Dôjde k zásadnému zvratu vojny? Ukrajina má blízko ku kľúčovému povoleniu v boji. Čo ešte priniesol vojnový týždeň?

Rusko vedie vojnu na Ukrajine od roku 2022. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Ukrajina chce používať rakety dlhého doletu na ciele v Rusku. Spojené kráľovstvo a USA diskutujú o tom, či umožnia Ukrajine používať na ciele v Rusku rakety dlhého doletu britskej výroby, informoval Bloomberg. Konečný súhlas musí dať Washington, keďže strely závisia od amerických navigačných systémov (výrobca uvádza ako kľúčový systém GPS, ktorý prevádzkuje americká armáda). Ukraina má zatiaľ „požehnanie“ pre používanie britských a francúzskych striel hlbšie na ruskom území, amerických zatiaľ nie. Ide pritom o rakety Storm Shadow s doletom 250 kilometrov. Očakáva sa však, že Spojené štáty nasadenie striel Storm Shadow proti ruským cieľom skôr či neskôr odobria. V. Putin sa vyjadril, že ak Ukrajina začne týmito strelami útočiť na ruské územie, krajiny NATO budú s Moskvou vo vojne. Ukrajinský prezident V. Zelenskyj v tomto smere upozorňuje, že z letísk v ruskom vnútrozemí štartujú bombardéry, ktoré mieria strely na civilné ciele Ukrajiny. Ako informuje tn.cz, Londýn už podľa tamojších médií používánie striel s plochou dráhou doletu proti cieľom v Rusku odobril. Podľa amerického ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena sú Spojené štáty pripravené prispôsobiť svoju politiku zmene situácie na ukrajinskom bojisku.

Bývalý ruský prezident sa opäť vyhráža. D. Medvedev hovorí, že z Kyjeva by ostala len „obrovská šedá roztavená škvrna“, ak Západ dovolí Kyjevu použiť zbrane dlhého doletu k útokom na ruskom území. Na svojom telegramovom účte napísal, že jadrový konflikt momentálne nikto vo svete nepotrebuje. „Sme vo veľmi zlej situácii s veľmi komplikovaným výsledkom. Z tohto dôvodu sme sa ešte nerozhodli použiť jadrové zbrane,“ napísal. Keď však podľa neho Rusku dôjde trpezlivosť, mohlo by použiť niektoré zo svojich nových nejadrových zbraní, za pomoci ktorých by Kyjev chcelo zničiť.

Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Rusko rieši problém s pôrodnosťou, avizuje „špeciálnu demografickú operáciu“. Klesajúca pôrodnosť a rastúca úmrtnosť aj v súvislosti s vojnou na Ukrajine majú za následok pokles počtu obyvateľov Ruska, čo výrazne znepokojuje hlavy štátu a Kremeľ hovorí až o katastrofe. Podľa údajov zverejnených štatistickým úradom Rosstat sa v Rusku narodilo za prvý polrok tohto roka najmenej detí od roku 1999. K tomu sa tento rok zrýchlil prirodzený úbytok obyvateľstva, kedy v prvom polroku krajina zaznamenala 325 100 úmrtí, čo je oproti roku 2023 viac o 49-tisíc ľudí. Predsedníčka Výboru na ochranu rodiny dolnej komory ruského parlamentu pre tlačovú agentúru RIA Novosti povedala, že na zvýšenie pôrodnosti je potrebná „špeciálna demografická operácia“.

Rusko a Čína rozvíjajú vojensko-technickú spoluprácu, upozorňuje Inštitút pre štúdium vojny. Čína má ponúkať podporu ruskému obrannému sektoru výmenou za prístup k utajovaným ruským vojenským technológiám, pričom Rusom má poskytovať tovar s dvojakým použitím. Rusko má Číne zase dodávať ponorky, lietadlá a raketové technológie, pre Politico to povedal námestník ministra zahraničných vecí USA Kurt Campbell. Čína svoju akúkoľvek účasť vo vojne na Ukrajine popiera a tvrdí, že je neutrálna.

Medzi prepustenými zajatcami boli aj ženy a 15 členov obranného pluku Azov. Zdroj FOTO: UkraineWorld

Ukrajina a Rusko si opäť vymenili vojnových zajatcov. Išlo v poradí o 56. výmenu ľudí (piatok 13.9), pričom od ruského vpádu na Ukrajinu sa dokopy vrámci výmeny malo na Ukrajinu vrátiť 3569 zajatých. Z ruského zajatia sa tentoraz vrátilo 49 ľudí, stav niektorých má byť vážny, mnohí mali schudnúť desiatky kilogramov. Medzi nimi sa domov malo dostať aj 15 zajatých obrancov Azovstaľu a, ako informuje dnesnaukrajine.cz, medzi prepustenými malo byť aj niekoľko žien. Podľa oficiálnych informácií Ukrajina mala prepustiť rovnaký počet ruských zajatcov. K ďalšej výmene zajatcov došlo v sobotu 14.9, kedy si obe strany vymenili po 103 vojnových zajatcov. Túto výmenu sprostredkovali Spojené arabské emiráty.