Moskva sa snaží spojiť teroristický útok s Ukrajinou, Putin hovorí o „spravodlivej odplate“. Čo priniesol vojnový týždeň?

Ruský prezident Vladimír Putin hovorí o odplate za teroristický čin. Zdroj FOTO: FB VP

Každého, kto sa podieľal na piatkovom útoku na koncertnú halu na okraji Moskvy, čaká „spravodlivá odplata“. Vyhlásil to ruský prezident Vladimir Putin. Podľa jeho slov podozriví, ktorých zadržala ruská polícia, unikali smerom k hraniciam s Ukrajinou. Kyjev podiel na útoku odmieta. Podľa expertov za teroristickým útokom stáli džihádisti z organizácie Islamský štát, ktorá pôsobí vo viacerých moslimských krajinách. K útoku sa aj sami prihlásili ešte v piatok. Moskva sa snaží útok, pri ktorom zomrelo vyše sto ľudí, spojiť s Ukrajinou. Médiám mala nariadiť, aby v informovaní zdôrazňovali ukrajinskú stopu.

Na 7 rokov väzenia odsúdili v rusku básnika Alexandra Byvševa. Podľa súdu básnik napísal verše, ktoré spochybňujú morálnu správnosť vojny proti Ukrajine a Byvševa potrestal za verejné výzvy na terorizmus a šírenie klamlivých informácií o ozbrojených silách. Byvševovo štvorveršie začína slovami „na Ukrajinu strieľajú rakety“, pokračuje obvinením, že „Kremeľ zavrhol česť a morálku“, a končí sa „rečníckou otázkou“, či sa aj medzi ruskými dôstojníkmi nájde Stauffenberg, čím naráža na nemeckého plukovníka, ktorý zorganizoval neúspešný atentát na Hitlera.

Rusko mení rétoriku. Vojnu na Ukrajine, ktorá trvá už viac ako dva roky, doteraz označovalo ako „špeciálnu vojenskú operáciu“. Teraz už otvorene hovorí, že je na Ukrajine vo „vojnovom stave“. Povedal to hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v rozhovore pre prokremeľský denník. Áno, začalo to ako špeciálna vojenská operácia, ale len čo sa tam vytvorila táto skupina, keď sa kolektívny Západ stal účastníkom na strane Ukrajiny, sa to pre nás už stalo vojnou,“ povedal Peskov a dodal: „De iure je to špeciálna vojenská operácia. De facto sa však zmenila na vojnu.“ Slovo vojna je ale v súvislosti s Ukrajinou v Rusku zakázané používať cenzorským úradom a za jeho použitie vo vyjadreniach môžu byť ľudia stíhaní. Peskov však tvrdí, že kontext jeho vyjadrenia o „vojnovom stave“ je iný.

Jedna z ruských rakiet zasiahla na dneperskej priehrade trolejbus vezúci ľudí do práce. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Ďalších 5 detí vrátilo Rusko domov na Ukrajinu. Podľa ruskej štátnej tlačovej agentúry TASS sa šesť detí spojilo so svojimi rodinami, z nich päť poslali na Ukrajinu a jedno išlo k príbuzným v Rusku. Návrat detí sprostredkovalo katarské vevyslanectvo v Moskve. Podľa Kyjeva Rusko deportovalo z Ukrajiny na svoje územie tisíce detí. V tejto súvislosti medzinárodný trestný súd vydal 17. marca 2023 zatykač na ruského prezidenta Vladimíra Putina a ruskú komisárku pre práva detí Mariju Ľvovovú-Belovovú za nútené deportácie vyše 16-tisíc ukrajinských detí do Ruska. Belovová povedala, že na Ukrajinu sa z Ruska vrátilo 64, ďalších šesť putovalo k príbuzným v Rusku.

Rusko podniklo rozsiahly vzdušný úder na ukrajinský energetický sektor. Použiť malo viac ako 60 dronov a takmer 90 striel, informoval server Ukrajinska pravda. Výbuchy boli hlásené z Charkova, Záporoží, Dnipra, Sum či Kryvého Rihu. Útok bol hlásený aj na Dneperskú vodnú elektráreň v Záporoží. „Žiaľ, bola zasiahnutá aj najväčšia ukrajinská vodná elektráreň DniproHES,“ uviedla ukrajinská štátna spoločnosť Ukrhidroenerho. Kvôli bombardovaniu bolo prerušené aj jedno z elektrických vedení napájajúcich Záporožskú jadrovú elektráreň.

Miesto dopadu jednej z ruských rakiet pri Záporoží. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Európska komisia (EK) navrhla, aby sa 90 percent z úrokov zo zmrazených ruských aktív presunulo do fondu na nákup zbraní pre Ukrajinu. Keďže z európskeho rozpočtu nemožno financovať nákup zbraní, na tieto účely využíva medzivládny fond. Vďaka použitiu výnosov zo zmrazených aktív ruskej centrálnej banky v Európskej únii by sa mohol jeho objem navýšiť o miliardy eur. Podľa pôvodných plánov sa mali tieto peniaze použiť na rekonštrukciu Ukrajiny. Komisia tvrdí, že ukrajinská armáda zápasí s nedostatkom munície, preto potrebuje najmä vojenskú podporu.