Nikita Slovák: Žijeme v krajine, kde jedna časť obyvateľstva znásilňuje druhú a nevieme, ako sa z toho dostať

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: freepik.com

Žijeme v krajine, kde jedna časť obyvateľstva znásilňuje druhú a nevieme, ako sa z toho dostať. Až 52 percent obyvateľov Slovenska verí konšpiráciám…

Poznám ľudí, čo si octujú domy, keď na oblohe ostávajú stopy po lietadlách. Môj kamarát, inak skvelý umelec, chcel, aby som mu pomohol rozbehnúť petíciu proti 5G. V televízii môžeme vidieť kanály, kde ľudí za veľké peniaze na diaľku liečia šarlatáni.

Niektorí z vás si možno pamätajú všetky tie časopisy – UFO, Bosorka a podobné nezmysly určené pre naivné dušičky. V rôznych televíznych reláciách vystupovali ľudia, ktorí komunikujú s anjelmi, vykladali sa tarotové karty a skeptickejšia časť obyvateľstva sa len uškŕňala. Až sme padli aj vďaka ruskej hybridnej vojne úplne na dno.

V tejto atmosfére ide ministerka kultúry odštartovať projekt mediálnej výchovy pre deti, ktorý má posilniť kritické myslenie a samostatnosť v myslení v súvislosti s vplyvom médií. A má ho viesť: Tramtarará! Lukáš Machala, človek, ktorý sa preslávil v médiách svojimi úvahami o tvare Zeme, približne 1800 rokov po tom, ako Aristoteles predpokladal, že zem má tvar nepravidelnej gule a Platón vo svojom diele Na nebesiach hovorí o tom, že pozorovania hviezd potvrdili, že Zem je guľatá.

Ministerka slovenskej kultúry napriek tomu, že býva v Kitsee, chce, zdá sa, vstúpiť do dejín. Nehovorím, ministra kultúry už robil na Slovensku kde kto, ale zdá sa, že tu nám rastie rekordérka. Na popud tejto dámy, proti ktorej podpísalo petíciu 190-tisíc ľudí, parlament hlasuje aj o zániku verejnoprávnej televízie a vzniku inštitúcie, ktorá bude lokajsky slúžiť vládnej koalícii. Aj keď v prípade Danka absolútne nechápem, prečo práve on má chuť neustále sa v nejakej politickej relácii strápňovať.

Ako každý človek, ktorý prečítal aspoň dve tri dobré knihy v živote, bol na výstave, aj v opere, cítim sa znásilnený barbarským nájazdom tejto ľudáckej kohorty s mizernou gramatikou, nulovým rozhľadom, mentalitou gardistov a chuťou vrátiť Slovensko do 19. storočia. Priznám sa, aj ja by som chcel televíziu neskorumpovanú dvomi-tromi veľkými producentami, kde na stoličkách dramaturgov sedia odborníci, kde z každej veľkej výroby nejdú percentá vyvoleným a kde politici nechodia rozkazovať, kto má byť pozývaný do diskusií.

Ale to sa nestane a zo skúseností viem, že to bude omnoho horšie. A ako to na Slovensku býva, už dnes sú vybratí kolaboranti, ktorí radi nastúpia na uvoľnené stoličky vo vládnej televízii.

Autor komentára: Nikita Slovák, režisér a publicista