Tisícky ľudí, ktorí utiekli pred konfliktom na Ukrajine a ktorým sa podarilo dostať do bezpečia, si začínajú budovať nový život nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.
Pomoc ľuďom v podobe oblečenia, drogérie, možnosti ubytovania či stravy ich aspoň v prvé chaotické dni trochu upokojila. Na hraniciach sa však potulovali aj špekulanti a kadejakí „biznismeni“. Snažili sa čo najviac z tejto situácie vyťažiť, aby na situácii zarobili nemalé peniaze. V predchádzajúcej reportáži nám muž z Česka opísal príbeh Ukrajinky, ktorú s manželkou viezli z hraníc. “Vzali sme jednu ženu do Bratislavy so synom k jej kamarátke a ďalšiu ženu s dvoma deťmi do Plzne. Tá, ktorá išla do Plzne, nám cestou rozprávala, ako sa jej snažil jeden slušne oblečený pán z Nemecka ponúknuť odvoz, že jej zabezpečí aj prácu, ubytovanie v Nemecku, keď bude chcieť. V aute s ním sedeli ďalší dvaja muži, tiež slušne oblečení. Vraj mali rumunské črty, čo sa jej nezdalo ako dobrý nápad, preto odmietla. A vzápätí sa jej ten pán snažil núkať slušné peniaze, pre deti školu, hovoril jej, že to nebude ľutovať, postupne ako už stále odmietala, tak začal byť agresívnejší, začal po nej kričať, začal jej brať veci, ktoré chcel naložiť do auta a nakoniec všetky veci hodil o zem, začal kričať nejakou rečou, nie nemeckou, odpľul si a ešte jej jeden z tých v aute ukázal prostredník, rýchlo sa otočili a odišli,” opisuje Čech.
Do redakcie sa nám ozvala aj 23-ročná Ukrajinka, ktorá sa ocitla v rovnakej situácii. “Bola som za rodinou na Ukrajine, po dvoch dňoch vypukla vojna. Vrátila som sa na Slovensko. Otec s bratom ostali doma. Na hraniciach ma zastavil Čech. Ponúkal mi prácu v Prahe, vraj dobre platenú. Povedala som mu, že pracujem v Rakúsku, nepotrebujem peniaze, ale aby otec a brat boli so mnou. Ponúkol mi, že ak pôjdem s ním, vie na ukrajinskej strane u policajtov vybaviť, aby ich pustili. Keď som chcela odísť, ponúkal mi peniaze hneď – asi 500 eur. Aby som sadla do auta a nerobila problémy. Začal kričať a nadávať. Utiekla som,” rozrušene rozpráva mladá žena. Polícia od vypuknutia konfliktu preverovala 15 podozrení na obchodovanie s ľuďmi, ani jeden prípad sa nepotvrdil.
Okrem obchodu s ľuďmi sa vo veľkom začalo aj prevádzať. Množstvo mužov, ktorí museli pre vyhlásený stav ostať na území Ukrajiny, sa snažilo prekročiť hranice nelegálne. “Jasné, bolo niekoľko nelegálnych prechodov. Prvé dni boli najdôležitejšie a najlepšie na prechody. Bolo veľa ľudí, polícia mala chaos, cez lesy sa dalo dostať kamkoľvek. Vlastne iba stačilo prejsť na slovenskú stranu a už ich nikto nekontroloval,“ povedal muž, ktorý má blízko k prostrediu prevádzania, pričom tvrdí, že najčastejšie išlo o prechody mužov, ktorí sa chceli dostať k zvyšku rodiny, ktorá už bola na Slovensku.
“Ženy dostali na Slovensko a ich polícia obracala nazad. Chceli sa dostať k nim. Mali so ženami dohody, kde ich majú čakať, aby ostali pár dní niekde blízko hranice. Dohodli sa, že každý deň o dvanástej sa niekde stretnú, a keď sa neuvidia tri-štyri dni, tak sa mu nepodarilo dostať na Slovensko. Až tak žena mohla ísť ďalej,” vraví a na otázku, či ukrajinskí policajti nepýtali peniaze za to, že ich pustia, odpovedá: “Vraj pýtali, neviem to ale stopercentne. A nielen na našich hraniciach, mali pýtať, ale aj na hraniciach s Poľskom, Maďarskom…”
”Od začiatku vojnového konfliktu sme na vonkajšej hranici s Ukrajinou zaznamenali 87 prípadov jej neoprávneného prekročenia. Zadržali sme spolu 183 osôb – 175 Ukrajincov, 4 Turkov, 1 Američanku, 1 Sýrčana, 1 Poliaka a 1 osobu bez štátnej príslušnosti,” informuje hovorkyňa hraničnej polície zo Sobraniec, Agnesa Kopernická.
Videoreportáž si môžete pozrieť tu: https://www.facebook.com/koco.lukas/videos/284360630421447