Rusko chce „normalizovať“ vzťahy s Fínskom, no už je neskoro. „Suomi“ ako štát dezertovalo k nepriateľovi

Helsinki. Zdroj FOTO: pixabay

Rusko sa na Ukrajine trápi už tri roky a každú chvíľu dobyje nejakú tú dedinu v Donbase. Vojensky sa im teda zdanlivo darí, ale medzitým mu Fínsko utieklo z lopaty a krajina Suomi asi vedela, prečo urobila to, čo spravila. S ruským imperializmom má podobne ako pobaltské národy – Poľsko, sibírski „Indiáni“, Japonsko, Gruzínsko, ale aj také kedysi bezvýznamné Československo – svoje nie zrovna príjemné zážitky.

Rusko nemá len vojnovú mašinu na zabíjanie Ukrajincov a vlastných, menejcenných občanov, ktorých posiela na front. Má aj diplomaciu, ktorá je svojou schopnosťou manipulovať a klamať historicky vychýrená. Teraz chce šéf vládnucej kliky – sám prezident Putin – „normalizovať“ vzťahy so svojím neverným susedom. S Fínskom.

Krajina „Suomi“ sa dá porovnávať so Slovenskom, ale nechce normalizáciu ani konsolidáciu s Ruskom

Fínsko je územne cirka sedemkrát väčšie ako Slovensko a má porovnateľný počet obyvateľstva, ale jeho vzťahy s Ruskom sú ešte smutnejšie ako kedysi so Švédskom. Po vstupe „Suomi“ do NATO sa teraz ruský prezident Putin nechal počuť, že chce „znormalizovať“ vzťahy s Fínmi. Neviem, kto za Putina v Kremli a spol. robí špinavú prácu, ale Putin má v svojom prostredí dostatok diplomatických nohsledov. Sám má dosť problémov, aby udržal pri živote svoju koloniálnu ríšu.

Smutná a známa figúra Kremľa, jeho hovorca Dmitrij Peskov, ponúka Helsinkám „normalizáciu“ vzťahov. Fínsky prezident Alexander Stubb to bleskovo doniesol britskému premiérovi Keirovi Starmerovi s diplomatickým dôvetkom, že Fínsko sa na to musí najprv pripraviť. Lenže Fínsko sa len nedávno vstupom do NATO pripravilo na to, že svoje vzťahy so svojím bývalým vládcom nechce ani normalizovať, ani konsolidovať. Možno obnova pokazených kontaktov? To sa dá, prečo nie, ale ako rovný s rovným. Zdá sa, že márne pozýva hrdličky ku láske hlas. Fínsko už nie je súčasťou Ruska. Je za plotom. Ani chronicky neutrálne Švédsko sa s Ruskom nechce veľmi „normalizovať“ a „konsolidovať“, aj keď Kremeľ (viditeľný človek na špinavú prácu a hovorca Kremľa Peskov) spieva ako slávik: pre Fínsko a Švédsko to bude dobré!

Ale vyzerá to, že po anexii Krymu Ruskom už je neskoro. Títo severania pochopili veľmi rýchlo, čo by pre nich znamenala „normalizácia“, na to nemusia byť odborníkmi na Československú socialistickú republiku po roku 1968.

Fíni už preventívne cvičia na hraniciach NATO

Keďže Fíni, ako aj Švédi, sú najmladšími členmi NATO, zákonite sa zúčastňujú na vojenských cvičeniach tejto aliancie. A fínska hranica s Ruskom je tak okolo 1. 300 kilometrov dlhá. Každodenné zabíjanie Ukrajincov ruskými šrapnelmi (raketkami, dronmi) severských susedov každú chvíľu presviedča, že „znormalizovať“ a „skonsolidovať“ by sa malo najprv Rusko, ktoré má za sebou dve invázie na Ukrajinu a úplné prevrátenie povojnového mierového usporiadania. Ona Európa je veľmi malá a aký je rozdiel medzi Čiernym, Severným alebo Baltským morom?

„Pobalťania“ si starosti o rôzne moria nerobili ani sekundu a po tvrdých rokovaniach, kde museli presviedčať nielen americkú administratívu, ale aj ostatné členské štáty NATO, sa ruským inváziám vyhli. Je totálnym paradoxom, že tie európske krajiny, ktoré ignorovali zúfalé volanie Ukrajiny o vstup do NATO v Bukurešti v roku 2008 (tak trochu som bol osobne pri tom, hoci nie priamo v hlasovacej sále), sa dnes bijú do pŕs a chcú brániť Ukrajinu. Ale čím? Diplomatický exhibicionizmus Rusko neberie vážne. Má svoje skúsenosti.

Autor komentára je bezpečnostný analytik.