Putin chce, aby bola Ukrajina pod správou OSN. Mierovú dohodu, ktorá nebude na úkor Ruska, chce uzavrieť s novou vládou

Rusko vedie na Ukrajine vojnu už tri roky. Zdroj FOTO: FB/UkraineWorld

Vladimír Putin navrhol, aby Ukrajina prešla pod dočasnú správu Organizácie Spojených národov. Hlava Ruskej federácie s týmto nápadom prišla s cieľom, aby sa na Ukrajine konali voľby, píše DPA. Od tých si sľubuje, že sa k moci dostane vláda schopná uzavrieť s Ruskom mierovú dohdou, ktorá nebude na úkor Ruska. To napadlo Ukrajinu a vedie na susednom území vojnu už tri roky. Funkčné obdobie prezidenta V. Zelenského sa skončilo v máji 2024, no kvôli vojne sa na Ukrajine nemôžu konať nové voľby, tak to stanovuje ukrajinská ústava. Navyše, ukrajinský parlament prijal vo februári drvivou väčšinou hlasov rezolúciu potvrdzujúcu legitimitu zotrvania Zelenského v úrade. A jeho zotrvanie si praje aj väčšina Ukrajincov, ako ukázal najnovší prieskum verejnej mienky. Ten zisťoval, či by Ukrajinci chceli voľby prezidenta počas dočasného prímeria, ale aj to, akú má dôveru ľudu aktuálna hlava štátu. Prezidentovi Ukrajiny V. Zelenskému dôveruje 69 percent opýtaných Ukrajincov, uvádza Ukrajinská pravda, ktorá sa odvoláva na prieskum Kyjevského medzinárodného sosiologického inštitútu. Ten poukazuje na to, že až 77 % ukrajinských občanov je proti voľbám v prípade dočasného prímeria bez bezpečnostných záruk, pričom opýtaní podporujú voľby až po úplnom skončení vojny. Na druhej strane, za to, aby sa voľby konali hneď bez ohľadu na prímerie, je 11 percent Ukrajincov. Prieskum sa uskutočnil od 12. do 22. marca.

V prvých mesiacoch rohto roka mali do ruskej armády doraziť posily zo Severnej Kórey. Ďalších približne tritisíc vojakov malo prísť na pomoc Moskve kvôli vojenskému ťaženiu na Ukrajine. Okrem vojakov však Rusko dostalo od severokórejského diktátora Kim Čong-una aj rakety, muníciu a delestrelecké vybavenie vrátane balistických rakiet, húfnic a raketometov, informuje tn.cz s odkazom na Korea Herald. Už v minulom roku malo do Ruska doraziť až 12-tisíc severokórejských vojakov. Podľa juhokórejskej armády došlo k stratám na životoch približne 4000 severokórejských vojakov, podľa ukrajinskej rozviedky je dôvodom najmä nedostatok bojových skúseností.

Ukrajinci čelia ruským útokom každý deň. Zdroj FOTO: FB/dnesnaukrajine.cz

Rusko odovzdalo Ukrajine prostredníctvom Kataru ďalších päť unesených detí. Ako informuje ruská štátna agentúra TASS, k dohode prispel aj Medzinárodný Červený kríž. Odovzdanie detí odvlečených z Ukrajiny sa konalo na katarskom veľvyslanectve v Moskve. Podľa M. Ľvovovej-Belovovej, splnomocnenkyne Kremľa pre práva detí, malo ísť o päť detí vo veku 11 až 17 rokov (dve dievčatá a traja chlapci). Celkovo do Ruska malo byť počas okupáce Ukrajiny deportovaných takmer 20-tisíc detí, pričom Rusi tieto nezákonné odvlečenia vo svete prezentujú ako ich „evakuáciu“. Naposledy došlo k odovzdaniu unesených detí vo februári, kedy sa na Ukrajinu vrátilo osem detí vo veku 5 až 15 rokov. Identifikácia všetkých odvlečených detí z Ukrajiny do Ruska je veľmi náročná, nakoľko im ruské úrady menia mená a odmietajú, aby identifikované deti absolvovali testy DNA. Podľa ukrajinskej právničky Kateryny Raševskej, ktorá se venuje hľadaniu a navráteniu unesených detí z Ruska, sú medzi týmito deťmi aj siroty, deti z detských domovov alebo domovov rodinného typu. „Dochádzalo tiež k tomu, že oddelili rodičov od detí vo filtračných táboroch. Matku napríklad z nejakého dôvodu zatkli a uväznili a deti poslali do Ruska,“ povedala v rozhovore pre Aktuálně.cz.

Obranca Ukrajiny – pilot MiG-29. Zdroj FOTO: FB/UkraineWorld

EÚ predstavila záchranný balíček pre ľudí pre prípad vojny. Byť pripravený na čokoľvek musí byť nový európsky spôsob života, oznámila Európska komisia. Po iniciatíve investovať do bezpečnosti a prezbrojenia európskych armád chce obyvateľov Európskej únie naučiť, čo robiť v prípade toho najhoršieho, píše denníkn s tým, že komisia urobila stratégiu pripravenosti s cieľom vytvoriť odolnú a bezpečnú Európsku úniu. Európania by mali byť pripravení na viaceré krízové situácie, avšak nielen na prírodné katastrofy ako záplavy, požiare či pandémie, ale aj na hybridné útoky a vojnu v Európe. Záchranný balíček by mal obsahovať základné zásoby na 72 hodín. Jeho súčasťou majú byť napríklad doklady, konzervy, voda na tri dni, ale aj baterka, powerbanka, rádio, hotovosť a lieky.