Analýza Inštitútu environmentálnej politiky (IEP) priniesla zistenia, že na vyberaní vstupného do národných parkov by sa mohlo ročne inkasovať od 6,6 po 11,1 milióna eur. Išlo by o spoplatnenie najvyťaženejších turistických chodníkov, lokalít či najväčších atrakcií.
Ročne naše národné parky navštívi od 5 do 8 miliónov ľudí. Najviac turistami vyhľadávané sú Vysoké Tatry. „Spoplatnením vhodných lokalít predpokladáme, že časť návštevníkov sa presunie do iných lokalít v danom parku, prípadne sa presunie do iného národného parku,“ uvádzajú analytici IEP.
Najmenej turisti navštevujú Poloniny a Muránsku planinu. V číslach ide o 20-tisíc turistov ročne.
Podľa analytikov by vstupné nemalo byť vyberané v najmenej navštevovaných lokalitách. Ochotných zaplatiť si za vstup je 88 % opýtaných. „Denné vstupné by bolo od troch do piatich eur, zľavnené 1,50 – 2,50 eura. Počíta sa s predajom lístkov cez SMS, web, aplikáciu či priamo v informačných centrách. Kontrolované by to následne bolo strážcami prírody,“ dodávajú analytici.
Pre obyvateľov by mohlo byť vstupné buď znížené, alebo odpustené. Zľavy by mali mať tiež dôchodcovia a deti.
Vyzbierané vstupné by putovalo na ochranu prírody, rozvoj mäkkého turizmu a do skvalitňovania služieb. Tiež na úpravu turistických chodníkov, budovanie nových trás, zber odpadu, vzdelávanie návštevníkov či umiestňovanie mobilných toaliet.
Vstupné by sa vyberalo v hlavnej sezóne, teda od mája do októbra.
Ešte v júli sa napríklad v Tatranskom národnom parku (TANAP) uvažovalo o dobrovoľnom vstupnom. „Našou snahou je, aby si každý, kto bude mať záujem, mohol prostredníctvom transparentného účtu skontrolovať, na aký účel boli peniaze využité. O tom, kto koľko peňazí pošle, rozhoduje samotný návštevník,“ informovali z TANAP-u.
Nad dobrovoľným vstupným uvažujú aj v Malej Fatre a Slovenský raj už opatrenie zaviedol. Za dospelého sa tu platí 1,50 eura.
V zahraničí ide o bežnú vec. Napríklad v poľskej časti Tatier sa platí za dospelého 8 zlotých – v prepočte necelé dve eurá.