Superbaktérie odolné voči antibiotikám zabijú každý rok na svete viac ako jeden milión ľudí, do roku 2050 by to mali byť ročne až 10 miliónov životov. Doteraz si vedci mysleli, že rezistentné baktérie medzi sebou šíria hlavne ľudia, no najnovšia štúdia ukazuje, že to tak vôbec nemusí byť. Podľa vedeckých zistení psy a mačky prenášajú na svojich majiteľov nebezpečné rezistenstné baktérie.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varuje, že planéta smeruje k tzv. postantibiotickej ére. Prognózy odborníkov hovoria, že do roku 2050 by si táto rezistencia mohla vyžiadať až 10 miliónov životov ročne, čo je enormný nárast zo súčasného 1 milióna ročne. WHO tento stav označuje za jednu z najväčších hrozieb pre verejné zdravie, ktorej ľudstvo čelí. Šírenie baktérií, ktoré sú rezistentné voči antibiotikám, totiž môže spôsobiť, že aj obyčajné infekcie alebo bežné operácie sa pre človeka môžu stať život ohrozujúce.
Portugalskí vedci zistili, že baktérie odolné voči antibiotikám sa môžu prenášať medzi chorými domácimi zvieratami a ich majiteľmi. „Ak sa váš domáci miláčik necíti dobre, zvážte jeho izoláciu v jednej miestnosti, aby ste zabrínili šíreniu baktérií po celom dome a dôkladne vydezinfikujte ostatné miestnosti,“ povedala pre The Sun vedúca výskumníčka štúdie Juliana Menezesová z Lisabonskej univerzity. „Naše zistenia podčiarkujú dôležitosť zahrnutia domácností vlastniacich domáce zvieratá do národných programov, ktoré monitorujú úrovne rezistencie na antibiotiká,“ dodala výskumníčka.
„Nedávny výskum poukazuje na to, že prenos baktérií, ktoré sú rezistentné, medzi ľuďmi a zvieratami vrátane domácich zvierat je rozhodujúci pri udržiavaní rezistencie,“ upozornila na zistenia Menezesová a dodáva, že to spochybňuje doterajšie presvedčenie, že ľudia sú hlavnými prenášačmi rezistenstných baktérií v spoločnosti.
Najnovšia štúdia skúmala vzorky stolice, moču a kože u mačiek a psov v domácnostiach. Hľadali pritom enterobaktérie, ktoré zahŕňajú E. coli a Klebsiellu pneumoniae – odolné voči bežným antibiotikám. Skúmali pritom 5 mačiek, 38 psov a 78 zdravých ľudí v domácnostiach v Portugalsku a 22 psov a 56 ľudí v domácnostiach zo Spojeného kráľovstva. Všetci ľudia boli zdraví, všetky zvieratá mali zdravotné ťažkosti ako infekcie kože, mäkkých tkanív a infekcie močových ciest.
Výskum ukázal, že 3 mačky, 21 psov a 28 majiteľov domácich miláčikov mali Enterobaktérie odolné voči cefalosporínom tretej generácie. V ďalších piatich domácnostiach (jedna s mačkou a štyri so psami) boli majitelia aj ich domáci miláčikovia nositeľmi odolných baktérií. Genetická analýza ukázala, že išlo o totožné baktérie u majiteľa aj domáceho zvieratka, čo poukazuje na to, že si ich medzi sebou odovzdali. V jednej z týchto domácností mali majiteľ aj jeho pes baktérie Klebsiella pneumoniae rezistentné na ATB. Vedci síce uviedli, že nebolo možné dokázať smer prenosu, ale načasovanie testov ukazuje, že baktiérie boli v niektorých prípadoch prenesené z domáceho miláčika na jeho majiteľa.
- Podivná hra Ameriky. Dovolí Ukrajincom zaútočiť až na Moskvu?
- Štúdia ukazuje, ktoré potraviny urýchľujú starnutie. Na tanieri ich možno máte každý deň
- Nikita Slovák: Kým idealisti mleli čosi o lepšom svete, komunisti pochopili, že moc bude mať vždy len ten, kto má peniaze
- Ukrajina po mesiacoch získala dôležité povolenie, Turecko pre ňu chystá plán zmrazenia vojny. Čo ešte priniesol vojnový týždeň?
- USA nútia EÚ k samostatnosti, má si zvyknúť na hrozbu vojny. Rysuje sa projekt európskej CIA, no šance sú malé
- Je vášnivý včelár a zarytý ekológ. Jeden z najzvodnejších mužov sveta dostal meno po renesančnom géniovi