Pápež poslal izraelským Židom vianočný darček – obvinil ich z genocídy. Ale vraj to „vytrhli z kontextu“

Pápež František. Zdroj FOTO: Vatican News

Nebolo to prvýkrát, čo si svätý otec nedal pozor na ústa. Podobných dvojzmyselných výrokov už utrúsil viac a neskôr, po ich doslovnom citovaní v médiách, tvrdil, že „to tak nemyslel“. Teraz obvinil Izraelčanov z „krutosti“ a z „vraždenia malých „bábätiek v Gaze“. Hlava rímskokatolíckej cirkvi to uviedla v rozhovore pre TV CBS. A potom v iných médiách opakovala, že izraelskí vojaci „kosia guľometnými dávkami malé arabské deti„. „Je to krutosť a nie vojna,“ uviedol, vedomý si nepochybne toho, že slávni učitelia Cirkvi, na prvom mieste Augustinus Aurelius a oveľa neskôr Tomáš Akvinský (obaja svätí), museli zmieriť evanjeliá a odmietnutie násilia s realitou nutnosti vojny. A prišli s teóriou „spravodlivej vojny“, ktorú teraz pápež František Izraelu upiera.

Reakcie na seba nenechali dlho čakať  

Izraelské ministerstvo zahraničia ho obratom vyzvalo na „ukončenie dvojakých metrov a selekcie židovského štátu a jeho národa ako vinníka“.  A na margo „krutosti“ vydalo vyhlásenie, že „krutosťou je skrývať sa za deťmi a vraždiť izraelské deti“ a „krutosťou je zadržiavať už druhý rok 100 izraelských rukojemníkov vrátane detí a zneužívať ich“. Tieto skutočnosti podľa jeruzalemského rezortu zahraničia svätý otec (pravda, tak ho nenazýva, je to pre neho „pápež“) žiaľ ignoruje podobne ako dôkazy, že izraelské sily útočia na teroristov, ktorí sa skrývajú za deťmi ako za pohodlnými ľudskými štítmi. A nezabudne dodať, že palestínski ozbrojenci porušili prímerie, 7. októbra 2023 zaútočili na Izrael a povraždili, často kanibalským spôsobom, 1 200 ľudí, čím rozpútali súčasnú vojnu.

John Spencer, známy expert na vojnové štúdie z Vojnového inštitútu vo West Pointe, ktorý je súčasťou US Military Academy, sa ozval, že by sa s pápežom rád porozprával o tom, čo je to vojna a „ako má napadnutá strana brániť svoje deti“.  Uviedol, že by sa svätému otcovi (používa výraz „pontiff“) snažil vysvetliť teóriu Tomáša Akvinského a že jeho (pontifexove) vyjadrenia neúmerne predlžujú vojnové utrpenie, pretože pápež Hamasu a spol. dodáva nádej.

Iná známa osobnosť, Arsen Ostrovskyj, ľudskoprávny aktivista a právnik pri Medzinárodnom právnom fóre konštatoval, že pápež „priamo rozbil desaťročia práce na zlepšovaní židovsko-kresťanských vzťahov tým, že sa stal propagandistom Hamasu“. Mimochodom, už začiatkom decembra vo Vatikáne vystavili scénu z narodenia Ježiša ako novorodenca. Na tom by nebolo nič nezvyčajné. Zvláštne bolo, že malý Ježiš bol zabalený v kefíji, čo je tradičná islamská pokrývka hlavy. V reakcii na masový protest veriacich túto scénu nechal Vatikán odstrániť.

Nepovedal som, čo som povedal a ruším, čo som dementoval

Ešte deň pred Štedrým dňom Vatikán síce vydal vyhlásenie, že „výroky svätého otca o vojne medzi Izraelom a teroristickou organizáciou Hamas boli vytrhnuté z kontextu a že Hamas by v tomto svete nemal existovať“, ale už bolo neskoro. Je vidieť, že vo vatikánskej hierarchii panuje napätie a že mnohí hodnostári rímsko-katolíckej cirkvi nie sú z vyhlásení svojho najvyššieho predstaviteľa príliš šťastní. Pápež tieto výroky nevyriekol „ex cathedra“, inak by mali punc neomylnosti. Dáva sa iba k dispozícii médiám, takže rímsky katolík má teoretické právo s nimi nesúhlasiť. Ibaže nie každý radový veriaci sa musí vyznať v teológii a v záveroch Druhého vatikánskeho koncilu, keď kvôli dogme o neomylnosti z RK cirkvi mnohí odišli (napr. starokatolíci). RK cirkev je stále najväčšou kresťanskou cirkvou na svete a pre väčšinu veriacich v jej radoch slovo svätého otca platí, nech už sa vyjadrí „ex cathedra“ alebo pre médiá. Ale stavba kresťansko-židovského zmierenia, na ktorej tak mohutne pracoval pápež Ján Pavol II, sa otriasla v základoch. Tento nezabudnuteľný pápež, ktorý zažil nemeckú a sovietsku okupáciu svojej krajiny a zverstvá tam spáchané, by si dával podľa môjho názoru veľký pozor na to, koho explicitne nazve skutočným vinníkom a vrahom.

Autor je bezpečnostný analytik.