Kliešte sa v prírode vyskytujú v čoraz skorších mesiacoch. Kým v minulosti sme sa pred nimi chránili na jar, kvôli otepľovaniu na nás striehnu už aj začiatkom roka. Ohrozujú nielen ľudské zdravie, ale aj zdravie našich zvieracích miláčikov. Ako našich psíkov či mačky pred drobnými, no nebezpečnými parazitmi chrániť a aké ochorenia im hrozia? Poradila MVDr. Ľubica Odehnalová z veterinárnej ambulancie DedinkaVet.
Kliešte ohrozujú ľudí, ale aj zvieratá, je to tak? Čo môže kliešť spôsobiť domácim miláčikom – psíkom či mačkám?
Kliešťová sezóna je už v plnom prúde a s rastúcimi teplotami, ktoré kliešťom vyhovujú, stúpa aj ich počet a s ním spojené riziko prenosu chorôb, a to nielen u ľudí, ale aj u zvierat. Medzi hlavné ochorenia, ktoré kliešte prenášajú sú babezióza, ehrlichióza, anaplazmóza, lymská borelióza a kliešťová encefalitída. Príznaky babeziózy, ehrlichiózy, anaplazmózy sa prejavia za 1 – 3 týždne a to horúčkou nad 40°C, slabosťou, letargiou, anémiou, tmavým močom, zvracaním, nechutenstvom. U lymskej boreliózy sa symptómy objavujú za 2 – 5 mesiacov a zisťujeme horúčku, slabosť, nechutenstvo, striedajúce sa krívanie, bolestivosť a opuch kĺbov. Pri kliešťovej encefalitíde sú neurologické príznaky. Každé neliečené ochorenie môže skončiť až smrťou.
Ako môžeme zvieratá pred kliešťami chrániť?
Aby sme našich štvornohých priateľov chránili pred kliešťami, je nevyhnutné ich pravidelne kontrolovať a používať vhodné antiparazitárne prostriedky. Prevencia je najúčinnejšou formou ochrany. Na výber je veľa prípravkov, a to vo forme sprejov, šampónov, obojkov, pipiet alebo tabliet. Najpohodlnejšie sú tablety a pipety s účinkom na 3 mesiace.
Ak už nájdeme na zvieratku kliešťa, ako máme postupovať? Kedy máme vyhľadať zverolekára?
Ak viete, že váš miláčik mal kliešťa a začne mať nejaké vymenované klinické príznaky, treba s ním hneď navštíviť veterinára. Urobí sa odber krvi a vykoná sa rýchlotest (anaplazma, ehrlichia, borelióza), ktorého výsledok je známy za 15 minút. Testom sa preukáže výskyt protilátok proti daným ochoreniam. Pre diagnostikovanie pôvodcov je možné krv odoslať do špecializovaného laboratória. Terapia je založená na dlhodobom podávaní antibiotík a podpornej terapii podľa zdravotného stavu každého pacienta, čo zahŕňa infúznu terapiu, v ťažkých prípadoch až transfúziu krvi.
Kliešť obyčajný
Ak dlhšie nemrzne alebo nie je snehová prikrývka, tak sú kliešte aktívne počas celého roka. Zdržiavajú sa v zeleni asi 0,5 až 1 m nad zemou, kde majú vlhkosť potrebnú pre prežitie. Najčastejšie v listnatých a zmiešaných lesoch, krovinných a bylinných podrastoch. Vyskytujú sa však aj v mestských parkoch a lesoparkoch. Samce aj samice sa živia krvou hostiteľa, ktorého spozorujú vďaka vibráciám. Následne sa na neho zavesia a preliezajú jeho telo, kým nájdu vhodné miesto na prisatie sa. Sú veľmi vyberavé, uprednostňujú mierne vlhkú, teplú a dobre prekrvenú jemnú pokožku. U zvierat sa najčastejšie prisávajú na pazuchách a slabinách, v okolí očí, uší, na krku a na koreni chvosta.
Ak je kliešť prisatý
Ak zistíte u svojho domáceho miláčika kliešťa, je nutné ho čo najskôr, avšak bezpečne odstrániť. Doba prisatia priamo súvisí s dobou, keď sa parazit, baktéria alebo vírus mohli výlučkami kliešťa dostať do tela zvieraťa. Tieto patogény sa nedostávajú do hostiteľa okamžite, trvá to minimálne 8 až 24 hodín (a viac) od prisatia po vpravenie choroboplodných zárodkov do krvi hostiteľa. Pri nesprávnom spôsobe odstraňovania sa však môže telo kliešťa poškodiť a obsah jeho tráviaceho ústrojenstva sa vytlačí priamo do rany, čo zvyšuje riziko prenosu nákazy. Preto ak nemáte skúsenosti s vyberaním kliešťa, požiadajte o pomoc veterinára.
- Nikita Slovák: Kým idealisti mleli čosi o lepšom svete, komunisti pochopili, že moc bude mať vždy len ten, kto má peniaze
- Ukrajina po mesiacoch získala dôležité povolenie, Turecko pre ňu chystá plán zmrazenia vojny. Čo ešte priniesol vojnový týždeň?
- USA nútia EÚ k samostatnosti, má si zvyknúť na hrozbu vojny. Rysuje sa projekt európskej CIA, no šance sú malé
- Je vášnivý včelár a zarytý ekológ. Jeden z najzvodnejších mužov sveta dostal meno po renesančnom géniovi
- Ukrajina v neistote, Izrael trochu istejší, ale nevie, čo od Trumpa očakávať. Zato v Budapešti otvárali tokajské, v Moskve nalievali vodku
- Doprajete si chutné latte alebo kapučíno každý deň? Nerobíte dobre, vedci upozorňujú na hroziace riziko