„Medvedíkov“ hack: jadrové vydieranie, agresívne ruské akcie v Arktíde a Rosatom

Dmitrij Medvedev. Zdroj FOTO: Telegram

Ukrajinskí hackeri z tímu Cyber ​​​​Resistance, známi hackmi ruských vojnových zločincov, spoločností ruského vojenského priemyslu a najvyšších ruských politikov, odovzdali medzinárodnej spravodajskej komunite InformNapalm e-mailové výpisy jedného zo 6 osobných asistentov podpredsedu Bezpečnostnej rady Ruskej federácie, bývalého prezidenta Ruskej federácie v rokoch 2008 – 2012, šéfa politickej strany „Jednotné Rusko“, Dmitrija Medvedeva.

Ako hackeri vysvetlili, hacknutie korešpondencie okolia Dmitrija Medvedeva sa uskutočnilo začiatkom roku 2024 a 6 mesiacov boli schránky pod neustálym dohľadom. Časť získaných informácií v súčasnosti nie je vhodné zverejňovať. Ale časť údajov, ktoré môžu byť zaujímavé pre širokú verejnosť medzinárodného spoločenstva, bude výhradne zverejnená na webovej stránke medzinárodnej spravodajskej komunity InformNapalm v niekoľkých jazykoch. My vám v rámci spolupráce s InformNapalm prinášame to hlavné z pôvodného článku.

Od začiatku agresie Ruskej federácie proti Ukrajine sa Medvedev nie raz vyznamenal jadrovými hrozbami voči krajinám Západu.

Preto 22. júna, keď sa tento článok pripravoval na zverejnenie, dostal od InformNapalmu prezývku „nukleárny plyšový medvedík“, čo chce znieť veľmi hrozivo, no bez starostlivo napísaných scenárov od svojich nie práve šikovných pomocníkov vo svojich verejných vystúpeniach nie je schopný povedať ani dve vlastné slová.

V úvode sa zamyslime nad tým, kto pripravuje scenáre Medvedevových verejných prejavov, píše dokumenty a pomáha postovať hrozivé patetické tweety?

Zoznámte sa s Alexejom Ľvovičom Zakljazminským

Kým ukrajinskí hackeri monitorovali poštu Medvedevovho asistenta Alexeja Zakljazminského, prezývali ho „alobalový klobúk“, pretože tento „poradca“ skutočne verí konšpiračným teóriám a bojí sa Wi-Fi sietí. Považuje ich za „hlavnú hrozbu pre zdravie ruských detí“. Zbiera o tom anti-vedecké publikácie. Aj keď zrejme nič nemá taký škodlivý vplyv na mozgy detí ako ruský vzdelávací systém, ktorý ich pripravuje ako „potravu pre delá“ na nové agresívne vojny Ruskej federácie v Európe.

Aleksey Lvovich Zakljazminskij je jedným z asistentov Medvedeva, ktorý nepropaguje svoju pracovnú biografiu. Na stránke Bezpečnostnej rady Ruskej federácie sa pomerne výstižne uvádza, že od roku 1992 „pracoval vo vzdelávacom systéme Moskovskej oblasti“. Pracovná kniha, ktorá bola medzi jeho korešpondenciou, však odhaľuje, že Zakljazminskij mal prvé zamestnanie na strednej škole č. 10 v meste Žukovskij, kde vyučoval biológiu.

Potom nastal rýchly kariérny rast. A už za 5 rokov sa z učiteľa biológie stal výchovný byrokrat. Najprv na oddelení školstva radnice obce Žukovskij a potom v Aparáte vlády Ruskej federácie. Zakljazminskij tiež viedol oddelenie vedy, špičkových technológií a vzdelávania. Predtým, ako sa stal Medvedevovým asistentom, stihol pracovať na Národnej výskumnej technologickej univerzite „MISiS“ (bývalý Stalinov Moskovský inštitút ocele).

Z analýzy životopisu a korešpondencie Zakljazminského je zrejmé, že pomáhal Medvedevovi v oblasti „vzdelávania a vedy“. On je však taký vedec, že napríklad nedávno zozbieral rôzne anti-vedecké publikácie na tému, že mobilné telefóny majú škodlivý vplyv na osobnosť detí. Podľa Zakljazminského sú to práve mobilné telefóny a nie to, čo produkuje ruská propaganda, čo robí zo školákov zombie.

Ilustrácie „vedeckých“ publikácií, ktoré uložil v pošte si pozriete TU. (Poznámka: Na screenshote publikácie sa hodnotí, že dnešné deti už ani nie sú celkom ľudia a na vine je digitalizácia.)

Či Zakljazminskij zakazuje svojej dcére Sofii, ktorej rodný list, poistky a fotografiu má v pošte, používať mobilné telefóny, sa nám nepodarilo zistiť. Ale v jednej z početných publikácií, ktoré si Alexej Ľvovič uchoval v pošte sa uvádza, že pod vplyvom digitalizácie (v pôvodnom jazyku) „ľudské deti… nevnímajú druhú osobu ako člena kmeňa“.

Teraz, keď ste aj vy pocítili tohto „ducha skutočného ruského vedca“, ktorým je Zakljazminskij (sarkazmus) presiaknutý, môžeme prejsť k jeho práci priamo pre Medvedeva.

Interná „kuchyňa“ nukleárneho medvedíka

Na základe dokumentov, ktoré nám boli poskytnuté na analýzu, môžeme konštatovať, že Zakljazminskij tiež monitoruje všetky plánované udalosti, ktorých sa Dmitrij Medvedev zúčastňuje. V januári 2024 Nadácia Skolkovo predložila prezentáciu so svojimi plánmi na rok 2024. V tejto prezentácii bolo plánované fórum „Otvorené inovácie 2024“ za účasti Medvedeva a amerického ekonóma Jeffreyho Sachsa.

V skutočnosti sa však fórum konalo 10. – 11. apríla tohto roku a namiesto Medvedeva sa na fóre objavil ďalší rečník, nový obľúbenec ruského diktátora – Andrej Belousov, ten istý, ktorý sa stal novým ministrom obrany RF v máji. To ukazuje posun v obežných dráhach vplyvu v Kremli a presun Šojgu do funkcie tajomníka tej istej Bezpečnostnej rady naznačuje, že tento orgán sa mení na „hárem bývalých Putinových obľúbencov“.           

Naši spolupracovníci upriamujú pozornosť na články, kde sa téma pojednáva.

Je zábavnejšie a zaujímavejšie pozerať sa na scenáre ďalších udalostí s účasťou Medvedeva. Tu je napríklad scenár pripojenia domu v Leningradskej oblasti k plynárenskej sieti.

Je tu jasne napísané, že pred pripojením dodávky plynu do domu generálny riaditeľ Gazpromu v Leningradskej oblasti, Vjačeslav Buzin, prednesie víťazný prejav a hovorí: „Drahý Dmitrij Anatoljevič (Medvedev) a Aleksandr Valentinovič (Novak), dovoľte mi pripojiť dom rodiny Kalinkinovcov k rozvodnej sieti plynu.“

Ďalej je Medvedevovi predpísaný dôležitý riadok: „Dovoľujeme!“

„Plán scenára.“ Gatchinsky_district 23.12.22, viac na tomto odkaze.

Paradoxne, len šesť mesiacov predtým sa Medvedev vyhrážal, že Európa bez ruského plynu zamrzne. Na druhej strane Európa nezamrzla a Medvedev ako od obyvateľa novoplynofikovaného domu v druhom „hlavnom“ regióne počúval, aké je fyzicky náročné a drahé vykurovať dom palivovým drevom a uhlím.

Koncepty článkov pripravených pre Medvedeva sa našli aj v Zakljazminského pošte. Tu je článok publikovaný na základe výsledkov z roku 2022 (rok, kedy sa začala totálna invázia do Ruskej federácie). Ak porovnáte návrh s komentármi a konečnú verziu uverejnenú v „Ruských novinách“ a na webovej stránke strany „Jednotné Rusko“, môžete vidieť zaujímavé zmeny.

Recenzent článku napríklad naznačil, že slová „ťažký rok“ by sa mali nahradiť výrazom „dramatický“, „životne dôležitá nevyhnutnosť“ výrazom „kritický“ atď.

Rosatom, Vysoká ekonomická škola a jadrové zbrane v Arktíde

Zo súboru Zakljazminského poštovej dokumentácie je zrejmé, že Medvedev je tiež zapojený do procesu presunu ruskej ekonomiky na vojnovú výrobu.

Medzi údajmi, ktoré môžeme prezradiť, sú sťažnosti, ktoré dostala Medvedevova kancelária od vedenia muničného závodu v Tule, v ktorých poklesol objem predaja munície v dôsledku sankcií, pretože 85 % produkcie išlo na export (najmä do USA), a preto žiadajú štátne štruktúry Ruskej federácie o ďalšie nákupy streliva.

Existujú aj odporúčania na dotovanie „Kronstadt“ a. s., ktorá rozširuje výrobu a zriaďuje sériovú výrobu dronov v meste Dubna, Moskovský región, aby sa zabezpečilo krytie úrokov z hypoték na kúpu bývania pre nových zamestnancov závodu. A to je 800 ľudí.

Môžeme tu tiež vidieť Medvedevove návrhy Putinovi týkajúce sa vývoja nových vzoriek ocele na pancierovanie v Magnitogorskom metalurgickom závode.

Zaujímavejšia dokumentácia je však venovaná Medvedevovým návštevám v ruských jadrových elektrárňach, ako aj jeho dohľadu nad projektom Rosatomu v súvislosti s rozvojom bezpečnosti kritickej informačnej infraštruktúry.

Niektoré z týchto prezentácií budú zaujímavé pre odborníkov a sú zverejnené na našej webovej stránke na nasledujúcich odkazoch.

Zakljazminskij tiež pravidelne dostáva výber výskumov, analýz a záverov z Inštitútu štatistického výskumu a znalostnej ekonomiky Vysokej školy ekonomickej (viac TU).

Z toho vyplýva, že nadviazali spoluprácu s „Vyššou ekonomickou školou“ a pravdepodobne ich experti majú významný vplyv na formovanie politiky Bezpečnostnej rady Ruskej federácie.

VEŠ vo svojom výskume pre Bezpečnostnú radu Ruskej federácie venuje veľkú pozornosť Arktíde. Napríklad v roku 2021 už HSE skúmala ruskú politiku v tomto regióne. A tu je celkom zaujímavý nový dokument, ktorý pripravila HSE pre stretnutie o Arktíde, zo Zakljazminského pošty – viac čítajte TU.

Ako vyplýva z textu, odborníci VEŠ priamo a neskrývane navrhujú, aby Ruská federácia hľadala spôsoby, ako:

  • „výrazne zväčšiť námorné štátne územie Ruskej federácie v Arktíde… objasnením systému základných línií, od ktorých sa merajú námorné zóny Ruskej federácie v Arktíde“;
  • revidovať systém „priamych štartovacích čiar pozdĺž arktického pobrežia Ruskej federácie“ s cieľom „priradiť ďalšie vodné plochy arktických morí k historickým vodám Ruskej federácie“.
  • Najprekvapivejšie však bolo vidieť posledný návrh – „Vypracovať právne zdôvodnenie umiestnenia špeciálnej munície a jej nosičov v arktickej oblasti pre vojenskú kontrolu štátneho územia Ruskej federácie v Arktíde, ako aj priľahlé územia nepriateľských štátov“.

Prvé dva návrhy zapadajú do všeobecnej agresívnej politiky Ruskej federácie. Pripomenieme, že nedávno, v máji 2024, sa Rusko pokúsilo zmeniť svoje námorné hranice v Baltskom mori. Zdá sa, že podobným spôsobom plánujú presadzovať svoje záujmy aj v Arktíde. Plánujú zmeniť vlastnú legislatívu, vyhlásiť, že medzinárodné právo je „nespravodlivé“ a ignorujú ho, vytýčiť nové orientačné body na pobreží a aj klasifikovať niektoré územia a vody ako „pôvodne ruské“ .

Je tu však otázka týkajúca sa rozmiestnenia jadrových zbraní v arktickom regióne. Na jednej strane nemá pre Rusko strategický zmysel umiestňovať zbrane hromadného ničenia do Arktídy, pretože Ruská federácia má dostatočné prostriedky na „doručenie“ takýchto zbraní – z leteckých komponentov, tiež ponorkami, ktoré sa môžu pohybovať v severných vodách. Existuje však jedno ALE, pre pochopenie ktorého sa obrátime na otvorené zdroje.

V máji 2024, súbežne s tým, ako InformNapalm analyzovalo poštu Medvedevovho pobočníka, vydal Britský kráľovský inštitút pre výskum spoločnej obrany (RUSI) analytickú správu o analýze hrozieb v regióne s názvom „Konfrontácia v roztrieštenej Arktíde“.

Táto analýza poukazuje na dôvody zvýšenej neistoty v regióne, najmä:

  • v Arktíde bolo de facto „viac NATO“ vďaka pripojeniu Fínska a Švédska k Aliancii.
  • sedem z ôsmich členských štátov Arktickej rady (Kanada, Dánsko, Island, Fínsko, Nórsko, Švédsko a USA) spoločne „pozastavilo“ svoju účasť na práci Rady a jej pridružených orgánov z dôvodu ruskej invázie na Ukrajinu.
  • od roku 2022 Rusko obmedzilo prístup k vedeckým údajom, ktoré sú dôležité pre monitorovanie klimatických zmien, a najmä pre hodnotenie potenciálneho vplyvu „bômb“ oxidu uhličitého a metánu uvoľnených roztápaním ruského permafrostu.
  • existujú náznaky zvýšenej spolupráce v Arktíde medzi Ruskom a ostatnými členmi takzvaného BRICS+ (Brazília, India, Čína, Južná Afrika, Irán, Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Egypt a Etiópia). To vyvoláva ďalšie obavy, že Moskva sa môže pripravovať na komerčné využitie „Arktickej zóny Ruskej federácie“ (AZRF) nezávisle od „Arktickej sedmičky“.

Britskí analytici uzatvárajú: „V tomto kontexte – a súdiac podľa zmyslu konvenčnej zraniteľnosti živiacej sa ruskou arktickou neistotou – existuje riziko, že Moskva sa môže uchýliť k jadrovému testovaniu a eskalácii napätia. Situáciu komplikuje riziko nesprávnych výpočtov spôsobených nehodami, incidentmi a taktickými chybami, ktoré zostávajú nekontrolované v dôsledku súčasného nedostatku komunikácie s RF.“

Tento záver do istej miery odráža naše zistenia v pošte Medvedevovho asistenta a vysvetľuje, prečo Ruská federácia plánuje rozmiestnenie jadrových zbraní v Arktíde.

To opäť dokazuje úroveň transformácie Ruskej federácie na „schizofašistický“ štát, kde sú jej politici tak hlboko ponorení do svojej paradigmy rinčiacich jadrových zbraní, že návrhom ich asistentov sa pripisuje veľká váha.

Ale „nukleárny plyšový medvedík“, ktorý sa hrá na Putinovho osobného „klauna“ a neustále sa verejne vyhráža Ukrajine a západným krajinám ruskými jadrovými zbraňami, má črtu charakteristickú pre celú ruskú politickú elitu – začnú cúvať, keď vidia odhodlanie, jednotu a solidaritu demokratického sveta.

Toto je len malá časť súboru údajov MedvedevLeaks, ktorý odhaľuje len niektoré detaily o tom, „skvosty“ si bezprostredné okolie Dmitrija Medvedeva medzi sebou vymieňa. Snáď sa nám časom podarí objaviť ďalšie zaujímavé informácie z pošty osobných asistentov „nukleárneho medvedíka“.

Autor článku: bob, zdroj: InformNapalm