Niektorí ľudia chutia komárom viac ako iní. Vedci zisťovali, ako si otravný parazit vyberá obete

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: freepik.com

Je tu leto a s ním sa dovalila aj sezóna komárov, ktoré vedia byť poriadne otravné. Nie však pre každého. Určite ste sa s tretli s tým, že vs kupinke ľudí zostávajú jedinci, ktorí s nimi problém nemávajú. Naopak, nájdu sa takí, ktorí budú behom pár minút celí nepríjemne doštípaní. Čo na ich výber vplýva?

Komáre sa primárne živia nektárom, nie krvou, ako si mnohí myslia. No ich samičky dokážu používaj aj hematofágiu, teda sanie krvi, ktorú potrebujú ako zdroj bielkovín pre vývoj plodných vajíčok, potvrdzujú výskumy.

Vedci zistili, že komáre majú mimoriadne citlivý čuch. S tým súvisí to, že samice komárov sú pri výbere koristi veľmi vyberavé. Na vzdialenosť 30 metrov vedia rozlíšiť a určiť, ktorý zdroj krvi je pre ne najzaujímavejší a za ktorým sa vybrať, nevyberajú si ju však podľa sladkosti. Lákajú ich ľudia s krvnou skupinou 0, po nich skupina B a najmenej skupina A. Pätnásť percent ľudí nemá v pote chemické stopy, ktoré by prezradili, aká je ich krvná skupina, preto sa týmto ľuďom komáre vyhýbajú, pretože nemajú radi prekvapenia.

Okrem krvi však vyhodnocujú aj ľudský pach (kyselina mliečna v pote) a jedinečný mikrobiálny súbor človeka, vďaka čomu vedia, kto má akú imunitu.

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: freepik.com

So zmenou vonkajšej teploty sa menia aj preferované chute komárích samíc. V teplom období napríklad preferujú radšej krv vtákov, keď sa ochladí, dajú si radšej krv cicavcov. Cicavce obľubujú vďaka tomu, že cítia teplo a oxid uhličitý, ktoré vylučujú – v zvýšenej miere napríklad pri športovaní. Najviac ich priťahujú tehotné ženy a ľudia s nadváhou, ktorí vynakladajú viac energie na fungovanie tela ako priemerný človek. Taktiež sú pre komáre lákadlom ženy v strede mesačného cyklu, a to vďaka hormánálnej zmene.

Vedci dokonca zistili, že vyššie koncentrácie steroidov a cholesterolu na pokožke tiež priťahujú komáre a majú radi tiež to, keď si chlapi pochutia na pive. Aká chemická látka z pive ich priťahuje, to je stále nezodpovedanou záhadou. A lákadlom sú pre ne aj tmavé farby, najmä červená a čierna.

Ako sa proti nim účinne chrániť? Jedenie cesnaku ani vitamínu B určite nepomôže, zato používanie antibakteriálneho mydla áno. Ak je horúčava a dlhé nohavice a dlhý rukáv nepripadajú do úvahy, účinne pomôžu už len repelenty, ktoré odpudia aj iný hmyz a kliešte.

Nezabudnite, že nepríjemný parazit prenáša rôzne vírusové ochorenia a napríklad aj maláriu. Preto darcovia krvi po dovolenke v zahraničí nemôžu ísť na odber krvi minimálne jeden mesiac.