Do obľúbenej turistickej lokality je turistom vstup zakázaný. Platí to aj napriek tomu, že sezóna vrcholí a turisti hľadajú v lesoch úkryt pred horúčavami, ale aj aktívny oddych. “Vždy, keď bola činnosť vo vojenskom obvode, vstup bol zakázaný. Len teraz je tá činnosť už niekoľko mesiacov 24 hodín denne, takže platí nonstop zákaz,” hovorí Monika Hamaďaková, starostka obce Kamenica nad Cirochou.
Zákaz vstupu verejnosti na územie vojenského obvodu Valaškovce vyhlásilo ministerstvo obrany a platí konkrétne od 12. marca. Dôvodom je zabezpečenie plnenia úloh obrany a bezpečnosti štátu plne v súlade so zákonom o vojenských obvodoch. Zákaz sa týka tiež vojenského obvodu Lešť a vojenský obvod Záhorie je pre verejnosť prístupný v čase mimo vojenských aktivít.
Najmä počas letnej sezóny ide o vyhľadávanú oblasť turistov. Vihorlatské vrchy sú totiž najvýchodnejšie sopečné pohorie u nás
“Predsa len sme na hranici vojenského obvodu a všetky tie lesy boli využívané na turistiku, či pešiu, alebo cyklistickú, takže to vnímame ako obmedzujúce pre občanov,” dodáva starostka Hamaďaková.
“Rozumieme, že priestory vojenských obvodov verejnosť s obľubou využíva na rekreačné a turistické účely, avšak pripomíname, že toto územie bolo zriadené ako územie s osobitným režimom a s obmedzenou využiteľnosťou civilného sektoru. V prvom rade slúži na prípravu zložiek štátu zabezpečujúcich jeho obranu,” dopĺňa Martina Kovaľ Kakaščíková, hovorkyňa Ministerstva obrany SR.
Vstup do vojenských lesov je zakázaný taktiež. Avšak na základe rozhodnutia Hasičského a záchranného zboru, a to pre vysoké riziko vzniku požiarov pre dlhotrvajúce sucho.
“Treba rozlišovať pojem “vojenský obvod” a “vojenské lesy”. Vojenské lesy sa nachádzajú vo vojenských obvodoch a na územiach, ktoré slúžia na zabezpečenie úloh obrany štátu, napríklad v okolí muničných skladov. Takéto územie alebo jeho časti sú riadne označené informačnými tabuľami,” objasňuje hovorkyňa ministerstva obrany.
Starostka Kamenice nad Cirochou dúfa, že na jeseň už bude vstup do vojenského obvodu Valaškovce povolený, každoročne sem totiž organizujú púť.
Na jeseň 1944 boli Kameničania vysťahovaní na územie terajšieho vojenského obvodu, kde tri týždne prežívali vojnu. Na mieste je teraz postavená kaplnka, kam pravidelne na Sviatok Sedembolestnej Panny Márie smerujú obyvatelia okolitých obcí.
“Od 2. svetovej vojny sa ešte ani raz nestalo, že by sme na túto akciu do tohto priestoru nemohli ísť. Chodievali sme tam, samozrejme, aj s povolením ministerstva obrany. Či sa nám to podarí tento rok, zatiaľ nevieme, ale veľmi v to dúfame, pretože by to bolo veľmi negatívne vnímané, až bolestivo,” uvádza starostka Kamenice nad Cirochou.
“Snahou kontrolných orgánov rezortu obrany a správcu lesných pozemkov je predovšetkým prevencia a vysvetľovanie všetkých rizík. V tejto súvislosti ale zároveň pripomíname, že porušenie zákazu je priestupkom, za ktorý je možné v zmysle zákona o lesoch uložiť pokutu až do výšky 3320 eur. Výšku pokuty taktiež upravuje zákon o vojenských obvodoch, tá závisí od vážnosti a dopadu neoprávneného vstupu v čase výcviku,” dodáva Kovaľ Kakaščíková z ministerstva obrany.