Toto leto sa u nás utopili už 3 malé deti. Záchranár radí, ako správne reagovať pri ich záchrane

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Od júna absolvovali záchranári takmer 30 výjazdov k nahláseným topeniam sa vo vode. V 17 prípadoch sa osoby nepodarilo oživiť. V priebehu tohto týždňa sa len v košickom kraji utopili dve deti.

3-ročný chlapec sa vo Veľkých Kapušanoch išiel do miestneho jazierka schladiť spolu s ďalšími kamarátmi približne v rovnakom veku bez dozoru. Napriek privolaniu dospelých i záchranárov sa chlapca z vody už živého nepodarilo dostať. Polícia prijala trestné oznámenie a bližšie okolnosti, za akých k udalosti došlo, preveruje ako podozrenie z trestného činu usmrtenia.

“Výsledky pitvy zatiaľ k dispozícii nemáme. Podľa výsledkov pitvy bude rozhodnuté o ďalšom postupe vo veci. Trestné stíhanie v danej veci zatiaľ začaté nebolo,” informovala hovorkyňa košickej polície Jana Mésarová.

O deň neskôr sa utopil ďalší, 10-ročný chlapec v bazéne rodinného domu. Napriek rýchlej pomoci rodinných príslušníkov i záchranárov sa chlapca oživiť nepodarilo

“Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva PZ v Košiciach okolie začal trestné stíhanie pre trestný čin usmrtenia. Presnú príčinu úmrtia dieťaťa určí pitva, ktorej výsledky zatiaľ nemáme k dispozícii. Bližšie okolnosti, za akých k tejto tragickej udalosti došlo, polícia vyšetruje,” dodala Mésarová.

“Dieťa sa dokáže utopiť v priebehu pár sekúnd. Mamička len pozrie na SMS, nedočíta ju ani do polovice a dieťa je už pod hladinou. Vyžaduje si to nepretržitý očný kontakt s dieťaťom vo vode,” objasňuje prezident Slovenského Červeného kríža Viliam Dobiáš.

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Po vytiahnutí topiacej sa osoby sú len tri možnosti

Buď je osoba pri vedomí a kašle, v takom prípade ju treba nechať vykašľať sa; je v bezvedomí a dýcha – tu treba uložiť osobu do stabilizovanej polohy, alebo je v bezvedomí a nedýcha – v takom prípade sa zastavil krvný obeh.

“Suché topenie a topenie je populárna téma, ale je to iba umelé komplikovanie niečoho, čo je veľmi jednoduché. Ani profesionálny záchranár v daný moment nedokáže povedať, či ide o suché topenie, topenie, pritopenie – je veľa termínov. Ale je to absolútne jedno. Ak je osoba vytiahnutá z vody v bezvedomí a nedýcha, začína sa oživovať. Samozrejme, čím skôr kyslík a čím skôr, ak je k dispozícii niekde v okolí, automatický externý defibrilátor na laické použitie, treba nalepiť elektródy, ale bez prerušenia stláčania hrudníka. To, či ide o suché, mokré alebo všelijaké topenie je jedno, prvá pomoc je vždy rovnaká. Až neskôr, v nemocnici, ak sa podarí oživenie, na základe snímok, sa po niekoľkých hodinách určí diagnóza, o čo presne ide a rieši sa tam iba v malých detailoch ďalšia liečba,” dodáva Dobiáš.

Zdroj FOTO: red
Zdroj FOTO: red