Ukrajina pritvrdzuje: Pokuty za nedodržanie pravidiel mobilizácie sa pohybujú v stovkách eur

Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal dva zákony, ktoré majú dôležitý vplyv na ukrajinskú armádu. V jednom umožňuje niektorým väzňom slúžiť v armáde, v druhom určuje pravidlá mobilizácie a sankcie za ich neplnenie. Pokuty sa pritom môžu pohybovať od 17 000 do 25 500 hrivien (400 až 600 eur), za neuhradenie pokuty bude možné zhabať majetok, siahnuť na účet alebo uplatniť trestnoprávnu zodpovednosť. Nový zákon o mobilizácii všeobecne sprísňuje tresty za vyhýbanie sa vstupu do armády. Kým doteraz malo výnimku z mobilizácie 100 percent štátnych zamestnancov, zákon tento stav upravuje na 50 percent (štátnych zamestnancov na najvyšších postoch z mobilizácie oslobodzuje). Tiež sa menia kategórie spôsobilosti pre vojesnkú službu, a to len na spôsobilých alebo nespôsobilých. Tí, ktorí boli doteraz nespôsobilí, sa musia podrobiť lekárskej prehliadke na nové posúdenie zdravotného stavu, ktorý buď predchádzajúci stav potvrdí, alebo zmení.

V Charkove, ktorý je terčom každodenných útokov, otvorili prvú bunkrovú školu. Nachádza sa šesť metrov pod zemou a učiť sa v nej môže až 900 žiadkov. Učitelia a rodičia dúfajú, že ochráni deti pred každodennými útokmi. Ako informuje rtvs.sk, starosta Charkova Ihor Terekhov na margo podzemnej školy povedal: „Začneme s približne 350 žiakmi a postupne to budeme zvyšovať. Musíme zabezpečiť, aby si učitelia aj žiaci na školu zvykli. Dúfam, že od 1. septembra tu bude plný stav študentov.“ Mestské úrady okrem toho plánujú postaviť najmenej tri ďalšie takéto školy. Podľa ukrajinksých úradov ruské útoky od začiatku vojny zrovnali so zemou 400 ukrajinských škôl.

Likvidácia nevybuchnutej ruskej rakety. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Ukrajina by chcela používať zbrane dodané zo Západu, aby mohla útočiť na vojenské základne na území Ruska. Západné zbrane totiž považuje za výkonnejšie. Ukrajinský prezident V. Zlenskyj preto požiadal Washington o povolenie používať americké zbrane na ruskej pôde, no kvôli eskalácii konfliktu to USA zamietli s tým, že zbrane Ukrajine poskytli na oslobodzovanie územia obsadeného Ruskom. Podľa Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) je to pre Ukrajinu značnou nevýhodou a obmedzuje ich schopnosť brániť sa voči agresorovi. Rusko podľa nich obmedzenia využíva tak, že útočí z chránených území neďaleko ukrajinských hraníc.

Vovčansk. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Švédsko zvažuje rozmiestnenie jadrových zbraní. Švédsky premiér Ulf Kristersson je otvorený rozmiestneniu jadrových zbraní na švédskom území v prípade vojny, povedal to vo verejnoprávnom rozhlase. „Pri úplne najhoršom scenári musia byť demokratické krajiny v našej časti sveta schopné brániť sa štátom, ktoré by nás mohli ohroziť atómovými zbraňami,“ vyhlásil s tým, že o rozmiestnení jadrových zbraní na švédskom území by rozhodlo výlučne Švédsko.

Zachránilo život. Zdoj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Do bojov lákajú ľudí na prísľuby vysokých platov. Podľa úradov na Srí Lanke sa do vojny na Ukrajine nechalo naverbovať najmenej 280 ich občanov. Vychádzajú pritom z údajov od ministerstva obrany, ktoré vytvorilo špeciálny tím na zhromažďovanie informácií o Srílančanoch, ktorí išli do vojny bojovať buď na strane Ruska, alebo na strane Ukrajiny. Ministerstvo už ontaktovalo 280 rodín, ktoré nahlásili, že ich rodinní príslušníci odcestovali bojovať na Ukrajinu. Poslanec srílanského parlamentu Gamini Waleboda povedal, že väčšina z tých, ktorí odišli bojovať na strane Ruska, bola oklamaná prísľubmi vysokých platov a tým, že budú plniť nebojové úlohy.