Dispečer letovej prevádzky z kauzy uneseného novinára zmizol. Preč sú jeho veci, rodina aj účty na sociálnych sieťach

Unesený novinár Raman Pratasevič. FOTO pripady.amnesty.sk

Už predtým, dňa 24. mája bieloruská verejnoprávna televízia odvysielala Pratasevičove „priznanie“, v ktorom uviedol, že v minulosti organizoval masové nepokoje v Minsku a v súčasnosti spolupracuje s vyšetrovateľmi. Na tvári mal pri tom viditeľné zranenia. Amnesty International má preto obavy, že toto „priznanie“ mohlo byť vynútené násilím a tiež, že zadržiavanie Sofie Sapega (ktorá je občiankou Ruskej federácie) je využívané ako nátlakový prostriedok na Ramana Prataseviča.

Sofia Sapegová, ruská občianka bieloruského pôvodu. Zdroj: reprofoto YouTube.com

V novembri 2020 bieloruské orgány obvinili Ramana Prataseviča z organizovania masových nepokojov a „podnecovania nenávisti voči spoločenským skupinám“ a ako prvú osobu s bieloruským občianstvom ho zaradili na oficiálny zoznam teroristov. Podľa Amnesty International v prípade, že Ramana Prataseviča odsúdia, hrozí mu trest odňatia slobody až na 20 rokov a existuje vážne riziko, že bude vystavený mučeniu a inému zlému zaobchádzaniu.

Bieloruské orgány majú na konte mnohé neprimerané zásahy proti ľuďom, ktorí pokojne prejavujú opozičné názory. Počas povolebných protestov v auguste 2020 zadržali viac ako 30-tisíc ľudí a stovky zadržaných sa sťažovali na mučenie a zlé zaobchádzanie. Mnohým z nich v súčasnosti hrozí, že za pokojné prejavy nesúhlasu s vládou strávia roky za mrežami.