Atentát na amerického prezidenta Abrahama Lincolna (1865), potopenie Titaniku – luxusného zaoceánskeho parníka (1912), najväčšia tragédia v dejinách športu – v Hillsborough, kedy bolo počas futbalového zápasu medzi Liverpoolom a Nottinghamom Forest ušliapaných 96 ľudí a viac ako 700 bolo zranených (1989), bombový útok na bostonskom maratóne (2015), katedrálu Notre-Dame zachvátil požiar a mnoho ďalších. Je naozaj 15. apríl horší ako piatok trinásteho? Štatisti vravia, že áno.
Lincoln mal tú najtvrdšiu školu
Abraham Lincoln vyrastal v chudobnej rodine. Keď mal 10 rokov, mama mu zomrela na maláriu. Od 14. rokov si už sám začal zarábať na živobytie. Bol hráčom pokru, pltníkom, lodivodom, lovcom, vojakom, vedúcim poštového úradu a pomocníkom v obchode. Napokon si obchod prenajal a vďaka svojej veľkej záľube – knihám – si získal povesť vzdelaného človeka. Jeho popularita začala ešte rásť, keď sa na neho ľudia začali stále viac obracať kvôli svojím sporom. Jeho múdre rozhodovanie ho doviedlo až k tomu, že sa vzdal svojho obchodu a začal sa uchádzať o kreslo v illinoiskej snemovni.
Vo svojom volebnom programe vyzdvihoval zriadenie centrálnej banky, zavedenie cla, ako i zlepšenie verejných inštitúcií. Vo voľbách však uspel až na druhý pokus. No keďže ho politika nedokázala uživiť, pracoval v rôznych zamestnaniach, napríklad ako zememerač, pomocník v obchode, poštový úradník. Popri tom sa vážne zaoberal štúdiom práv a pozorne sledoval politické dianie v zemi. V roku 1846 kandidoval do Kongresu USA. Vo voľbách 1860 sa stal prezidentským kandidátom. V marci roku 1865 bol druhýkrát uvedený do prezidentského úradu.
Dňa 14. apríla 1865 navštívil Lincoln s manželkou slávnostné predstavenie vo washingtonskom Fordovom divadle. To sa mu stalo osudným. O 22. hodine a 15. minúte herec John Wilkes Booth vtrhol do lóže a z tesnej blízkosti prezidenta strelil dvakrát zozadu do hlavy. Lincoln nasledujúci deň zraneniam podľahol.
Dnes sa Lincolnove narodeniny (12. február 1809) slávia ako národný sviatok, aby pripomínali prezidenta, ktorý zachránil jednotu národa a demokraciu. Na človeka, ktorý svoju prácu chápal ako službu národu a jeho blahu, ktorého neustále trápili pochybnosti, či urobil správne rozhodnutie, ktorý sa nechával viesť ľudskosťou a slušnosťou.