú aj vo Francúzsku. V Miláne vyschli rieky a kritická situácia do riešenia tohto problému vnáša aj možnosť čiastočného vypustenia jazera Lago di Garda.