Proti Izraelu tak otvorili už štvrtý front, židovský štát je takmer v obkľúčení. Po Gaze, Sýrii (odtade na Izrael odpaľujú už dlhodobo drony a rakety Iránci) a Libanone (šíitska organizácia Hizballah na Izrael každodenne tiež rada niečo vypustí) sa teraz pridal Irán. Okrem neho si na Izrael raketami a dronmi zastrieľali aj Iránom vyzbrojovaní Húsíovia z Jemenu (bol to zjavne koordinovaný útok), takže Izrael teraz čelí už piatemu agresívnemu štátu, a to nerátame palestínsko-arabských kolonistov (mnohí Izraelčania ich za takých považujú) v Judsku a Samárii (v izraelom kontrolovanom pásme C Západného brehu). Okrem Palestínskej autonómie v pásmach A a B (podľa dohôd z Osla) sa všetkých päť štátov (Gaza je ním de facto) usiluje o zničenie Izraela a „zabitie všetkých Židov“, o „vymazanie Izraela z mapy sveta“ (Irán a jeho jeho Revolučné gardy v Sýrii), pričom ho podporuje húsíjský Jemen a hizballáhovský Libanon. Žiaden z týchto štátov Izrael neuznal, popiera jeho suverenitu, neguje predstavu, že by tam niekedy Židia vôbec žili, neveria v historickú existenciu dvoch židovských chrámov v Jeruzaleme, archeologické dôkazy odmietajú.
Na vnútroizraelskej scéne dochádza takmer každodenne k útokom na náhodných anonymných civilistov: nožmi, sekerami, nájazdmi automobilov do ľudí na uliciach a zastávkach hromadnej dopravy, vzácnejšie teraz traskavinami. Väčšinu palestínsko-arabských útočníkov zabijú izraelskí civilisti ešte predtým, než dorazí polícia, pretože mnohí veľmi často chodia ozbrojení. Niekedy sa na bezprostrednej obrane podieľajú samotní izraelskí Arabi.
Paralelne s iránskym útokom na Izrael vypukli aj násilné strety na Západnom brehu. Palestínski Arabi uniesli mladého židovského chlapca, ktorého neskôr našli mŕtveho. Osadníci (tak ich nazývajú Palestínčania, ale aj mnohé svetové médiá) rozzúrene vtrhli do okolitých koloniálnych (za kolonistov zase mnohí Izraelčania považujú Palestínčanov) palestínskych dedín, zapaľovali autá a domy. Zastrelili ako odplatu za zabitého izraelského chlapca 29-ročného Palestínčana.
Možno ho zabili aj izraelskí vojaci, ale obľúbený izraelský kanál 12 v tom nemá jasno. Osadníci áno, odvetou sa pýšia.
Zo soboty na nedeľu Irán (13. – 14. 4.) spustil očakávanú „protiprotiodvetu“
Čo sa vlastne stalo? Pred necelými dvoma týždňami Izrael dronmi, nie raketami, zničil samostatnú prístavbu iránskeho veľvyslanectva v sýrskom Damasku. Nikto z medzinárodných pozorovateľov, analytikov a už vôbec nie Izrael nepochybovali o tom, že Irán sa musí pomstiť. Je otázne, či samostatná prístavba iránskej ambasády bola jej súčasťou a teda jej územím, ale toto Izrael nezaujímalo. Budova bola strategickým centrom Revolučných gárd, ktoré odtiaľ riadili raketové a dronové útoky na Izrael – naslepo, na „neverímvboha“.
Pri útoku zahynulo predbežne 16 ľudí (New York Times a údaje potvrdila aj iránska televízia al-Alam). Agentúra Reuters odvolávajúca sa na libanonské bezpečnostné zdroje potvrdzuje, že pri nálete zahynulo aj šesť vysokých pohlavárov Revolučných gárd vrátane dvoch generálov. Jedným z nich bol aj Muhammad Réza Záhedi. Iránske oficiálne zdroje už uviedli, že generál zomrel mučenníckou smrťou a Izrael za to zaplatí vysokú cenu.
Izrael na druhej strane vyhlásil, že na útok z Iránu bude reagovať útokmi na jeho teritórium, čiže nie iba na iránske pozície v Sýrii a Libanone. Všeobecne sa očakáva ďalšia vlna iránskych náletov.
Konflikt nadobúda globálnejšie rozmery, do protivzdušnej obrany sa zapojili aj USA, Veľká Británia a Francúzsko, nepriamo aj Jordánsko, ktoré uzavrelo svoj vzdušný priestor. Celkovo Irán odpálil na Izrael viac ako 300 dronov, rakiet stredného doletu s plochou dráhou letu (dosah do 2.500 km) a dokonca balistických rakiet. Cieľmi boli o. i. Tel Aviv, Jeruzalém, ale Hizballáh ostreľoval aj Golanské výšiny. Podľa izraelskej strany sa 99 % projektilov podarilo zneškodniť ešte pred preniknutím do vzdušného priestoru Izraela. Jeden 12-ročný beduínsky chlapec bol vážne zranený, úrady hlásia aj jedno poranené dievča.
Vážnosť a podpora ajatolláhskej kliky udržiavanej pri moci Revolučnými gardami je medzi iránskym obyvateľstvom, ako prezrádzajú zdroje z rôznych veľvyslanectiev, ktoré sídlia v Teheráne, veľmi nízka. A iránsky režim zo seba túto hanbu musel zmyť, jeho pozícia v iránskej verejnosti by sa stala ešte vratkejšia.
Ako pomôže Západ?
Izraelu by teraz veľmi pomohla sľúbená, ale zadržiavaná pomoc z USA vo výške 92 miliárd, lenže túto pomoc zatiaľ blokovala Dolná snemovňa Kongresu. Prezident J. Biden však po iránskych útokoch po dlhších sporoch medzi Izraelom a USA v otázke vedenia vojny v Gaze vyhlásil, že „po útokoch Iránu na Izrael budú USA stáť pri Izraeli pevne a neochvejne“. Viacerí európski lídri označili iránsky útok za nelegálny.
Iní veľkí svetoví hráči ako Čína a Rusko sa vo veľkom k iránskemu útoku oficiálne ešte nevyjadrili.
Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik
- Lietanie bolo jej snom, na svojho športového Kanárika si nasporila už v dvadsiatke. Pri pokuse obletieť svet však Amelia zmlizla
- Na Slovensku je niekedy pri páde na dno ťažké trafiť do záchranných sietí, vraví B. Zmušková. Píše o ľuďoch, ktorí sú „neviditeľní“ pre štát
- Podivná hra Ameriky. Dovolí Ukrajincom zaútočiť až na Moskvu?
- Štúdia ukazuje, ktoré potraviny urýchľujú starnutie. Na tanieri ich možno máte každý deň
- Nikita Slovák: Kým idealisti mleli čosi o lepšom svete, komunisti pochopili, že moc bude mať vždy len ten, kto má peniaze
- Ukrajina po mesiacoch získala dôležité povolenie, Turecko pre ňu chystá plán zmrazenia vojny. Čo ešte priniesol vojnový týždeň?