Ukrajinská rozviedka zachytila utajovaný dokument Kremľa, ktorý poukazuje na to, že v Belgorodskej oblasti pri hraniciach s Ukrajinou spadlo minimálne 38 ruských kĺzavých bômb, píše The Washington Post, ktorý mal obdržať tento dokument od ukrajinskej rozviedky. Znamená to, že Rusi pálili na vlastné územie, nie všetky zhodené bomby, ktoré pochádzajú ešte zo sovietskej éry, však vybuchli. Bomby majú byť vybavené navádzacími systémami, ktoré často zlyhávajú, čo zrejme spôsobilo, že dopadli na ruské územie. Mnohé nevybuchli, no napríklad jedna z prvých, ktorá zasiahla Belgorod, explodovala a vytvorila kráter veľký asi dvadsať metrov, rozbila okná a vymrštila autá na strechy budov, píše tn.cz s tým, že ruské úrady o situácii mlčia. Podobne to bolo aj v prípade, keď na Belgorod dopadla ďalšia bomba, ktorá zranila 7 ľudí a poškodila vyše 30 domov.
Rusko obmedzí prístup zo svojho územia 81 médiám z Európskej únie. Na jeho zozname sú aj slovenské denníky SME a Denník N. Blokovať bude napríklad aj obsah Českej televízie, nemeckého Der Spiegel, Frankfurter Allgemeine Zeitung, španielskeho La Repubblica, francúzskeho Le Monde či webové stránky Politico a EUobserver. Ide o odvetné opatrenie za to, že členské krajiny EÚ v máji uvalili sankcie na Voice of Europe a ďalšie tri ruské médiá pre šírenie ruskej propagandy, informuje meduza.
Medzinárodný trestný súd vydal zatykače na ruského exministra obrany Sergeja Šojgua a náčelníka generálneho štábu Valerija Gerasimova. Podozriví sú z vojnových zločinov a zo zločinov proti ľudskosti. Ako uvádza portál meduza, dôvodom sú útoky proti civilným cieľom na Ukrajine. Súd uvádza, že zločiny uvedené v obžalobe boli spáchané minimálne od 10. októbra 2022 do 9. marca 2023.
USA pomôžu Ukrajine vytlačiť viac než tri milióny nových učebníc pre základné školy. Ide o reakciu na májový ruský útok, ktorý v Charkove zničil veľkú tlačiareň Faktur-Druk, čím sa snaží útočiť na ukrajinský vzdelávací systém. Učebnice sa majú vyrábať na Ukrajine tak, aby boli k dispozícii do začiatku školského roka. „Náš odkaz je jasný: budeme aj ďalej stáť pri ukrajinskom národe, ktorý sa bráni proti barbarskej agresívnej vojne Ruska,“ povedal poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan.
Britský spevák Rod Stewart podporil počas koncertu v Lipsku Ukrajinu, dav fanúšikov ho vypískal. Legenda sa od začiatku vojny na Ukrajine otvorene kritizuje ruského prezidenta Vladimíra Putina a ruskú agresiu odsudzuje. Podľa Sky News pred tým, ako začal spievať pieseň „Rhythm Of My Heart“, ktorý už viackrát venoval Kyjevu, bola na plátne za ním premietnutá ukrajinská vlajka, ktorú vystriedal prezident Zelenskyj, čo vyvolalo krik a pískanie nahnevaného davu. Ako informujú tvnoviny.sk, známy spevák sa snaží Ukrajincom všemožne pomáhať. Dvoch zamestnal a jednej rodine prenajímal dom, dokonca prenajal nákladné autá, naplnil ich zásobami a nechal ich previesť pri ukrajinské hranice. Tými istými autami potom pomáhal pri prevoze utečencov.
- Podivná hra Ameriky. Dovolí Ukrajincom zaútočiť až na Moskvu?
- Štúdia ukazuje, ktoré potraviny urýchľujú starnutie. Na tanieri ich možno máte každý deň
- Nikita Slovák: Kým idealisti mleli čosi o lepšom svete, komunisti pochopili, že moc bude mať vždy len ten, kto má peniaze
- Ukrajina po mesiacoch získala dôležité povolenie, Turecko pre ňu chystá plán zmrazenia vojny. Čo ešte priniesol vojnový týždeň?
- USA nútia EÚ k samostatnosti, má si zvyknúť na hrozbu vojny. Rysuje sa projekt európskej CIA, no šance sú malé
- Je vášnivý včelár a zarytý ekológ. Jeden z najzvodnejších mužov sveta dostal meno po renesančnom géniovi