Tretina Slovákov nemala vlani ani na týždňovú dovolenku. Situácia sa však oproti minulosti zlepšila

pláž Chorvátsko Mnohí Slováci si v minulom roku nemohli dovolenku dovoliť. FOTO TASR - Martin Baumann

Tretím najčastejším nedostatkom materiálnej deprivácie na Slovensku je možnosť mať mäsité jedlo aspoň každý druhý deň. Nemohlo si to dovoliť takmer 12 % slovenskej populácie. Najvypuklejší bol tento problém v Banskobystrickom kraji, čo uviedlo 22 % jeho obyvateľov. V Bratislavskom či Nitrianskom kraji malo podľa ŠÚ SR tento problém menej ako 7 % obyvateľov. Z hľadiska jednotlivých typov domácností sa tento nedostatok dotýkal najmä neúplných domácností s deťmi, ale aj osamelých seniorov.

V roku 2020 si zároveň celkovo 7,7 % Slovákov nemohlo dovoliť automobil a 6,7 % priznalo nedoplatky na hypotékach, pôžičkách či prevádzkových nákladoch spojených s bývaním alebo pravidelnými službami. Súčasne 5,7 % obyvateľov si finančne nemohlo dovoliť udržiavať doma primerané teplo. Aj pri týchto troch nedostatkoch sa však situácia na Slovensku medziročne zlepšila.

jedlo, mäso, mäsité jedlo
Tretím najčastejším nedostatkom materiálnej deprivácie na Slovensku je možnosť mať mäsité jedlo aspoň každý druhý deň. FOTO TASR -František Iván

Zisťovanie EU SILC sa uskutočňuje vo všetkých členských štátoch EÚ podľa jednotnej metodiky, na Slovensku od roku 2005. Výberové zisťovanie EU SILC 2020 sa uskutočnilo formou terénneho zberu dát prostredníctvom dotazníkov v zhruba 6500 náhodne vybraných domácnostiach v takmer 400 obciach a mestách Slovenska.