V zime otužilcov v ambulancii takmer nevidím. To je pre mňa dôkaz, že otužovanie funguje, vraví MUDr. Bendová. Viete, ako správne otužovať?

Už naši predkovia vedeli, že zdravá strava je základom zdravia. Prichádza jeseň, chrípkové obdobie, kedy je naše zdravie ohrozené. Ako by sme sa teda mali stravovať v tomto náročnom období? Ktoré potraviny sú pre naše zdravie prospešné a v akom množstve ich konzumovať? Spýtali sme sa MUDr. Jany Bendovej, PhD., ako je vhodné podporovať imunitu v náročnom jesennom a zimnom období.

Ako môže ovplyvniť strava naše zdravie? Čo by sme mali zaradiť do nášho jedálnička v chrípkovom období?

Stravovať by sme sa mali zdravo po celý rok, ale prípravu na chladnejšie obdobie so zvýšeným rizikom respiračných infekcií a chrípky by sme rozhodne podceniť nemali. Strava má byť pestrá, s dostatkom ovocia a zeleniny – tá by mala tvoriť vždy polovicu taniera. Úplne ideálne je  konzumovať tradičné sezónne potraviny, ako napríklad jablká, hrušky alebo mrkvu. Zázračnou potravinou pre našu imunitu je kyslá kapusta. Nielenže obsahuje veľa vlákniny a vitamínu C, ale je prospešná aj pre zdravie našich čriev. Črevá sú v súčasnosti považované za najväčší imunitný systém nášho organizmu, preto by sme na ich zdravie mali myslieť a prospešné baktérie, ktoré v našich črevách žijú „kŕmiť“ zdravou stravou a dopriať im dostatok vlákniny. Väčšina ľudí prijíma príliš málo vlákniny, menej ako polovicu odporúčaného množstva, preto by som rada pripomenula, kde sa vláknina nachádza – sú to okrem zeleniny a ovocia (pozor, nie vo forme odšťaveného ovocia, ale pekne s dužinou) aj celozrnné potraviny, teda celozrnný chlieb, pečivo, ryža alebo celozrnné cestoviny. Ovocie a zeleninu je potrebné zaradiť do jedálnička každý deň, a to aj niekoľkokrát. Vyhýbajte sa alkoholu a sladeným nápojom, ktoré imunite neprospievajú.

Napriek bohatej praxi sa doktorka Bendová neustále vzdeláva na kongresoch na Slovensku i v zahraničí. Foto: FB Jana Bendová

Veľa ľudí v súčasnej dobe zabúda na pohyb. Vy ste aktívna športovkyňa. Dokonca otužujete. Pre koho je otužovanie vhodné a ako s ním začať? Je pre niekoho aj rizikové? A naozaj ste si aj na sebe všimli, že práve otužovanie vám podporilo imunitu?

Milujem pohyb, hlavne, ak je na čerstvom vzduchu a obľúbila som si otužovanie, pretože je to úžasná forma relaxu. Je dokázané, že otužovanie zvyšuje imunitu a pomáha pri mnohých ťažkostiach. K otužovaniu som sa dostala pred 5 rokmi. Bola som v tom čase zimomravá a zima mi bola len čo som si na studenú vodu spomenula. Skupinka Bielčanov už v tom čase pravidelne chodila plávať do jazera a volali ma vyskúšať to. Odpovedala som vyhýbavo, až mi jeden z nich priamo povedal: „Vy sa len vyhovárate, pani doktorka, myslím, že nikdy otužovať nepôjdete.“ A to ma naštartovalo. Veľmi mi na začiatku pomohla kamarátka, ktorá už mala rok otužovania za sebou, vysvetlila mi základné zásady a hlavne chodila 2x týždenne do jazera so mnou. A chodíme tak spolu plávať dodnes. Mám jednu pacientku, ktorá ako učiteľka v škôlke bývala často chorá, trpela zápalmi dýchacích ciest aj angínami. Odkedy otužuje, stretávam ju v ambulancii len veľmi zriedkavo, skôr ju stretnem pri plávaní v jazere. V ambulancii otužilcov cez zimu takmer nevidím a to je pre mňa dôkaz, že otužovanie naozaj funguje.

Začať je ideálne koncom leta, kedy voda chladne pomaly a vyjsť z vody je príjemné. Na jeseň má voda ešte stále príjemných 22 stupňov. Neodporúčam začať s otužovaním uprostred zimy, taký zážitok vás skôr odradí. Otužovanie je vhodné takmer pre každého dospelého človeka. Ak má niekto vážnejší zdravotný problém, napríklad prekonal infarkt, je potrebné poradiť sa najprv so svojim lekárom.

Otužovanie odporúča nielen na podporu imunity, ale aj ako formu relaxu. Foto: archív JB

Ktoré vitamíny na jeseň a v zime odporúčate dopĺňať?

Multivitamíny nemám veľmi v obľube, zvyčajne obsahujú príliš malé množstvo vitamínu C a D. A práve tieto 2 vitamíny sú počas zimy najdôležitejšie, aby nám pomohli zvládnuť toto náročné obdobie. Neverili by ste, koľko ľudí má príliš nízku hladinu vitamínu D v tele a koľko nedostatok vitamínu C? Okrem výživových doplnkov existuje aj veľmi účinná liečba nedostatku vitamínu C, a to infúzna liečba vysokými dávkami vitamínu C. Doplnila by som ešte, že okrem vitamínov našej imunite prospeje aj užívanie zinku a selénu.