Vodcu vagnerovcov Jevgenija Prigožina, ktorý pred pár mesiacmi zorganizoval v Rusku vzburu, pochovali pri súkromnom obrade na predmestí Petrohradu. Rozlúčky s ním sa zúčastnila len blízki priatelia a príbuzní. Na Telegrame to oznámila Prigožinova tlačová služba s tým, že miesto jeho posledného odpočinku sa nachádza na Porochovskom cintoríne. Napriek tomu, že Prigožin kedysi získal vyznamenanie ako hrdina Ruska, na jeho pohrebe chýbali vojenské pocty. J. Prigožin spolu s ďalšími deviatimi ľuďmi zahynul minulý týždeň pri páde lietadla vo Tverskej oblasti. Jeho smrť potvrdili ruskí vyšetrovatelia na základe genetických testov.
Nehodu Prigožinovho lietadla nebude Rusko vyšetrovať „medzinárodným spôsobom“. Havarované lietadlo Embraer, ktoré patrilo šéfovi vagnerovcov, bolo vyrobené v Brazílii, preto tamojší vyšetrovatelia ponúkli Rusom spoluprácu pri vyšetrovaní leteckej katastrofy. Hovorca Kremľa Peskov však povedal, že vyšetrovanie pádu lietadla bude ruské, pričom „o medzinárodnom vyšetrovaní nemôže byť ani reč“.
V noci z utorka na stredu (29.-30.8) udrelo na ciele v Rusku viacero ukrajinských dronov – pri Pskove, Briansku, Moskve. Podľa neoficiálnych informácií drony poškodili šesť strojov, medzi ktorými má byť aj strategický bombardér Tu-22M a štyri Il-76. V prípade Pskova bol útok naozaj úspešný, Rusi, ktorí zvyčajne akékoľvek škody zapierajú, tentoraz priznali poškodenie štyroch dopravných vojenských lietadiel Il-76.
Ukrajinské bary prestávajú ponúkať Aperol, pretože jeho výrobca Campari ďalej podniká v Rusku a vnímajú ho tak ako podorovateľa invázie. Talianska firma vlani oznámila, že svoj biznis tam obmedzí na minimum, odísť však nechcela. Bary bojkotujú aj ďalšie koktaily, do ktorých sa pridávajú produkty spoločnosti Campari. Tradičné drinky tak musia nahrádzať ingredienciami od iných talianskych firiem. Aperol Spritz tak je možné napríkald kúpiť ako Venice Spritz.
Vojenskí pozorovatelia hlásia príchod ďalších ruských vojakov do Bieloruska. Podľa opozičnej Belaruski Hajun sa zúčastnia na spoločných cvičeniach ku kolektívnej bezpečnosti, tie sa majú začať 1. septembra. Podľa bieloruských médií sa ich má zúčastniť asi 2500 vojakov z Ruska, Bieloruska, Kazachstanu, Kirgizska a Tadžikistanu. Moskva vysiela okolo 300 vojakov. Odhaduje sa, že v Bielorusku je na štyroch základniach umiestnených ďalších 2000 príslušníkov ruskej armády.
Spojené štáty uvalili sankcie na 13 ruských fyzických a právnických osôb v súvislosti s násilnými deportáciami ukrajinských detí z okupovaných častí Ukrajiny do Ruska. Na ďalšie tri osoby sa vzťahujú vízové obmedzenia. Sankciami postihnuté osoby sú napríklad poradkyňa guvernéra ruskej Belgorodskej oblasti, predseda čečenskej vlády či komisárka pre práva detí z Kalužskej i Rostovskej oblasti, či letný tábor Artek (vrátane jeho riaditeľa), ktorý sa nachádza na ruskom okupovanom Krymskom polostrove. Do neho majú byť ukrajinské deti umiestnené a následne zaradené do „vlasteneckých reedukačných programov“.
- Podivná hra Ameriky. Dovolí Ukrajincom zaútočiť až na Moskvu?
- Štúdia ukazuje, ktoré potraviny urýchľujú starnutie. Na tanieri ich možno máte každý deň
- Nikita Slovák: Kým idealisti mleli čosi o lepšom svete, komunisti pochopili, že moc bude mať vždy len ten, kto má peniaze
- Ukrajina po mesiacoch získala dôležité povolenie, Turecko pre ňu chystá plán zmrazenia vojny. Čo ešte priniesol vojnový týždeň?
- USA nútia EÚ k samostatnosti, má si zvyknúť na hrozbu vojny. Rysuje sa projekt európskej CIA, no šance sú malé
- Je vášnivý včelár a zarytý ekológ. Jeden z najzvodnejších mužov sveta dostal meno po renesančnom géniovi