Ľudia nevedia, kam majú utekať. Skrývajú sa v pivniciach, vraví zúfalá matka, ktorá pred vojnou ušla s deťmi

Vojna na Ukrajine trvá už dva týždne. Zdroj FOTO: Polícia SR

Situácia na hraniciach s Ukrajinou je už niekoľko dní stabilizovaná. Denne na hranici s Užhorodom vybavia zhruba 7 500 ľudí. Nápor postupne silnie a ľudia začínajú opäť pribúdať. Na slovenskej strane sme stretli ľudí prevažne z oblastí, ktoré sú vystavené vojenským útokom.

“Čakáme od obeda. Keď sme odchádzali, bola evakuácia. Prišli sme vlakom,” vraví o aktuálnej situácii žena z Kyjeva. Na Slovensko prišla so synom. Kam pôjdu, zatiaľ nevie. Ďalšia, staršia žena odišla s dcérou a dvoma vnúčatami z Odesy. Na našu stranu hranice sa dostali za zhruba 26 hodín.

Kamarátky utiekli z Ukrajiny s troma deťmi. Muži ostali bojovať. Zdroj FOTO: Archív LK

Prišli sme zo Žytomyra. Začali padať bomby, školy sú zatvorené. Ľudia nevedia, kam majú utekať, skrývajú sa aj v pivniciach. Ideme do Košíc,” opisujú kamarátky, ktoré utiekli pred vojnou s troma deťmi. Ich muži ostali bojovať na Ukrajine. “Najprv sme ostávali doma, nechceli sme odísť a nechať tam našich mužov. Keď ale začali naozaj silno padať bomby, deti už plakali. Tak sme sa rýchlo zbalili, máme zopár vecí a prišli sme sem,” dodávajú.

Pred vstupom na hraničný priechod Vyšné Nemecké – Užhorod je možné stretnúť niekoľko policajných hliadok. Pýtajú sa predovšetkým na dôvod cesty na hranicu a usmerňujú autá. Kontroly pretrvávajú od vypuknutia náporu na hraniciach. Zhruba dva kilometre dlhú kolónu tvoria kamióny aj väčšie osobné autá. Zatiaľ čo väčšina kamiónov smeruje na druhú stranu hranice, osobnými autami sem ľudia zvážajú humanitárnu pomoc a pomáhajú aj s prevozom utečencov.

Zarif pochádza z Kamerunu, na Ukrajine doteraz študoval. Zdroj FOTO: Archív LK

Stretli sme aj niekoľkých cudzincov, ktorí na Ukrajine do vypuknutia vojny študovali. “Prišiel som vlakom. Tak som sa dostal na Slovensko. Ostanem tu pár dní. Chcem si nájsť hotel a potom pôjdem domov, do Afriky, do Kamerunu,” vysvetlil Zarif študujúci na Ukrajine.

“My pracujeme v Bratislave. Bailu robí vodiča a ja pracujem v internetovom obchode. Prišli sme sem včera ako dobrovoľníci indického veľvyslanectva, aby sme pomohli ľuďom prichádzajúcim cez hranicu. Sú to veľmi zlé pocity, pretože kvôli vojne tí ľudia prišli o všetko. Včera mali domov, dnes ostali na ulici,” opisujú svoju prítomnosť na ukrajinskej hranici Bailu a Netich.

Bailu a Netisch (s červenou šiltovkou) prišli na hranicu pomáhať ako dobrovoľníci. Zdroj FOTO: Archív LK

Od začiatku vojny na Ukrajine k nám prišlo cez slovensko-ukrajinskú hranicu 140-tisíc osôb, z toho viac ako 8 500 ľudí požiadalo o dočasnú ochranu a 153 osôb o azyl.

Videoreportáž si môžete pozrieť tu: https://www.facebook.com/koco.lukas/videos/253653476973661