Svoje prvé valčíky zložil už ako deväťročný. Tento hudobný velikán študoval na Slovensku

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Jeden z najoriginálnejších a najprínosnejších predstaviteľov hudby 20. storočia. Béla Bartók, ktorý sa narodil 25. marca 1881, spojil hudbu východu a západu. Ľudovú a starú hudbu kombinoval modernistickými postupmi, z čoho vznikali unikátne hudobné diela. Svoje prvé polky a valčíky zložil už v 9 rokoch.

Béla Bartóka sa narodil v Maďarsku do rodiny hudobníkov. Jeho mama bola nadaná klaviristka a otec, riaditeľ poľnohospodárskej školy, bol nadaný čelista. Keď mal Béla len sedem rokov, zomrel po krátkej chorobe jeho tridsaťtriročný otec. Zo dňa na deň musela začať živiť rodinu Bélova mama Paula. Na svojom synovi videla hudobné nadanie, ktoré sa rozhodla všemožne podporiť. Presťahovala sa s ním preto do Bratislavy, kde ho zverila do rúk učiteľov hudby na bratislavskom gymnáziu. Neskôr pokračoval na budapeštianskej Hudobnej akadémii. V roku 1901 dostal Béla Bartók (ktorý bol mimoriadne chorľavým dieťaťom) taký silný zápal pľúc, že ho mama doma opatrovala niekoľko mesiacov.

Po skončení štúdií strávil so svojou sestrou niekoľko mesiacov na vidieku. Tam si zamiloval maďarskú ľudovú hudbu, ktorú sa snažil zachytiť do svojich diel. Jeho tvorba sa skladá z niekoľkých sláčikových kvartet, klavírnych koncertov alebo baletu Zázračný mandarín či opery Hrad kniežaťa Modrofúza. Svetový význam získal nielen ako skladateľ, ale zároveň ako výborný klavirista a uznávaný hudobný vedec – etnomuzikológ. Pre svoj výskum slovenských a rumunských piesní, pre antifašistický postoj a pokrokovú umeleckú orientáciu bol častým terčom útokov šovinistov. Bol trikrát ženatý, prvýkrát sa oženil v 26 rokov s vtedy len štrnásťročným dievčaťom. Od roku 1940 žil v exile v USA.

Béla Bartók na fotografii z tabla. Zdroj FOTO: wikipedia.org

V apríli roku 1942 sa mu výrazne podlomilo zdravie, mával horúčky a výrazne schudol. Zomrel 26. septembra 1945, príčina jeho smrti nie je známa. Medzi jeho poslednými slovami zaznela veta: ,,Mrzí ma len to, že musím odísť s plnou batožinou.“

Ďalšie významné udalosti, ktoré sa viažu k dnešnému dátumu:

  • 1655: Christiaan Huygens objavil Saturnov najväčší mesiac Titan
  • 1668: v USA sa konali prvé preteky koní
  • 1807: Spojené kráľovstvo zrušilo nevoľníctvo
  • 1942: začiatok deportácií slovenských Židov do koncentračných táborov (ženské transporty)
  • 1957: v Ríme boli podpísané rímske zmluvy, ktorými bolo založené Európske hospodárske spoločenstvo a Európske spoločenstvo pre atómovú energiu. Stali sa jedným zo základov európskej integrácie