Rovnaké platy pre mužov aj ženy má zabezpečiť smernica EU. Na Slovensku je medzi nimi rozdiel takmer 17 percent

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixaby.com

Platové rozdiely medzi pohlaviami sa doteraz stále nepodarilo vyriešiť. Kým v Európskej únii zarábajú muži priemerne o trinásť percent viac, u nás je to takmer až sedemnásť percent. Situácia sa však podľa odborníkov postupne mení, dopomôcť má v tomto smere aj nová smernica o platovej transparentnosti, ktorú však Slovensko zatiaľ neprevzalo.

Európska únia v boji za rovnaké mzdy pre mužov aj ženy nedávno prijala smernicu o platovej transparentnosti. Legislatívu sme však zatiaľ neprijali. Podľa nej budú mať firmy povinnosť zverejňovať platy na rovnakých pozíciách pre mužov a ženy. Ak firma rozdiel prekročí o viac ako päť percent, bude ju možné za to pokutovať.

Ženy v Európskej únii zarábajú v priemere o 13 percent menej ako muži. Na Slovensku je to takmer 17 percent. Problémom je podľa odborníkov aj to, že ženy o svojich platoch veľmi nevyjednávajú. A ak aj áno, tak sú zvyčajne menej úspešné ako muži, či už ide o vyjednávanie o lepšom plate alebo lepšej pozícii, čo potvrdzujú aj výskumy. „Tu nám chýbajú isté zručnosti a možno aj nejaké vzory, lebo sme nevideli naše matky a naše staré matky vyjednávať o plate. V tom čase sa to tak nerobilo,“ povedala pre rtvs.sk projektová manažérka OZ Akčné ženy Elena Bročková. Nerovnosť platov často vzniká aj u žien, ktoré sa vracajú do zamestnania po materskej alevo rodičovskej dovolenke. Podľa odborníkov majú totiž po návrate do pracovného života tendenciu sa podceňovať, nakoľko sa pracovné prostredie za tie mesiace až roky niekam posunulo.

Vyrovnané platy na jednej a tej istej pozícii nie sú spoločenskou tému dnešného sveta, ale ženy sa usilujú o ich dorovnanie už desiatky rokov. Prvý zákon, ktorý pojednával o rovnakom plate na rovnakej pozícii začal platiť už v roku 1945, na Slovensku garantuje platovú rovnosť Zákonník práce a zákon proti diskriminácii.