Moderátori TV diskusií sú veľkým politickým kapitálom. Trump sa snažil, ale v debate s Harrisovou ťahal za kratší koniec

Kamala Harrisová a Donald Trump v boji o prezidentské kreslo. Zdroj FOTO: FB Harris vs Trump Debate

Kto v Európe v stredu 11. septembra vydržal nespať a počkal si na dlho avizovanú diskusiu medzi prezidentskými kandidátmi Donaldom Trumpom a Kamalou Harrisovou (na východnom pobreží v Pennsylvánii bolo neskoro večer, na Slovensku skoro ráno), bol buď spokojný, alebo nespokojný.

Spokojný bol ten, kto fandil Harrisovej, sklamaný a tak trochu zúrivý ten, kto veril v lepší výsledok Trumpa. Ten druhý musel okrem pocitu zo sklamania zo svojho favorita zúriť aj preto, že očakával slovné zápolenie Trump – opozičný vyzývateľ verzus Harrisová – kandidátka vlády. Namiesto toho sa duel vyvinul v trochu nerovný zápas troch proti jednému. Skúsený Trump čelil nielen údajne neskúsenej Harrisovej, ale aj obom moderátorom, ktorí svojimi intervenciami Harrisovej jasne nahrávali na smeče.

Vedenie debaty si mohol každý zainteresovaný dodatočne overiť v záznamoch, t. j. v „podcastoch“ sprevádzaných už najrôznejšími hodnoteniami komentátorov. Sledovateľ na Slovensku si tak mohol iba potvrdiť, že momentálne domáce rošády na stoličkách moderátorov politických diskusií sú dôležitejšie ako prípadná výmena neschopných ministrov.

Už výber spravodajskej spoločnosti bol podozrivý

Diskusiu vysielala naživo televízna a rozhlasová spoločnosť ABC. Tá je až notoricky známa tým, že je politicky navigovaná na sociálny stred, teda na demokratov, ktorí sa regrutujú väčšmi z etnického zázemia afroameričanov a „latinos“, hispáncov. Za demokratov tradične hlasuje aj malá, ale stále vplyvná židovská menšina, aj keď by v týchto voľbách mala logicky podporovať skôr Trumpa pre jeho silno proizraelský postoj. Ale tradícia nemá s logickým myslením veľa spoločného.

Demokratická strana má aj „pohlavnú“ prevahu. Volí ju silnejšia polovička žien a stoja za ňou vo veľkej väčšine aj hollywoodske hviezdy z Los Angeles alebo slávni speváci popu z New Yorku. Republikánska strana má naopak slabú podporu v mestských megaoblastiach, na oboch pobrežiach, a opiera sa o „srdce“ Ameriky: o vidiecke oblasti a jej typickým voličom je antiintelektuálne, pragmaticky založený a pracovitý „biely muž“ medzi tridsiatkou a penziou. Na takom voličovi síce Amerika ekonomicky stojí, ale hlas má taký volič iba jeden. Krížom-krážom celými USA, či už sú to veľkomestské „megas“ alebo menej viditeľný vidiek, sú to evanjelikáni, čo – na rozdiel od „evanjelikov“ – nie je ani tak jedna z protestatntských cirkví, ale skôr širokoplošné kresťanské hnutie. Tí, mimochodom, stáli za volebným víťazstvom Donalda Tumpa pred ôsmimi rokmi.

Výber ABC ako usporiadateľa prvej a (ako mnohí hovoria) možno aj poslednej televíznej diskusie medzi Trumpom a Harrisovou je pochopiteľný. ABC je zo všetkých mediálnych spoločností najsledovanejšia. Taká NBC alebo dokonca zanovito prokonzervatívna spoločnosť Fox v sledovanosti hlboko zaostávajú. Len tak na okraj, súboj Trump – Harrisová (tvrdí tak aspoň ABC) sledovalo neuveriteľných 57 % Američanov.

Duel pre Harrisovú nevyhrala Harrisová, ale moderátori ABC

Hodnotenia duelu, ktoré pokračujú už celé dni po jeho skončení, korunujú za jeho víťazku Harrisovú. Lenže každý, kto vydržal do stredajšieho rána a vstrebával priebeh otázok a odpovedí smerovaných na účastníkov, poprípade si opakovane pozrel záznam v slovenskej alebo inej európskej obývačke, musel veľmi rýchlo dôjsť k záveru, že Trump bojoval proti veterným mlynom.

Kamera bez prestania snímala Harrisovú, ako sa s naučenými úsmevni a podvihnutým obočím súcitne pozerala na Trumpa ako na niekoho, kto očividne klame. A iste, v klamstvách je Trump majster, ibaže Harrisová v tomto smere až tak veľmi nezaostávala. Trump, opretý až hypnoticky o svoj „pult“ však mal oči zväčša sklopené a odporkyni sa zrakovo nevysmieval.

Zarážajúce bolo, že napriek dohode, podľa ktorej počas odpovede jedného z účastníkov budú tomu druhému mikrofóny vypnuté, Harrisová skákala oponentovi do reči ostošesť a moderátori nereagovali! Trump však do reči neskákal vôbec. V pasážach, keď sa Trump dostal do rozporu s objektívnymi faktami, moderátori mu do prednesu okamžite vstúpili. Harrisová sa zásadným tvrdeniam radšej vyhýbala, otázky „na telo“ spravidla obchádzala a moderátori ju nevrátili ku koreňu veci. Harrisová sa snažila dostať Trumpa do kúta, tlačila ho k vyjadreniu o potratoch a durila ho, aby ju Trump obvinil z toho, aký má pôvod. Na to však Trump nenaletel. Dostala ho ale protiútokom na kritiku jej imigračnej politiky, kde Harrisová ako Bidenova viceprezidentka kolosálne zlyhala. Tu sa Trump nachytať nechal. Vyhlásil, že vo vychýrenom Springfielde (štát Ohio), kam tandem Biden – Harrisová nechal letecky nakvartírovať celú tretinu obyvateľov mesta z Haiti, títo prisťahovalci „jedia psov a mačky“. Ono to tak údajne aj je (tvrdí aspoň v reakcii na duel list Washington Post), nakoľko psy a mačky patria vraj na Haiti do národného jedálnička asi tak ako halušky v slovenskej kuchyni, ale zvyšky černošskej voličskej základne si týmto Trump asi definitívne odpudil.

Zahraničná politika popoluškou

Európanov skôr zaujímal postoj oboch kandidátov k vojne na Ukrajine, ale zahraničná politika sa u Američanov nachádza až na „prvom mieste“. Trump bol v prípade ďalšej pomoci tomuto susedovi Slovenska zdržanlivý, Harrisová obhajovala „nekonečnú“ podporu pre brániacu sa obeť a tvrdila, že „za Trumpa by Putin už do dvoch dní sedel v Kyjeve“. Priamo ho obvinila z toho, že sa nehanbí zastávať sa Ruska v štáte Pennsylvánia, kde žije 700 000 ľudí poľského pôvodu. Na a Trump radšej múdro mlčal, moderátori ho k odpovedi nesúrili.

Títo dvaja po americky vyvážení moderátori (on „biely“ a ona „afro“) však mali už na prvý dojem od nezaujatosti veľmi ďaleko a vládna mašinéria na Slovensku zrejme dobre vie, ako dobabrať aj to už rozbabrané. Že by Slovensko malo opäť „babrácku vládu“? Nielen zvonka to tak vyzerá.

Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik